Twoje dziecko ogląda w kółko tę samą bajkę? Będzie się lepiej rozwijać

2022-08-31 11:22

Dla nas, rodziców, to jedno z najbardziej irytujących dziecięcych zachowań. Mało, że maluchy lubią oglądać w kółko ten sam serial animowany, to mają w nim jeszcze ulubione odcinki, które odtwarzają non stop. Część dzieci ma też ukochaną bajkę pełnometrażową, którą musi obejrzeć raz dziennie. Psychologowie są jednak zdania, że nie należy z tym walczyć, a wręcz wspierać. Ta powtarzalność pozytywnie wpływa na rozwój dzieci.

bajki dziecko
Autor: Getty Images Dziecko wciąż ogląda tą samą bajkę? To dobrze!

Upodobania co do konkretnej bajki, a nawet pewnych odcinków serialu animowanego, to domena większości dzieci. W rezultacie, rodzice chadzają nucąc "Patrol nasz, radę da, już jadą nam z pomocą...", albo "Kiedy słyszy alarmu dźwięk, gotów jest ratunek nieść"... Kto czytając to nie ma w głowie melodii na zawołanie, pewnie ma w domu fana np. Świnki Peppy, a nie Psiego Patrolu, czy Strażaka Sama. 

Zanim jednak sięgniemy granic irytacji, gdy dziecko prosi nas o wspólne oglądanie bajki, którą znamy na pamięć, dobrze jest zdać sobie sprawę z istotnego faktu. Dzieci robią tak, nie dlatego, że są nudne. To po pierwsze - typowe dla ich wieku, a po drugie - wpływające bardzo pozytywnie na ich rozwój. 

Dowiedz się: Twoje dziecko ogląda bajki na YouTubie? Te straszne filmy zobaczy „przy okazji”

Myślisz, że to bunt trzylatka? Tak maluch prosi o okazanie mu miłości

Zobacz też: Bajki dla dwulatka - 10 najlepszych bajek dla dwuletniego dziecka

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Sussex potwierdziło, że dzieci uczą się więcej, gdy czytają lub oglądają coś w kółko. Psychologowie przeanalizowali dwie grupy 3-letnich dzieci. Części z nich czytano tę samą bajkę kilka razy, innym w tym samym czasie czytano różne bajki. Okazało się, że dzieci, które przyswoiły więcej słownictwa, to te, które miały kontakt z powtarzającymi się bajkami.

Jakie są inne korzyści z czytania lub oglądania tej samej bajki wiele razy?

Na nauce słownictwa nie koniec. Oto pozostałe korzyści płynące z oglądania tego samego filmu lub słuchania tej samej czytanej przez rodzica książeczki "milion" razy.

  • Daje dzieciom poczucie wiary w siebie, swój intelekt i spryt, ponieważ wiedzą, co stanie się później i "przewidują" kolejne wydarzenia. Gdy ich "prognozy" są trafne, daje im to sporą satysfakcję. 
  • Dzieci uczą się, że świat jest bezpieczny i przewidywalny. Dzięki temu wyzbywają się lęków i są pewniejsze siebie.
  • Przerwa od nowych informacji i przestymulowania jest dzieciom potrzebna. Ich mózgi wymagają resetu, a bajka którą dobrze znają jest rozrywką, która jednocześnie nie podnosi im adrenaliny.
  • Przewidywanie tego, co się wydarzy rozwija logiczne myślenie i uczy umiejętności społecznych. 

A więc, jeśli dziecko po raz setny prosi cię o włączenie tego samego odcinka bajki, lub jeśli co wieczór czytacie jedną, ulubioną książeczkę - nie protestuj. Mózg dziecka będzie ci wdzięczny, a to zaprocentuje jego prawidłowym rozwojem. 

Zobacz: Bajki dla najmłodszych - 5 wartościowych bajek dla najmłodszych na You Tube

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza