Lody z automatów pod lupą Sanepidu. W większości z nich znaleziono bakterie

2022-07-22 13:01

Sanepid skontrolował automaty do lodów tam, gdzie obecnie przebywa najwięcej Polaków, czyli w nadmorskich kurortach. To, co ujawnił, jest delikatnie mówiąc mocno niepokojące.

Mnóstwo bakterii w automatach do lodów. Nowa kontrola przeraża...
Autor: Getty images Mnóstwo bakterii w automatach do lodów. Nowa kontrola przeraża...

O tym, że lody z automatu są najgorszym rodzajem lodów pisaliśmy już nie raz. Potwierdza to kolejna kontrola. Tym razem Sanepid postanowił przyjrzeć się automatom do lodów zlokalizowanych w nadmorskich kurortach w województwie zachodniopomorskim. Co odkryli eksperci? Choć to okropne, to jednak lepiej wiedzieć takie rzeczy. 

Enterobacteriacae świadczą o brudzie

Kontrole przeprowadzono na początku lipca: wyrywkowo zbadano kilkadziesiąt automatów z lodami. Jak podaje Radioszczecin.pl, pobrano 195 próbek:  ponad 40 proc. z nich wykazało obecność bakterii.

- Niestety, lody z automatu są kwestionowane co roku ze względu na zawyżoną obecność liczby Enterobacteriaceae. To są takie bakterie wskaźnikowe, które pokazują, że jest niewystarczający poziom utrzymania czystości w zakładach albo procesy mycia i dezynfekcji urządzeń są nieskuteczne - wyjaśnia rzeczniczka zachodniopomorskiego sanepidu Małgorzata Kapłan. 

Czekoladowe z bakteriami

85 próbek z 17 partii lodów zakwestionowano ze względu na zawyżoną ilość bakterii Enterobacteriacae. Próbki zbadano również pod kątem obecności bakterii chorobotwórczych jak Salmonella i Listeria monocytogenes, ale te na szczęście okazały się prawidłowe. 

Bakterie stwierdzone w lodach mogą powodować problemy żołądkowo-jelitowe. W Szczecinku, Drawsku i Świdwinie sprawdzono po dwa lokale i w każdym stwierdzono przekroczenia norm. Kontrole będą kontynuowane - podaje portal radioszczecin.pl.

Czytaj również:  Wakacje z dziećmi nad morzem to luksus? 64 zł za lody, 88 zł za gofry - Polacy pokazują #paragonygrozy

Wakacje z dzieckiem nad morzem: Bezpieczeństwo na plaży

Najłatwiejsze waniliowe lody domowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza