Nożyczki wbiły się w głowę 5-latki. To czego dokonali lekarze, to prawdziwy cud

2023-03-17 13:18

5-letnia dziewczynka bawiła się w domu, trzymając w rękach nożyczki. Niestety, w trakcie zabawy doszło do nieszczęśliwego wypadku. Dziewczynka trafiła do szpitala, gdzie lekarze dokonali cudu.

Dziewcynka wycina kartkę nożyczkami
Autor: Getti Images/Facebook/@polsatnews.pl Nożyczki wbiły się w głowę 5-latki. To czego dokonali lekarze, to prawdziwy cud

Wycinanie kształtów nożyczkami to wspaniałe ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dziecko nabywa tę zdolność około 2. – 3. roku życia, ale jego ruchy są jeszcze bardzo niezgrabne. Do większej perfekcji dochodzi około 6. roku życia. Warto jednak pamiętać, aby maluchy korzystały z nożyczek zaokrąglonych, przeznaczonych dla najmłodszych i przebywał pod czujnym okiem osoby dorosłej. O wypadek, jak się okazuje, wcale nie jest tak trudno.

Jak podaje portal polsatnews.pl 9 marca 5-letnia dziewczynka trafił do Międzynarodowego Szpitala Dziecięcego w miejscowości Osz, po tym jak nabiła się na nożyczki podczas zabawy. To była tylko chwila nieuwagi.

Na szczęście trafiła na wspaniałych lekarzy, którzy uratowali jej życie.

Zobacz także: Daj dziecku nożyczki — czyli jak rozwiązywać konflikty z dzieckiem

Porządek w pokoju – jak nauczyć dziecko sprzątania po sobie?

Doszło do okropnego wypadku

Dziewczynka trafiła do szpitala po tym, jak bawiąc się w domu z nożyczkami w dłoni, spadła z krzesła i nabiła się na ostrą część. Przedmiot przebił prawy policzek dziecka na głębokość 7 centymetrów, przechodząc w kierunku czaszki przez zatokę szczękową.

Rodzice 5-latki natychmiast przewieźli ją do szpitala, gdzie została przyjęta na oddział otolaryngologiczny.

Dziecko przeszło skomplikowaną operację

Operację przeprowadził osobiście ordynator oddziału dr Umutbek Pazylov. Dzięki skomplikowanej operacji czaszki, chirurg usunął nożyczki z głowy dziewczynki. Dokonał czegoś, co na pierwszy rzut oka wydawało się niemożliwe.

Szczęściem w nieszczęściu, przedmiot nie uszkodził dużych tętnic. Gdyby tak się stało, nie wiadomo, czy udałoby się uratować życie dziecka.

Jak podało ministerstwo zdrowia Kirgistanu, stan dziewczynki jest dobry, a 13 marca była już gotowa do wypisu ze szpitala.

Czytaj także: 10 zabaw rozwijających koordynację wzrokowo-ruchową

Te zagrożenia czyhają na dziecko w domu, ale o nich zapominamy. Ratowniczka wypunktowała aż 11