Mandat za spacer z dzieckiem? Za takie zachowanie zapłacisz nawet 5 tysięcy

2023-07-14 10:43

Za spacer z dzieckiem można zostać surowo ukaranym. Przepisy są bardzo restrykcyjne, a za ich złamanie grozi mandat w wysokości nawet 5 tysięcy złotych.

Mandat za spacer z dzieckiem
Autor: Getty Images Za samotne spacerowanie dziecka poniżej 7. roku życia rodzice mogą zapłacić wysoki mandat.

W sezonie letnim staramy się jak najwięcej czasu spędzać z dziećmi na świeżym powietrzu. Często wybieramy się na spacery na place zabaw, szukamy ochłody w miejskich parkach czy na zielonych skwerach. Warto jednak wiedzieć, że na spacerze należy odpowiednio się zachowywać, ponieważ za nieodpowiednie zachowanie może grozić.... mandat. I to całkiem niemały.

Mandat za samotne spacerowanie

Rodzic ma obowiązek pilnować dziecka przez cały czas. Za spuszczenie malucha z oczu lub samotne spacerowanie dziecka po chodniku można zapłacić mandat. Reguluje to 89 art. Kodeksu Wykroczeń, który mówi: "Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany". Za pozwolenie dziecku poniżej 7. roku życia na samotne przejście chodnikiem z punktu A do punktu B można więc zapłacić karę. I to wysoką - nawet do 5 tysięcy złotych.

W Warszawie powstanie most spacerowy

Mandat za zostawienie dziecka w samochodzie

Kodeks Wykroczeń mówi również, że rodzic nie może zostawić dziecka bez opieki w żadnym miejscu publicznym ani w środkach transportu. Dotyczy to nie tylko środków komunikacji publicznej takich jak autobusy, tramwaje czy pociągi, ale również prywatnych samochodów. Pozostawienie malucha w zamkniętym aucie bez opieki grozi więc grzywną lub mandatem.

Jest też również bardzo niebezpieczne i może narazić dziecko na utratę życia lub zdrowia — zwłaszcza latem w czasie upałów. Samochód rozgrzewa się tak szybko jak piekarnik, a pozostawienie malucha nawet na kilkanaście minut może doprowadzić do odwodnienia dziecka i przegrzania organizmu. Pomimo że w mediach często porusza się ten temat i apeluje, by nie zostawiać dzieci w autach, co roku zdarzają się sytuacje, w których przechodnie lub służby muszą interweniować, ponieważ widzą maluchy pozostawione w rozgrzanych samochodach.

Czytaj: Nieprzytomna trzylatka w rozgrzanym samochodzie. Mama poszła na chwilę do znajomych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza