Sztuczna inteligencja wykrywa autyzm u dzieci. Niebywałe jaką ma dokładność

2023-12-01 10:10

Szybkie wykrycie autyzmu umożliwia wczesne wdrożenie odpowiedniej terapii. Dzięki niej dzieci ze spektrum autyzmu mogą lepiej funkcjonować. Najnowsze badania pokazują, że diagnoza autyzmu może stać się znacznie łatwiejsza. Pomóc ma nowy system oparty na sztucznej inteligencji. Jego dokładność jest niebywała.

Chłopiec układa klocki
Autor: Getti Images Sztuczna inteligencja wykrywa autyzm u dzieci. Niebywałe jaką ma dokładność

Naukowcy dokonali niemożliwego?

Wielodyscyplinarny zespół z University of Louisville w Kentucky w Stanach Zjednoczonych opracował nowy system sztucznej inteligencji (AI), który analizuje wyniki rezonansu magnetycznego mózgu. Jest na tyle precyzyjny, że potrafi z niebywałą dokładnością zdiagnozować zaburzenia autyzmu u dzieci w wieku 24-48 miesięcy.

Wyniki badań mogą być przełomem na szybsze i dokładniejsze diagnozowanie dzieci ze spektrum autyzmu. Pozwoliłoby to na wprowadzenie terapii już na bardzo wczesnym etapie, co jest niezwykle ważne ze względu na szansę na lepsze funkcjonowanie dzieci w codziennym życiu.

Zobacz także: Jak objawia się autyzm wirtualny? Takie zachowanie dziecka powinno zapalić czerwoną lampkę

Gadaj Zdrów: Justyna o swoim autyzmie: "Wiedziałam, że jest jakaś przyczyna tego, że inaczej funkcjonuję"

Wczesne objawy autyzmu u dzieci

Wielu rodziców dzieci, u których diagnoza autyzmu się potwierdziła, publikują nagrania pokazujące, jak w ich przypadku wyglądały wczesne objawy autyzmu. Warto tu bowiem podkreślić, że u każdego dziecka autyzm może się objawiać nieco inaczej.

U niektórych dzieci będą to opóźnione zdolności motoryczne, obracanie przedmiotami, dokładne sortowanie i układanie zabawek, a u innych niereagowanie na imię, ciągłe oglądanie własnych rączek lub notoryczne kopanie nóżkami.

W pierwszym odczuciu rodzice nie wiedzą, czy to autyzm, czy dziwna zabawa małego dziecka. Dopiero z czasem dostrzegają, że ich dziecko rozwija się inaczej. Chcą mu pomóc, jak najszybciej.

Dzieci latami nie otrzymują diagnozy

Z raportu na temat autyzmu przeprowadzonego przez amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wynika, że mniej niż połowa dzieci ze spektrum autyzmu otrzymuje diagnozę przed ukończeniem 3. roku życia. Co więcej, 30% dzieci spełniających kryteria zaburzeń rozwojowych, jakim jest autyzm, nie otrzymuje formalnej diagnozy nawet do 8. roku życia.

Sztuczna inteligencja wykrywa autyzm u dzieci

Badacze ze Stanów Zjednoczonych opracowali trzystopniowy system wykorzystujący sztuczną inteligencję do analizy wyników badania mózgu przy użyciu nowoczesnej techniki rezonansu magnetycznego. Dzięki niemu jest szansa, aby znacznie przyspieszyć diagnozę autyzmu u dzieci przed 2. rokiem życia. Jest to niezwykle ważne, gdyż wczesna diagnoza daje szansę na terapię, która w początkowych latach jest o wiele bardziej skuteczna z uwagi na plastyczność mózgu.

To tzw. obrazowanie tensora dyfuzji (DT-MRI), które śledzi ruchy dyfuzyjne wody w istocie białej, zbudowanej z włókien nerwowych przesyłających sygnały pomiędzy różnymi obszarami mózgu.

Współautor nowego systemu, prof. neurologii Gregory N. Barnes, dyrektor Norton Children’s Autism Center w Louisville (USA) podkreślił, że autyzm jest przede wszystkim zaburzeniem nieprawidłowych połączeń w mózgu.

– DT-MRI pozwala identyfikować te nieprawidłowe połączenia, które przyczyniają się do objawów obecnych u dzieci z autyzmem, takich jak zaburzenia komunikacji społecznej i powtarzalne zachowania – wyjaśnił.  

Wyniki badań to szansa dla setek dzieci

Dr Mohamed Khudri z University of Louisville, współautor badania wykorzystującego sztuczną inteligencję w diagnozie autyzmu, wyjaśnił, że algorytm AI, który został stworzony przez jego zespół, potrafi rozpoznawać odchylenia w obrębie połączeń między różnymi obszarami mózgu. Algorytm porównuje wzorce markerów w mózgach dzieci z autyzmem do mózgów dzieci z prawidłowym układem nerwowym. Na tej podstawie potrafi postawić prawidłową diagnozę.

Naukowcy zastosowali metodę skanów mózgu z użyciem DT-MRI u 226 dzieci w wieku 24-48 miesięcy. U 126 dzieci system oparty na sztucznej inteligencji zdiagnozował autyzm. 100 dzieci rozwijało się prawidłowo.

Wyniki badań pokazały, że nowy system zdiagnozował zaburzenie ze spektrum autyzmu z dokładnością 98,5%.

– Nasze podejście jest nowatorskim postępem, który umożliwia wczesne wykrycie autyzmu u dzieci do 2. roku życia. Wierzymy, że interwencje terapeutyczne do 3. roku życia mogą prowadzić do lepszych wyników u tych dzieci, włączając w to lepsze możliwości uzyskiwania przez dorosłe osoby z autyzmem większej niezależności i wyższego wskaźnika inteligencji (IQ) – podkreślił Khudri.

Naukowcy są zdania, że ta metoda może znacznie skrócić czas i koszty związane z diagnozą i terapią dzieci z autyzmem.

Czytaj także: Mama dziewczynki z autyzmem pokazała wczesne objawy zaburzenia. Jest ich aż 13 [WIDEO]

Boisz się, że to zachowanie malca to objaw autyzmu? Zobacz, kiedy możesz spać spokojnie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza