Ksiądz odmówił im chrztu, bo dziecko było z in vitro. Znany duchowny komentuje

2023-08-10 11:36

Internautów na TikToku rozgrzała dyskusja na temat tego, czy dziecko poczęte drogą in vitro można ochrzcić. Na tak zadane pytanie odpowiedział popularny na tym serwisie duchowny – ks. Piotr Jarosiewicz. Wyjaśnił, jakie jest oficjalne stanowisko Kościoła w tej sprawie.

Ksiądz odmówił im chrztu, bo dziecko było z in vitro. Znany duchowny komentuje
Autor: Getty images/ tiktok @ks.piotrjarosiewicz Ksiądz odmówił im chrztu, bo dziecko było z in vitro. Znany duchowny komentuje

Internautka o niku "siwa329" opisała historię swojej znajomej, która chciała ochrzcić syna. Gdy jednak duchowny dowiedział się, że dziecko zostało poczęte metodą in vitro, odmówił udzielenia mu sakramentu. Do słów tych odniósł się „proboszcz z TikToka” – czyli ks. Piotr Jarosiewicz.

Radosław Majdan: Dlaczego trzeba mówić o in vitro?

Czy dziecko z in vitro można ochrzcić?

- Nie ma w Kościele żadnego przepisu, który mówiłby, że dziecko poczęte z in vitro nie może być ochrzczone. Możemy ewentualnie odnieść się do rodziców, którzy na chrzcie mówią, że wychowają dziecko w wierze katolickiej, a tak naprawdę tego nie chcą. Jeśli chodzi o samo dziecko, to jeśli jest z in vitro, to może być ochrzczone - zaznacza w nagraniu ks. Jarosiewicz.

"To jest chore. Dziecko nie jest niczemu winne"

Nagranie poruszyło internautów, którzy w komentarzach pod nim dali upust swojemu rozgoryczeniu.

"Przepisu może i nie ma ale sam ksiądz mówi, że jest to złe".

"No i właśnie takie przypadki odrzucają ludzi do chodzenia do kościoła. Jest dużo osób wierzących w Boga, ale nie w Kościół".

"Ja jestem zbulwersowana takim czymś, że ksiądz nie chce ochrzcić! To dziecko ma serce i duszę".

"Podobno Bóg kocha wszystkie dzieci, a księża mówią że in vitro złe".

"Powiedzmy sobie jasno, odmówienie chrztu dziecku - powinno być uznawane jako grzech ciężki".

"To jest chore. Dziecko nie jest niczemu winne" — to tylko kilka z setek komentarzy napisanych pod nagraniem.

„Proboszcz z TokToka” o innych tematach związanych z dziećmi

Profil ks. Piotra Jarosiewicza śledzi obecnie ponad 284 tysięcy internautów. Duchowny porusza na nim wiele tematów związanych z wiarą – wśród nich zaś wiele takich, które interesują katolickich rodziców jak: Czy chrzest bez ślubu jest możliwy?, Czy dziecko może jeść w trakcie mszy?, Czy można wziąć ślub kościelny w ciąży?, Czy płaczące na mszy dziecko to "grzech"?, Czy Harry Potter może opętać twoje dziecko?. Wszystkie z nich opisywaliśmy w naszym serwisie.