Potworny wypadek na oddziale noworodkowym. Dwudniowy wcześniak zmarł

2023-08-11 9:29

Wszystko wydarzyło się tak szybko. Dwudniowy wcześniak został przygnieciony przez kobietę w szpitalu. Gdyby nie kilka czynników, tej tragedii można byłoby zapobiec.

Noworodek
Autor: Getti Images Potworny wypadek na oddziale noworodkowym. Dwudniowy wcześniak zmarł

Do potwornego wypadku doszło w niedzielę 6 sierpnia w szpitalu w Hyderabad w Indiach. Dwudniowy wcześniak został przygnieciony przez matkę innej pacjentki, która doznała zawrotu głowy i przez przypadek upadła na dziecko.

Zobacz także: Od którego momentu ratuje się wcześniaka?

Dzień wcześniaka na Oddziale Neonatologicznym w Zespole Szpitali Miejskich w Katowicach

Względy bezpieczeństwa w szpitalu

W Polskich szpitalach placówki oferują pobyt dziecka z matką, czyli system rooming-in. Noworodki śpią w tzw. mydelniczkach obok łóżka mamy. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy mogą być od pierwszych chwil razem ze swoim maleństwem i uczyć się jego pielęgnacji.

Warto podkreślić, że w naszym kraju jest bezwzględny zakaz kładzenia noworodka w łóżku z mamą, w szczególności, gdy ta idzie spać. Wszystko ze względów bezpieczeństwa.

Łóżka szpitalne są wąskie i istnieje uzasadniona obawa, że noworodek spadnie na podłogę lub zostanie przygnieciony przez zmęczoną mamę. To, co wydarzyło się w Indiach, pokazuje, jak ważne jest przestrzeganie wszelkich norm bezpieczeństwa.

Wymagał specjalistycznej opieki

Chłopiec ważył przy urodzeniu 1300 gramów. Przyszedł na świat 4 sierpnia w szpitalu rządowym Parigi w Vikarabad. Tamtejsi lekarze uznali, że ze względu na niską wagę urodzeniową i problemy z oddychaniem, wcześniak będzie miał lepszą opiekę w szpitalu w Hyderabad. Tam też został przeniesiony.

Chłopczyk trafił na oddział intensywnej terapii noworodków.

Potworny wypadek na oddziale noworodków

6 sierpnia noworodek był początkowo w kołysce, ale mama wzięła chłopca na ręce, żeby go nakarmić. Niewiarygodne jest jednak to, że świeżo upieczona mama, chcąc przygotować dokumentację medyczną na przybycie na oddział lekarza, odłożyła synka na podłogę.

Niestety w tym samym czasie matka innej kobiety przyjętej na ten sam oddział, nagle straciła kontrolę nad własnym ciałem. Zakręciło jej się w głowie i upadła na leżące na podłodze dziecko.

Obrażenia były zbyt liczne

Noworodek stracił przytomność. Otrzymał natychmiastową pomoc, ale niestety jego obrażenia były zbyt poważne. Pomimo starań lekarzy wcześniak zmarł.

Rodzice zmarłego noworodka wnieśli skargę. Policja zarejestrowała sprawę jako zaniedbanie powodujące śmierć skierowaną przeciwko kobiecie, która w wyniku zawrotu głowy, upadła i zgniotła dziecko.

Źródło:

  • republicworld.com
  • siasat.com
  • newsmeter.in