Niemowlę się zadławiło. Mama zachowała zimną krew i w kilku krokach uratowała mu życie [WIDEO]

2022-12-01 14:23

Rozpoczęcie przyjmowania stałych pokarmów u małego dziecka, zawsze jest dla rodzica stresujące. Pierwsze miesiące wymagają stałej obserwacji dziecka podczas jedzenia i szybkiej reakcji, jeśli pojawią się pierwsze oznaki zadławienia. Ta mama wiedziała, co robić i uratowała swojemu dziecku życie. Każdy rodzic powinien umieć to, co ona, dlatego to wideo naprawdę warto zobaczyć.

Mama uratowała dławiące się niemowlę.
Autor: Instagram/ @tinyheartseducation Mama uratowała dławiące się niemowlę.

Wiedza na temat pierwszej pomocy to obowiązkowy punkt w temacie dobrej opieki nad dzieckiem. Dławienie się to jeden z głównych wypadków, które mogą spotkać malucha. Filmik, na którym widać matkę, reagującą w idealny sposób pokazuje, jak istotne jest przyswojenie zasad dobrej reakcji. Dzięki temu, że mama wiedziała jak się zachować, bo wcześniej przebyła kurs pierwszej pomocy niemowląt, uratowała życie swojemu maluchowi. 

Sprawdź też: Co zrobić, kiedy dziecko wypije substancję żrącą? Poznaj zasady pierwszej pomocy

Pierwsza pomoc u niemowlaka – zachłyśnięcie lub zakrztuszenie

Dowiedz się: 11 rzeczy, którymi dzieci najczęściej się dławią. Zdziwisz się, gdy to odkryjesz

Co warto wiedzieć o pierwszej pomocy?

By móc zareagować tak jak ta mama, warto znać kilka szczegółów na temat zadławienia.

  • Dławienie się jest ciche, istotna jest uważność na wygląd dziecka. Po twarzy będzie widać, jeśli się dusi od zadławienia. 
  • Jeśli widać, że dziecko samo nie poradzi sobie z usunięciem kawałka jedzenia czy przedmiotu za pomocą kasłania, natychmiast przystąp do działania. 
  • Podczas wykonywania uderzeń w plecy, nie powinniśmy myśleć, czy wyrządzimy dziecku jakąkolwiek krzywdę. Dławienie się to bezpośrednie zagrożenie życia, więc uderzenia i uciśnięcia powinny być na tyle zdecydowane, by udało się usunąć ciało obce z dróg oddechowych malucha. 

Mama z filmiku poniżej, nie ustępowała w uderzeniach, mimo że na początku nie przynosiły one rezultatu. Dopiero gdy zwiększyła ich siłę i prędkość, dziecko wydaliło fragment jedzenia. 

Zobacz też: Zakrztuszenie, zadławienie u niemowlęcia - co robić?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza