Popularne balony "zieją jak z palnika". "Spalił córce brwi i rzęsy, oparzył rękę"

2023-07-19 9:45

Nieuczciwi sprzedawcy próbują obejść coraz wyższe ceny helu i zastępują go tańszym, ale niebezpiecznym wodorem. Córka Joanny na własnej skórze przekonała się, jaki ten gaz potrafi być łatwopalny.

Kolorowe balony
Autor: Getti Images Popularne balony "zieją jak z palnika". "Spalił córce brwi i rzęsy, oparzył rękę"

Kolorowe balony unoszące się w powietrzu to hit na każdym festynie i jarmarku. Niejeden rodzic był proszony przez swoje dziecko o zakup balonu w kształcie jego ulubionej postaci z bajki. Wielu uległo, bo wakacje, bo raz na jakiś czas, bo chcieli zrobić przyjemność i radość maluchowi.

Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że nieuczciwi sprzedawcy dla zysku napełniają balony wodorem, który jest tańszy od helu. Problem w tym, że wodór jest niebezpieczny i łatwopalny.

Reporterzy programu Uwaga! TVN dotarli do rodzin, których dzieci ucierpiały po wybuchu balonów.

Zobacz także: Zabawa z balonami to hit dla 3-miesięcznego malucha. Fizjoterapeutka wylicza jej zalety

Balony zrobiły show, czyli Nocny Pokaz Balonów w Nałęczowie. Ależ to robiło niesamowite wrażenie!

„Balon się zapalił”

Tata 2-letniego chłopca wyznał, że kupił na straganie balon, o który tak prosił go synek. Po dwóch dniach balon wisiał w pokoju, aż do czasu, gdy nagle rozległ się huk.

- W poniedziałek zadzwoniła do mnie narzeczona, że siedziała z dzieckiem w pokoju, bawiła się i nagle rozległ się huk. I zobaczyła, że balon się zapalił. Obok mamy łazienkę, więc wzięła go szybko i zalała wodą – opowiedział w programie Wojciech.

Na szczęście dziecku nic się nie stało. Ucierpiały tylko nadpalone zabawki w dziecięcym pokoju. Swoją historię opowiedział w mediach społecznościowych, aby ostrzec innych rodziców.

„Jak zaczynały się palić, ziały jak z palnika gazowego”

O tym, że nawet podczas zabawy może dojść do tragedii, przekonał się Kamil.

- Marcel był w trakcie odbijania balona, tak jak odbija się piłkę siatkową. Jak Marcel odbił balon, to ten zaczął się palić. Ania chciała go odbić, ale jak już dotykał jej rękę, to był w połowie spalony. Opadając, przykleił się jej do dłoni i ją poparzył – wyznał mężczyzna.

Jak sam przyznał, na całe szczęście ręce miała wyciągnięte i osłaniała twarz. Tylko dlatego nie doszło do poparzenia buzi i całego ciała.

„Spalił córce brwi, rzęsy i mocno oparzył rękę”

Joanna wyznała w programie, że jej córka również została poparzona. Balon otrzymała od szwagra. Miał być wypełniony helem, ale kiedy po paru dniach jedna z jej córek chciała wyciąć obrazek jednorożca z niemal pozbawionego gazu balonu, ten nagle wybuchł.

- Podmuch spalił córce brwi, rzęsy, fragmenty włosów i mocno oparzył rękę. Doszło do oparzenia drugiego stopnia – wyznała kobieta.

Wodór jest bardzo łatwopalnym gazem

Piotr Cieciórski z wydziału chemii Uniwersytetu Warszawskiego wyjaśnił, jak może dojść do wybuchu tego niebezpiecznego gazu.

- Właściwością tworzyw sztucznych jest to, że można na ich powierzchni gromadzić ładunki. Jako dzieci często bawiliśmy się, pocierając balon o głowę, włosy. Elektryzowało się balon i można było coś do takiej powierzchni przyczepić. W takim przypadku powierzchnia tego materiału elektryzuje się i zbierają się na niej ładunki, a wodór jest niesamowicie reaktywnym i skrajnie łatwopalnym gazem.

Co na to prawo?

Niestety nie istnieje żadne prawo, które regulowałoby kwestię napełniania balonów niebezpiecznym wodorem. Twórcy programu pytali w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także w Wojewódzkim Inspektoracie Inspekcji Handlowej w Warszawie, ale nigdzie nie usłyszeli odpowiedzi na pytanie, dlaczego nie ma przepisów, które chroniłyby dzieci przed niebezpiecznym wodorem.

Źródło: uwaga.tvn.pl

Czytaj także: Białogard. Dwuletnie dziecko poważnie poparzone zupą. "30 proc. ciała"

Co robić, gdy dziecko poparzy się wrzątkiem? Zapomnij o zimnej wodzie i okładach z lodu

17 wyjątkowo trujących i groźnych produktów, które masz w domu. Trzymaj je z dala od malucha

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza