Dzieci szukają rodzin zastępczych, apele płyną z różnych stron Polski. W tym roku pisałyśmy m.in. o noworodkach ze Starogardu Szczecińskiego, 5-letnim Olku z Warszawy i 3-letniej Jagódce, dla której domu szuka Fundacja Gajusz. Dzieci mają różne historie, różne doświadczenia, łączy je jedno - nie mogą liczyć na biologicznych rodziców. Potrzebują miłości i wsparcia od niespokrewnionych z nimi osób.
Polecany artykuł:
Nowego, bezpiecznego domu dla swojego podopiecznego szukają także pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu. „Wierzymy, że znajdzie się osoba/osoby gotowa stworzyć bezpieczny, pełen ciepła dom dla chłopca” - napisano w opublikowanym na Facebooku apelu.

„Mama nie potrafi się mną zajmować i sprawić, żebym czuł się bezpiecznie”
Wiele wpisów, w których poszukiwane są rodziny zastępcze, jest pisanych w pierwszej osobie, autorem zdaje się być dziecko, które potrzebuje nowego domu. Tak jest i tym razem, Dawid (imię chłopca zostało zmienione) pisze o sobie i swoich doświadczeniach. A słowa rozdzierają serce.
Dawidek niedawno skończył trzy lata, jest silnym i zdrowym chłopcem, ma mnóstwo energii, dużo i ładnie mówi. Z wpisu dowiadujemy się także, że „jedno oczko mi ucieka”, ale chłopiec nie wie, co to znaczy.
Trzylatkowi bardzo podobało się w przedszkolu, do którego trochę chodził. Jednak po powrocie z placówki rozrabiał w domu, co sprawiało, że jego mama się denerwowała i „stwierdziła, że przedszkole źle na mnie działa”.
Nie mogę mieszkać z mamą, braćmi i wujkiem. Mama nie potrafi się mną zajmować i sprawić, żebym czuł się bezpiecznie, bo we wszystkim słucha wujka, który jest dla niej niedobry i wcale dobrze jej nie doradza. Muszę więc być samodzielny i taki właśnie jestem
- czytamy we wpisie opublikowanym na profilu MOPR Poznań.
Chłopiec chciałby, aby ktoś się nim zaopiekował, pokochał go takim, jakim jest.
Chcę być dla kogoś ukochanym małym synkiem
- marzy trzylatek.
Jeśli chcesz dać Dawidkowi dom, skontaktuj się z MOPR Poznań. Możesz to zrobić mailowo ([email protected]) lub telefonicznie (+48 505 747 862).
Nie tylko Dawidek. W Poznaniu niemal setka dzieci czeka na nowy dom
Jak poinformowała mnie Bogna Kisiel z MOPR w Poznaniu, obecnie na umieszczenie w pieczy zastępczej oczekuje 93 dzieci (troje przebywa w szpitalu). To młodzi ludzie, którzy do pieczy zastępczej trafiają:
- z interwencji (zabierane z rodzin biologicznych, gdy pobyt w domu rodzinnym zagraża ich zdrowiu lub życiu),
- ze szpitali, w których zostali pozostawieni przez rodzica lub trafili tam w związku z chorobą, a powrót do domu nie gwarantuje należytej opieki,
- decyzją sądu w związku niemożnością sprawowania opieki przez rodziców biologicznych.
Informacje o tym, kto może zostać rodziną zastępczą, znajdziemy na stronie internetowej MOPR Poznań.
Aby uzyskać wstępną kwalifikację i rozpocząć szkolenie na niezawodową rodzinę zastępczą trzeba zgłosić się do organizatora rodzinnej pieczy zastępczej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kandydata
- zaznacza Bogna Kisiel.
Rodzina zastępcza poszukiwana
Nowych domów potrzebuje mnóstwo dzieci, niestety wciąż brakuje rodzin zastępczych. To jedna z form (obok rodzinnego domu dziecka) rodzinnej pieczy zastępczej. Może być stworzona przez osobę, która nie jest w związku małżeńskim lub przez małżonków. „Rodzinne formy pieczy zastępczej rozwijają się zbyt wolno w stosunku do potrzeb” - Najwyższa Izba Kontroli informowała w 2023 r.
W styczniu 2025 r. zaczął funkcjonować Centralny Rejestr Pieczy Zastępczej. Ma on chronić dzieci i młodzież, ale i usprawnić proces umieszczania ich w pieczy zastępczej. W rejestrze znajdują się m.in. dane dotyczące kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, rodzinnego domu dziecka oraz samych opiekunów zastępczych.
Wprowadzone dane pokazują, jak mało jest kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka. Było ich zaledwie 571 (stan na 15 stycznia br. godz. 7:30, po wprowadzeniu ponad 90 proc. danych).
Obowiązek organizowania pieczy zastępczej spoczywa na powiatach, jeśli chcesz dać dom potrzebującemu dziecku, swoje kroki skieruj do lokalnej jednostki (może to być np. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie lub Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie).