Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie szkolne? Ekspertka podpowiada

2023-09-07 10:21

Początek roku szkolnego to nie tylko czas zakupów artykułów szkolnych. To także wybór ubezpieczenia szkolnego. Rodzice mogą skorzystać z oferty zaproponowanej przez placówkę. Na co jednak zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie szkolne i czy jest ono obowiązkowe?

Dziecko z plecakiem
Autor: Getti Images Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie szkolne? Ekspertka podpowiada

Każdego roku rodzice nie zapominają o zakupie odpowiednich przyborów szkolnych, obuwia na zmianę i oprawieniu w okładki szkolnych podręczników. Na początku roku szkolnego najważniejsze powinno być jednak coś zupełnie innego. Wybór ubezpieczenia szkolnego dla dziecka.

Paula Rabel, ekspertka ds. ubezpieczeń opowiedziała w Dzień Dobry TVN czym są ubezpieczenia szkolne i na co rodzice powinni zwrócić największa uwagę.

Zobacz także: Samodzielny powrót dziecka ze szkoły. Kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły?

Dyrektor szkoły: Nauczyciele uciekają ze szkół publicznych!

Ubezpieczenie szkolne - czy jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie szkolne oferowane przez placówkę wbrew pozorom nie jest wcale obowiązkowe. Wielokrotnie przypominało o tym Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Rodzice nie muszą zgadzać się na propozycję ubezpieczenia wybranego przez szkołę. Placówka nie może również niczego w tej kwestii nakazać, poza przedstawieniem oferty.

Warto jednak podkreślić, że dziecko wyjeżdżające na wszelkie wycieczki musi być ubezpieczone. Rodzic może zawrzeć taką polisę na własną rękę. Jak pokazują wyniki badań 87% rodziców ubezpiecza dzieci.

Ubezpieczenia w różnych wariantach

Specjalistka wyjaśnia, że ubezpieczenie szkolne NNW to ochrona na wypadek następstw nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczenia te występują w różnych wariantach. Ekspertka tłumaczy, że odszkodowanie może zawierać wszelkiego rodzaju złamania, zmiażdżenia, skaleczenia, pobyt w szpitalu, ale nawet wymianę okularów i aparatów słuchowych.

– Ofert na rynku mamy tak wiele, że mogą one obejmować przeróżne zdarzenia, które przytrafiają się dzieciom w szkole i nie tylko w szkole. Natomiast tutaj również wchodzi w grę np. wymiana okularów – tłumaczy ekspertka.

Specjalistka tłumaczy, że dotyczy to sytuacji, w których dziecko przez przypadek na przykład przysiądzie i zgniecie swoje okulary.

Ubezpieczenie szkolne - co obejmuje?

Wybierając ubezpieczenie szkolne należy przede wszystkim sprawdzić, co tak naprawdę zawiera dana polisa. Ubezpieczenie ma bowiem zapewnić wsparcie finansowe, gdy dojdzie do wypadku, choroby lub hospitalizacji dziecka.

Ubezpieczenie pokrywa koszty leczenia i rehabilitacji, ale również zapewnia świadczenie za pobyt dziecka w szpitalu. Polisa może również obejmować ugryzienie przez psa, użądlenie owada, wizyty domowe lekarza i pielęgniarki, indywidualne korepetycje z wybranych przedmiotów, wizytę psychologa, transport medyczny.

Rodzice dzieci, które uczęszczają na zajęcia sportowe, powinni przy wyborze ubezpieczenia uwzględnić również zdarzenia powstałe podczas uprawiania sportu. Polisa taka powinna uwzględnić zdarzenia powstałe w wyniku amatorskiego i wyczynowego uprawiania każdego rodzaju sportu, sportów wysokiego ryzyka, a także podczas zajęć wf-u, treningów czy zawodów w klubach.

– Zawsze, wybierając ubezpieczenie, musimy się w nie wczytać. To jest bardzo ważne, co zawiera i w jakich momentach dostaniemy odszkodowanie – zaznacza ekspertka w rozmowie.

Warto bowiem podkreślić, że ceny polis NNW szkolne są bardzo różne. Z kolei od ceny zależy zakres i suma ubezpieczenia.

Istotne jest, aby w chwili wypadku mieć komfort psychiczny, że wszelkie koszty leczenia zostaną pokryte.

Źródło: dziendobry.tvn.pl

Czytaj także: ZUS przypomina: czekają pieniądze. Wystarczy złożyć wniosek o czasie

Kosiniakowe - świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł na dziecko