Odkryli, jak namówić przyszłe matki do rzucenia palenia. Wystarczyły bony na zakupy

2022-10-20 11:56

Niecodzienny projekt skierowany do przyszłych mam wymyślili brytyjscy naukowcy wspierani przez producentów produktów pomagających w rzuceniu palenia. Dzięki drobnemu "przekupstwu" kobiety przestały palić przez cały okres ciąży. A co z ich nałogiem po porodzie?

kobieta paląca papierosa
Autor: Getty images Zapłacili im za niepalenie w ciąży? Ten pomysł sprawił, że przyszłe mamy rzuciły papierosy

Palenie w ciąży to najgorszy strat, jaki może dać dziecku matka, dlatego walka z nałogiem nikotynowym wśród kobiet trwa na wszystkich frontach. Na wyjątkowy pomysł wpadli naukowcy z Wielkiej Brytanii przy pomocy firm produkujących preparaty pomagające w rzuceniu palenia. Zaoferowali przyszłym mamom bony na zakupy w zamian za rzucenie palenia. Jakie były efekty projektu? 

Zakupy za papierosy

Naukowcy zaprosili do projektu 941 kobiet w ciąży, które paliły papierosy w momencie zgłaszanie się na pierwszą wizytę w ciąży, czyli około 11. tygodnia ciąży (przynajmniej jeden w ciągu ostatniego tygodnia). Panie zostały podzielone na dwie grupy.

Jedna otrzymała zwykłe wsparcie w rzucaniu palenia, czyli doradztwo przez specjalnie przeszkolonych pracowników oraz bezpłatną nikotynową terapię zastępczą. Drugiej grupie zaoferowano podobne wsparcie plus bony na zakupy w wysokości 400 funtów (to ok. 455 euro, czyli ponad 2 tys. zł).

Fakt rzucenia palenia sprawdzono za pomocą testów oddechowym na obecność tlenku węgla i testem śliny. Bony na zakupy wręczono paniom, które powstrzymały się od palenia do 38. tygodnia ciąży.

Czytaj również: Palenie w ciąży: papierosy w ciąży mają negatywny wpływ na dziecko [ZDJĘCIA]

Palenie przy dziecku: jak bierne palenie wpływa na dziecko?

Bony zachęciły do rzucenia palenia

Projekt przyniósł nieoczekiwane efekty: prezent w postaci 400 funtów na zakupy za rzucenie palenia w czasie ciąży okazał się skuteczny. Nagradzanie ponad dwukrotnie zwiększyło odsetek kobiet, które rzuciły palenie we wczesnej ciąży i nie paliły nadal w okolicach terminu porodu, w porównaniu z tymi, które otrzymały tylko zwykłe wsparcie.

Aż 71 proc. ciężarnych z grupy, której zaoferowano bony, skorzystało z produktów nikotynowej terapii zastępczej i ustaliło sobie datę rzucenia palenia, a 27 proc. nie paliło nadal w późnej ciąży (w porównaniu z 12 proc. w drugiej grupie). 

Niestety, abstynencja nikotynowa, którą sprawdzono u testowanych wcześniej pań w sześć miesięcy po porodzie pokazała, że większość kobiet, które rzuciły palenie w ciąży, powróciła do nałogu niedługo po urodzeniu dziecka.

W trakcie badania naukowcy zauważyli, że partnerzy większości kobiet w ciąży, które paliły, byli również palaczami, dlatego zachęty do rzucenia palenia powinny być skierowane również do palących członków rodziny, aby stworzyć dom wolny od dymu dla matki i dziecka.

Poradnik Zdrowie: palenie papierosów - skutki przyjmowania nikotyny