Kiedy należy zaprzestać ćwiczeń w ciąży? 11 objawów, których lepiej nie bagatelizować

2022-09-29 14:38

Lekarze, o ile ciąża nie jest zagrożona, a przyszła mama nie ma chorób stanowiących przeciwwskazanie, zalecają wykonywanie odpowiednio dopasowanych do tego stanu ćwiczeń. Co jednak, jeśli przez większość ciąży utrzymywałaś aktywność fizyczną, a nagle zaczynasz czuć się dziwnie po treningu? W tych konkretnych wypadkach, natychmiast przestań ćwiczyć i zgłoś się do lekarza.

ćwiczenia w ciąży
Autor: Getty Images Kiedy należy zaprzestać ćwiczenia w ciąży?

Wykonywanie regularnych ćwiczeń przez całą ciążę może pomóc przyszłej mamie zachować zdrowie i czuć się dobrze przez cały okres jej trwania. To nie koniec korzyści. Aktywność fizyczna może również poprawić postawę i zmniejszyć niektóre typowe dolegliwości, takie jak bóle pleców i zmęczenie.

Istnieją naukowe dowody na to, że może też zapobiegać cukrzycy ciążowej, łagodzić stres i zwiększać wytrzymałość ciała, która przyda się później do porodu i połogu.

Zobacz też: Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży? 5 najważniejszych powodów, aby zacząć się gimnastykować

Ćwiczenia a dobry sen

Dowiedz się: Czy przyszła mama może jeździć rowerem? Sprawdź, czy schować rower na czas ciąży

Dla kogo dobre są ćwiczenia w ciąży?

Nieforsowne ćwiczenia są dobre dla wszystkich, chyba, że mają ciążę zagrożoną. Lekarze zalecają ruch, nawet kobietom, które wcześniej nie ćwiczyły. A te, które przed ciążą prowadziły bardzo aktywny tryb życia, nie powinny rezygnować z niego w zdrowej ciąży.

Jeśli nigdy wcześniej nie ćwiczyłaś regularnie, możesz bezpiecznie rozpocząć program ćwiczeń w czasie ciąży po konsultacji z lekarzem. Nie próbuj nowej, forsownej aktywności. Długie spacery, nordic walking i pływanie są uważane za bezpieczne do rozpoczęcia w czasie ciąży. Zaleca się zazwyczaj 30 minut lub więcej umiarkowanych ćwiczeń dziennie przez większość, jeśli nie wszystkie dni tygodnia. Wyjątkiem jest tylko pojawienie się komplikacji medycznych lub położniczych.

Dowiedz się: Ćwiczenia zakazane w ciąży. Znane trenerki radzą, z których ćwiczeń trzeba zrezygnować

Gdy wystąpią te objawy, przestań ćwiczyć natychmiast

Są jednak sytuacje, w których dalsze ćwiczenia mogą stanowić zagrożenie dla mamy i jej nienarodzonego dziecka. Jeśli wystąpi którykolwiek z nich, natychmiast przestań ćwiczyć i zadzwoń do swojego lekarza:

 • regularne, bolesne skurcze macicy
 • ból w klatce piersiowej
 • ból lub obrzęk łydek
 • zawroty głowy
 • bardzo szybkie bicie serca
 • ciężka duszność
 • nagły ból głowy
 • zwiększony obrzęk kostek i stóp
 • wyciek płynu owodniowego
 • krwawienie z pochwy
 • zauważalne zmniejszenie lub brak ruchów płodu po 28. tygodniu, gdy dziecko nie "rozbudza się" po zjedzeniu przekąski. 

Sprawdź też: Jak bezpiecznie korzystać w ciąży z basenu? Zapobieganie basenowym infekcjom intymnym