Regres snu u dziecka. Możesz go przewidzieć i przygotować się na problemy

2022-08-25 13:58

Regres snu to częste zjawisko wśród dzieci. Nagle niemowlę, które już ładnie spało, zaczyna się budzić co chwilę, a jego ustalony rytm dnia i nocy bierze w łeb. Jak rozpoznać regres snu i jak go przewidzieć, aby przygotować się na trudności ze spaniem dziecka?

Regres snu u dziecka - możesz go przewidzieć i przygotować się na problemy
Autor: Getty images Regres snu u dziecka - możesz go przewidzieć i przygotować się na problemy

Wydaje się, że malec wpadł w rytm snu i czuwania, zaczyna spać regularnie, ma ustalone pory, zasypiania i pobudek oraz nocnego karmienia. I nagle… wszystko się wali. Dziecko nie chce spać, budzi się co 15 minut, i jest rozdrażnione i płacze, a ty razem z nim.

Dobrą wiadomością jest to, że ponieważ regres snu są częstym zjawiskiem, można się na niego przygotować. Podpowiadamy, jak rozpoznać regres snu i jak odróżnić go od innych dolegliwości, a także jak przewidzieć problemy i się na nie przygotować. 

Spis treści

  1. Co to jest regres snu dziecka?
  2. Co powoduje regres snu u dziecka?
  3. Jak rozpoznać regres snu?
  4. W jakim wieku dzieci najczęściej doświadczają regresu snu?
  5. Jak przygotować się na regres snu dziecka?
Co zrobić, by niemowlę przespało całą noc: błędy rodziców

Co to jest regres snu dziecka?

Regres snu dziecka to zjawisko polegające na zakłóceniu ustalonego już wzorca snu niemowlęcia. Występuje na różnych etapach rozwoju i w rożnym wieku, może też różnić się w zależności od dziecka.

Jak objawia się regres snu? Maluch, który spał już regularnie, nagle zaczyna się budzić i staje się marudny. Nie zasypia w godzinach, do których był już przyzwyczajony, a okresy jego snu między pobudkami są krótsze niż dotąd.

Regres snu dziecka zwykle trwają około dwóch do czterech tygodni – to czas, w którym maluch przyzwyczaja się do nowej sytuacji, która wywiała problemy ze snem (o tym niżej) i uczy nowego schematu zasypiania.

Co powoduje regres snu u dziecka?

Noworodki i niemowlęta nie mają wykształconego rytmu snu, nie odróżniają dnia od nocy, ponieważ ich organizmy nie produkują jeszcze hormonów odpowiedzialnych za ten porządek.

Dziecko uczy się rytmu dobowego między 2. a 3. miesiącem życia,kiedy zaczynają funkcjonować mechanizmy regulujące sen. Produkcja kortyzolu zaczyna się około 8. tygodnia, melatoniny - około 9. tygodnia, rytm temperatury ciała - zaczyna działać około 11. tygodnia życia dziecka.

Ale mimo to dziecko nadal uczy się regularnego zasypiania, walcząc z czynnikami, które go zaburzają, takimi jak pusty brzuszek, skoki rozwojowe, mniejsze zapotrzebowanie na sen pojawiające się wraz z wiekiem, choroba czy ząbkowanie. To wszystko powoduje regresy snu.

Czytaj również: Konsultantka snu uczy niemowlę samodzielnego zasypiania - zobacz, jak to zrobić

Ta mama miała dość nocnych pobudek dziecka. Genialna rada pediatry odmieniła jej życie

Jak rozpoznać regres snu?

Skąd wiadomo, że dziecko przeżywa właśnie regresję snu? Zaczyna dawać typowe dla tego zjawiska sygnały:

  • ma krótsze drzemki
  • trudności z zasypianiem
  • wielokrotnie budzi się w nocy
  • jest rozdrażnione i płaczliwe
  • jest w wieku, w którym najczęściej dochodzi do fizjologicznego regresu snu.

W jakim wieku dzieci najczęściej doświadczają regresu snu?

3 do 4 miesiące

To moment, kiedy potrzeba snu zmniejsza się z 16-17 godzin do około 14-15 godzin na dobę.

6 miesięcy

Problemy ze snem w tym wieku mogą mieć kilka powodów: np. lęk separacyjny, nadmiernej stymulacja i przemęczenie aktywnością dzienną.

8 do 10 miesięcy

W tym wieku wzrasta aktywność fizyczną dziecka i pojawiają się duże skoki rozwojowe, które są przyczyną problemów ze snem. wzrost, może ono doświadczyć regresji snu około ósmego miesiąca życia. To również czas ząbkowania, które sprawia, że malec częściej budzi się w nocy, jest niespokojny. Większość regresji snu w tym wieku jest tymczasowa i trwa około trzech do sześciu tygodni.

11 do 12 miesięcy

Dziecko jest coraz bardziej aktywne, co może powodować przemęczenie. Przechodzić od raczkowania do chodzenia, a ten nowy etap aktywności może wraz z nim wywołać nową regresję snu. Może również odczuwać głód w nocy z powodu spalania dużej ilości kalorii kalorii w ciągu dnia.

W wieku od 1 do 2 lat

Twoje dziecko powinno spać od 11 do 14 godzin, ale ciekawość świata może powodować niechęć do spania. To czas, gdy jest częściej się budzi i ma koszmary. Może również odczuwać lęk separacyjny, którego szczyt wypada na 18. miesiąc życia.

Jak przygotować się na regres snu dziecka?

Kiedy już wiesz, w jakim wieku najczęściej przypada regres snu, przygotuj się na niego. Odpowiednio wcześniej wprowadź do waszego życia rytuały i porządek, który w momencie pojawienia się problemów ze snem, będzie dla dziecka wskazówką, pomagającą mu w powrocie do regularnego snu.

Dbaj o stworzenie dziełku jak najlepszych warunków do snu w czasie regresu. Wywietrzony pokój, wygodne łóżeczko, odpowiedni ubiór do snu - to naprawdę elementy, które poprawiają jakość snu, także małego dziecka.

Ważna jest również twoja świadomość, że dziecko przeżywa regres snu. Wielu rodziców jest wystraszonych nagłymi zmianami w zachowaniu dziecka, podejrzewają chorobę lub inne problemy, niepotrzebnie denerwując siebie i malca. Wiedza na temat objawów i przyczyn trwania regresu snu na pewno zmniejszy niepotrzebny stres.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza