Wystarczy flamaster i kilka sekund. Mama pokazała prosty trik, dzięki któremu nauczysz dziecko wycinania

2022-08-24 9:52

Ten sposób na naukę korzystania z nożyczek jest genialnie prosty i skuteczny. Dzieci uwielbiają zabawę w cięcie kolorowych kartek. Nie zawsze jednak im to wychodzi. Jest pewien sposób by szybko nauczyły sie poprawnie wykonywać tę czynność. Warto im w tym pomóc, bo to nie tylko świetna zabawa, ale też rozwojowe ćwiczenie.

Nauka korzystania z nożyczek
Autor: Getty Images/ Instagram @busytoddler Ten sposób na naukę korzystania z nożyczek jest genialnie prosty i skuteczny.

Nożyczki do zabaw i prac plastycznych można dać już 2-latkowi. Warto zwrócić uwagę by były one dostosowane do wieku. Nie muszą być plastikowe - spokojnie można dać dziecku do użytku typowe, metalowe nożyczki. Trzeba jednak wybrać model z mocno zaokrąglonymi końcówkami. Dlaczego to tak fajny gadżet dla malucha i jak nauczyć go z niego korzystać?

Dynia DIY– pomysł na jesienną pracę plastyczną

Przeczytaj też: Daj dziecku nożyczki - czyli jak rozwiązywać konflikty z dzieckiem

Większość dzieci uwielbia korzystanie z nożyczek. Efekty ich wykorzystania są natychmiastowe, co daje im satysfakcję i poczucie sprawczości. To dobrze, bo zabawa nożyczkami przy okazji jest też bardzo rozwojowa. Wycinając, dziecko ćwiczy koordynację obustronną, bo jedną ręką tnie, a drugą trzyma lub przesuwa papier. 

Jeszcze bardziej korzystna dla rozwoju jest zabaw w wycinanie po linii. Dziecko ćwiczy wtedy koordynację na poziomie ręka-oko, jednocześnie trenując mięśnie rączki. Skoro więc wycinanie ma tyle zalet, warto nauczyć malucha prawidłowego używania nożyczek. Ten sposób to najprostszy z możliwych.

Dowiedz się: 4 sposoby jakimi maluchy proszą o okazanie miłości, a my myślimy, że to bunt

Ten sprytny trik, pokazała w swoich mediach społecznościowych nauczycielka i autorka książek dla dzieci, Susie Allison. Wystarczy narysować dziecku na paznokciu u kciuka uśmiechniętą buźkę i powiedzieć, żeby pamiętało o trzymaniu buźki w górze.

Pomaga to zapobiegać obracaniu nadgarstków przez dzieci podczas cięcia, co często jest ogromną przeszkodą na drodze do prawidłowego używania nożyczek. - komentuje Susie. 

Prawidłowe trzymanie nożyczek
Autor: Instagram/ @busytoddler Prawidłowe trzymanie nożyczek