Nigdy nie ignoruj płaczu dziecka. Ten film pokazuje, jak wielką krzywdę wyrządzasz

2023-06-21 15:34

Przewinięte, nakarmione, a jednak wciąż płacze? Myślisz, że zaraz samo się uspokoi i tłumaczysz sobie, że pewnie chce wymusić noszenie na rękach. Ten film pokazuje, dlaczego nigdy nie powinnaś ignorować płaczu dziecka.

Płaczące niemowlę
Autor: Getti Images Nigdy nie ignoruj płaczu dziecka. Ten film pokazuje, jak wielką krzywdę wyrządzasz

Płacz dziecka jest sygnałem dla rodzica, że maluch czegoś potrzebuje, z czymś sobie nie radzi lub jest mu niewygodnie. Może się jednak wydawać, że niemowlę płacze bez powodu. Przewinęliśmy, nakarmiliśmy, otuliliśmy, a histerii nie ma końca.

Z biegiem czasu możemy wręcz pomyśleć, że dziecko chce wymusić płaczem noszenie na rękach, bujanie, kołysanie lub po prostu naszą obecność tuż obok. Najchętniej przez 24 godziny na dobę.

Ilekroć jednak pomyślimy o ignorowaniu płaczu dziecka, warto obejrzeć ten film. Udostępniony na Facebooku przez @HashemAl-Ghaili pokazuje, jak wielką krzywdę wyrządzamy dziecku, ignorując jego płacz.

Zobacz także: To nie kolka, a jednak niemowlak płacze i nie można go uspokoić. Czym jest napad purpurowego płaczu?

Czy rodzic powinien mówić dziecku "nie płacz"?

Płacz niemowlęcia

Niemowlę nie może powiedzieć, że jest mu źle, czuje głód, jest mu zimno lub za gorąco. Nie może przyjść do nas i się przytulić, bo coś go wystraszyło lub zdenerwowało. Od pierwszych dni życia komunikuje się ze swoimi rodzicami za pomocą płaczu.

Rozdzierający dźwięk bardzo trudno zlekceważyć. Przeważnie mama od razu idzie sprawdzić, co się stało i dlaczego jej maleńkie dziecko płacze. Bywają jednak chwile, że płacz trwa i trwa, a my spełniliśmy już wszystkie możliwe oczekiwania dziecka. Możemy również słyszeć od znajomych lub rodziny, żeby nie wstawać co chwilę do płaczącego dziecka.

„Popłacze, popłacze i samo się uspokoi” – brzmią niekiedy „dobre rady”.

Po obejrzeniu tego filmu nigdy im nie ulegniesz.

Ignorowanie płaczu dziecka – krzywdzi i rani

Z udostępnionego nagrania dowiadujemy się, że ignorowanie płaczu dziecka ma bardzo negatywny wpływ na rozwój i samopoczucie dziecka. Pozwalając na intensywny płacz dziecka w pierwszych miesiącach życia, doprowadzimy maluszka nie tylko do ogromnego stresu, ale również do niszczenia neuronów odpowiedzialnych w szczególności za emocje i pamięć.

Ponadto ignorowanie płaczu prowadzi do:

  • zmian w mózgu, które są podobne do depresji, przeżywanej przez osoby dorosłe,
  • zwiększonej agresji, impulsywnego zachowania i przemocy w późniejszym życiu,
  • silnego niepokoju, który uwalnia hormon stresu, a jego podwyższony stan jest groźny dla mózgu dziecka,
  • tłumienia wzrostu i mniejszej odporności organizmu,
  • niskiej samooceny w dorosłym życiu,
  • zaburzeń w relacjach międzyludzkich,
  • niewykształcenia się empatii i wycofania społecznego,
  • utraty zaufania do ludzi w dorosłym życiu,
  • utraty kontroli nad własnymi emocjami.

Dzieci ignorowane w chwilach płaczu będą żyły, myśląc, że nie mogą liczyć na żadną pomoc. Prowadzi to do lęku, problemów z przywiązaniem i zachwianiu potrzeby bezpieczeństwa. Każde późniejsze rozstanie, nieudany związek będzie skutkował bardzo silnymi przeżyciami.

Dodatkowo dzieci te mogą być bardziej wrażliwe na choroby.

Dziecko potrzebuje wsparcia i akceptacji

Twórcy filmu podkreślają również, że dziecko potrzebuje pozytywnej reakcji na płacze. Dzięki temu widzi i czuje, że jest w pełni akceptowane i może liczyć na naszą pomoc.

Ignorując ich płacz, dajemy prosty komunikat, mówiący, że nie akceptujemy smutku i złości. Prowadzi to do tłumienia wszelkich emocji i większej frustracji. Warto więc znaleźć sposób, aby uspokoić niemowlę. Dzięki temu zatroszczymy się o jego samopoczucie i prawidłowy rozwój emocjonalny i społeczny.

Czytaj także: Pamiętaj o tych 3 potrzebach dziecka. Mają kluczowe znaczenie dla jego szczęścia w miłości

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza