Ta mama to specjalistka od oszczędzania. W 5 krokach zmniejszyła wydatki na jedzenie o połowę

2023-03-29 10:25

Z każdym miesiącem żywność staje się coraz droższa, ale mimo inflacji zmniejszenie kosztów wyżywienia jest możliwe. Ta mama ma kilka wyjątkowo sprytnych trików, by rachunki za zakupy spożywcze nie zbijały z nóg. Według ekspertki od oszczędzania można w ten sposób zyskać nawet kilkaset złotych miesięcznie, które zostaną w portfelu.

wydatki na zakupy spożywcze
Autor: Getty Images/ TikTok screenshot Co zrobić by wydawać mniej na zakupy?

Becky Guiles to mama dwójki dzieci, która na swoich platformach społecznościowych znana jest jako Freebie Lady. Kobieta twierdzi, że dzięki 5 krokom ona sama zmniejszyła miesięczne wydatki na jedzenie w swojej 4-osobowej rodzinie o ponad połowę. 

Przed wprowadzeniem tych zmian, Becky miała wydawać - w przeliczeniu na złotówki - około 5 tys. złotych miesięcznie na wyżywienie rodziny. Teraz koszty te zmalały ponoć do 2 tys. Nawet jeśli kwoty przez nią podane są przesadzone, to już 100 zł mniej na cotygodniowych zakupach sprawi, że przez cały rok uzbiera się pokaźna sumka - w sam raz na wakacyjny wyjazd. Na czym polega ta metoda?

Dowiedz się: Wydatki na dziecko: ile kosztuje dziecko? Sprawdź, ile wydaje przeciętna polska rodzina

Czechy droższe od Polski? Sprawdzamy ceny w sklepach

Zobacz: Znamy koszty wyprawki szkolnej - ile wydamy na zeszyty i przybory szkolne w czasach inflacji?

Budżet

Becky sugeruje ustalenie miesięcznego budżetu przypadającego na jedną osobę. W jej rodzinie budżet na zakupy spożywcze wynosi obecnie niespełna 500 zł na członka rodziny, ale jak zaznacza kobieta, jest to punkt wyjścia - w zależności od wieku dzieci i wymagań żywieniowych. Karmienie nastolatków, które ciągle są głodne, jedzenie  bezglutenowe lub ściśle ekologiczne będą siłą rzeczy kosztować więcej.

Organizacja

Przed każdymi zakupami Becky ocenia zawartość swojej spiżarni i lodówki pod kątem przeterminowanych produktów i rzeczy, których po prostu „nikt z domowników jeść już nie chce”. Wiedząc co ma się już w domu, można też lepiej zaplanować posiłki na kolejne dni, nie kupując takich samych produktów, które z nadmiaru zwyczajnie się zepsują.

Wykorzystywanie resztek

- Za każdym razem, gdy wyrzucasz jedzenie, tak naprawdę wyrzucasz pieniądze – twierdzi Becky. - Kiedy zaczniesz myśleć o jedzeniu w ten sposób, całkowicie zmieni to twój sposób myślenia - obiecuje kobieta.

Gotowanie z resztek to żadna filozofia. Jak sama twierdzi, z okruchów chipsów można zrobić panierkę, a z czerstwego chleba - grzanki. Gdy zostało ci kilka plastrów przyschniętej wędliny, jedna, samotna pieczarka i ćwiartka cebuli - możesz zrobić zapiekanki czy pizzę do których je wykorzystasz, a danie nie straci na walorach smakowych. 

Sprawdź: Co jest droższe: wychowanie niemowlęcia czy nastolatka? Wiemy, ile wydasz na dziecko. Sumy zaskakują

Eliminacja marnotrawstwa 

Gdy jednak zdarzy się, że czegoś kupimy za dużo, lub jakiś produkt zbliża się do końca świeżości, a nie mamy jak go w danej chwili wykorzystać - mroźmy. Mrożenie to idealny sposób na oszczędzanie. Można w ten sposób przedłużać świeżość mięs, pieczywa, a nawet mleka. Becky ma powieszoną na lodówce kartkę z zasadami mrożenia i odpowiedniego przechowywania, która pomaga jej znacznie przedłużyć ważność wielu produktów. 

Prostota w planowaniu posiłków

Becky sugeruje uproszczenie takich rzeczy, jak plany posiłków i składniki, aby zmieścić się w budżecie. Każdy ten punkt może interpretować po swojemu. Dla jednych będzie to stały styl posiłków - np. na obiad zawsze porcja mięsa, ziemniaki lub kasza i jakaś surówka.

Becky z kolei zdradza, że w jej domu każdy dzień tygodnia ma swoją przypisana kuchnię - typu "meksykańskie poniedziałki". Jak mówi ekspertka od oszczędzania, kuchnie świata mają swoje ulubione składniki, które pojawiają się w każdym daniu, więc planowanie jest o wiele prostsze. 

Przeczytaj: Nawet 3-latka można uczyć oszczędności i poszanowania pieniędzy. Zobacz jak to robić, bo warto

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza