Masz w domu małego geniusza? Dzieci urodzone w tym miesiącu najlepiej poradzą sobie w klasie

2023-02-07 15:53

Najnowsze badania sugerują, że data urodzenia ma wpływ na zdolności małych uczniów. Dzieci urodzone w tym miesiącu najlepiej radzą sobie w klasie od swoich rówieśników, którzy przyszli na świat nieco wcześniej. Różnica w czołówce jest niewielka. Zaskoczeniem może być ostatnie miejsce.

Dziecko liczy na liczydle
Autor: GettyImages Najnowsze badania sugerują, że data urodzenia ma wpływ na zdolności małych uczniów

Ciężka praca to jedno, ale jak się okazuje również data urodzenia ma wpływ na wyniki dziecka w szkole podstawowej.

Jak podaje portal mirror.co.uk najnowsze dane zebrane przez Atom Learning, specjalistów w dziedzinie technologii, sugerują, że dzieci urodzone pod koniec roku osiągają lepsze wyniki w szkole. Według badań najwolniej nadrabiają zaległości dzieci, które przyszły na świat latem.

Zobacz także: Dzieci urodzone w marcu. Jak się przygotować na narodziny dziecka wiosną?

Kuba ma 9 lat i rapuje o szkole

Wyniki w szkole a data urodzenia

Naukowcy zebrali dane od 5 tys. uczniów z klas 6. Przeanalizowali wyniki dzieci w szkole z ich datą urodzenia. Jak się okazało, dzieci urodzone w listopadzie wyprzedzały swoich rówieśników.

Badacze brali pod uwagę wyniki z takich przedmiotów jak: język angielski, matematyka, nauki ścisłe oraz z rozumowania werbalnego i niewerbalnego.

Z przeanalizowanych danych wynika, że dzieci urodzone w styczniu plasują się w środku rankingu.

Średnie wyniki w miesiącu urodzenia

Jak się okazało, dzieci urodzone w listopadzie wyprzedzały swoich rówieśników. Uzyskały średni wynik na poziomie 3046, tym samym wyprzedzając o zaledwie 1 pkt. dzieci urodzone we wrześniu.

Na podium znalazły się także dzieci urodzone w grudniu z wynikiem 3041.

W następnej kolejności uplasowały się dzieci urodzone w lutym (3024), październiku (3016), styczniu (3014), kwietniu (2997), czerwcu (2995), maju (2991) oraz marcu (2982).

Najsłabiej wypadły dwa letnie miesiące – sierpień z wynikiem 2973 oraz lipiec, który zamykał zestawienie z wynikiem 2932.

Naukowcy uspokajają

Anna Masterson ekspertka ds. edukacji z Atom Learning uspokaja, aby rodzice nie popadali w panikę.

Tak długo, jak zapewniamy każdemu dziecku odpowiedni rodzaj wsparcia dla jego indywidualnych potrzeb i mamy cierpliwość, gdy nadrabiają zaległości w szkole podstawowej, nie ma powodu, dla którego wszystkie dzieci nie mogą się rozwijać

- podkreśla.

Zwraca również uwagę, że nie należy skupiać się na dzieciach urodzonych w sierpniu lub lipcu, zaniedbując wsparcie rozwoju potrzebne uczniom, którzy przyszli na świat w innych miesiącach.

Czytaj także: Najmądrzejsze w klasie i z zadatkami na długowieczność. 8 ciekawostek o wrześniowych dzieciach

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza