Mniejsze zło dla nałogowych palaczek w ciąży? Zasady stosowania nikotynowej terapii zastępczej

2022-04-07 16:31

Nikotynowa terapia zastępcza stosowana bywa przez osoby pragnące rozstać się z definitywnie szkodliwym dla zdrowia nałogiem, którym jest palenie papierosów. Czy nikotynowa terapia zastępcza w ciąży jest możliwa? Czy może być stosowana przez kobiety oczekujące dziecka?

nikotyna ciąża
Autor: Getty Images Palaczka w ciąży - czy można stosować nikotynową terapię zastępczą?

Nikotynowa terapia zastępcza w ciąży nie jest rozwiązaniem idealnym, ale niekiedy może być przydatna w rzuceniu palenia. Nikotynowa terapia zastępcza w ciąży oznacza, że do organizmu nienarodzonego dziecka nadal dostarczane są dawki nikotyny, ale przynajmniej oszczędza się mu innych szkodliwych substancji.

Specjaliści zalecają jednak, aby kobiety w ciąży szukały zdrowszego sposobu na rzucenie palenia, który od razy wykluczałby dostarczanie do organizmu dziecka niezdrowych substancji.

Spis treści

  1. Nikotynowa terapia zastępcza - kiedy stosować? 
  2. Na czym polega nikotynowa terapia zastępcza?
  3. Czy nikotynowa terapia zastępcza jest dozwolona w ciąży?
  4. Jaka nikotynowa terapia zastępcza jest najlepsza w ciąży?
  5. Jakie są korzyści nikotynowej terapii zastępczej w ciąży?

Nikotynowa terapia zastępcza - kiedy stosować? 

Statystyki dotyczące częstości palenia papierosów mogą budzić niemałe zdziwienie – okazuje się bowiem, że wśród wszystkich dorosłych Polaków, palaczami jest ponad jedna czwarta z nich. Niektórzy palą regularnie, inni – okazjonalnie, wszyscy jednak ci, którzy sięgają po wyroby tytoniowe, zagrożeni są wystąpieniem wielu różnych negatywnych następstw korzystania z tego typu używek.

Palenie papierosów jest przyczyną nieświeżego oddechu i poszarzałej cery, ale i zwiększa ryzyko groźnych schorzeń układu oddechowego, takich jak m.in. przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) czy rak płuc, w którego przypadku rokowania chorych raczej ciężko uznać za pomyślne.

Lekarze, kampanie medialne, członkowie najbliżej rodziny nakłaniają palaczy do tego, aby zaprzestali oni korzystać z wyrobów tytoniowych. Niektórym osobom do rozstania z nałogiem wystarcza silna wolna, inni zaś zdecydowanie potrzebują dodatkowych wspomagaczy – tym, którzy samodzielnie nie są w stanie porzucić palenia papierosów, polecić może skorzystanie z nikotynowej terapii zastępczej.

Na czym polega nikotynowa terapia zastępcza?

Wraz z dymem papierosowym do organizmu palacza dostaje się nikotyna, ale i wiele innych, toksycznych substancji. Ogólnie szacuje się, że ich liczba przekracza aż 4 tysiące – związki te mają m.in. działanie kancerogenne, czyli sprzyjające chorobom nowotworowym.

Pozbawione tego rodzaju toksyn są preparaty stosowane jako nikotynowa terapia zastępcza. Zawierają one bowiem samą nikotynę – substancję, która przede wszystkim odpowiedzialna jest za uzależnienie od palenia papierosów.

Nikotynowa terapia zastępcza polega na stosowaniu bardzo różnych produktów, które zawierają nikotynę – dostępne są m.in. specjalne plastry, tabletki czy gumy do żucia. Początkowo typowo stosowane są środki o stosunkowo dużej zawartości nikotyny, później powinno się korzystać z preparatów o malejącej jej zawartości.

Istotą nikotynowej terapii zastępczej jest więc przyjmowanie coraz to mniejszych dawek nikotyny, co ma na celu stopniowe „odzwyczajanie” pacjenta od dostarczania tej substancji do organizmu. Ostatecznie celem NTZ jest całkowite zaprzestanie dostarczania nikotyny do organizmu.

Czytaj również: Palenie w ciąży: papierosy w ciąży mają negatywny wpływ na dziecko [ZDJĘCIA]

E-papieros w ciąży: czy przyszła mama może palić e-papierosy?

Czy nikotynowa terapia zastępcza jest dozwolona w ciąży?

W ciąży wszelkie używki są zasadniczo przeciwwskazane przez to, że mogą one negatywnie wpływać na rozwój płodu. O tym, że ciężarne zdecydowanie nie powinny pić alkoholu, raczej powszechnie wiadomo, nadal jednak część przyszłych matek pozwala sobie na palenie papierosów, co również absolutnie nie powinno mieć miejsca.

Najlepiej jest zaprzestać palenia papierosów już na etapie starania się o dziecko, bezwzględnie zaś jest to konieczne po dowiedzeniu się o tym, że jest się w ciąży.

Niektóre pacjentki są w stanie rzucić palenie bez żadnych dodatkowych środków, po prostu z dnia na dzień, inne zaś nie mają na tyle silnej woli, by tak uczynić. Te ciężarne, które potrzebują wsparcia w walce z nałogiem, sięgnąć mogą po nikotynową terapię zastępczą.

Oczywiste jest, że najkorzystniejszą sytuacją jest ta, gdzie płód w ogóle nie jest narażony na działanie nikotyny. Z drugiej jednak strony w sytuacji, gdy alternatywą jest palenie przez przyszłą matkę papierosów, zdecydowanie korzystniejszą opcją jest sięganie po środki przeznaczone do nikotynowej terapii zastępczej.

W tym przypadku dziecko nie jest zagrożone narażeniem na wszystkie szkodliwe substancje chemiczne, które znajdują się w dymie tytoniowym.

Sprawdź, jakie są sposoby na rzucenie palenia

Jaka nikotynowa terapia zastępcza jest najlepsza w ciąży?

Jak wspomniano już wcześniej, wspomagające rzucanie palenia preparaty dostępne są w formie pastylek do żucia, plastrów czy tabletek i zasadniczo  pacjentki będące w ciąży mogą sięgnąć po każdy ich rodzaj.

Jedyne, co warto wziąć przy uwagę, planując zakup środków do NTZ, to występujące u przyszłej mamy dolegliwości. Przykładowo te pacjentki, które zmagają się z nasilonymi nudnościami i wymiotami, skorzystać mogą z zawierających nikotynę plastrów – gumy z nikotyną mogą bowiem nasilać u nich mdłości.

Jakie są korzyści nikotynowej terapii zastępczej w ciąży?

Sama w sobie nikotynowa terapia zastępcza nie daje tak naprawdę żadnych korzyści dla dziecka, należy jednak wziąć pod uwagę to, przed czym może ona uchronić. Palenie papierosów w ciąży prowadzi bowiem do zdecydowanie większej ilości zagrożeń niż można by tylko przypuszczać.

Paląca ciężarna ma zwiększone ryzyko poronienia, ale i porodu przedwczesnego. Niejednokrotnie dowiedziono już, że dzieci palaczek przychodzą na świat z obniżoną o nawet 300 g masą ciała (hipotrofia)– prowadzić do może do występowania u dzieci zaburzeń termoregulacji po porodzie, dodatkowo dzieci z obniżoną masą ciała mają zwiększone ryzyko infekcji.

W dymie tytoniowym obecnych jest wiele chemikaliów – część z nich ma działanie teratogenne, przez co palenie papierosów w ciąży zwiększa ryzyko wad wrodzonych u dziecka. Kolejnym problemem, którego ryzyko jest zwiększone u dzieci, których matki paliły papierosy w czasie ciąży, jest nagła śmierć łóżeczkowa (SIDS).

Powyżej wymieniono zaledwie część spośród wszystkich możliwych następstw palenia papierosów w czasie ciąży, doskonale jednak widać, że mogą być one na tyle poważne, że ostatecznie kobiety ciężarne zdecydowanie nie powinny w czasie ciąży korzystać z wyrobów tytoniowych.

Najlepszą sytuacją jest ta, w której pacjentka po prostu rozstaje się z nałogiem, kiedy jednak chęć sięgnięcia po papierosa jest silniejsza od niej, korzystniejszą od palenia papierosów opcją jest skorzystanie z nikotynowej terapii zastępczej.

Czytaj również: Używki w ciąży: kawa, czekolada, alkohol, papierosy.

Stres i nerwy w ciąży. Czy stres szkodzi dziecku, jak sobie poradzić ze stresem?

Kawa w ciąży - czy można pić kawę w ciąży?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza