Tylko zobaczcie, jak ten chłopiec zareagował na narodziny siostry. Łzy płyną same

2022-09-13 10:18

Rodzice jedynaków martwią się, jak narodziny kolejnego dziecka wpłyną na ich relacje. Czy będzie pomocny i opiekuńczy? Czy wręcz przeciwnie i nie pogodzi się z myślą, że ma rodzeństwo. Ten chłopczyk pokazał, że każdy rodzic chciałby, aby narodziny kolejnego dziecka były dla pierwszego tak wielką radością.

Taka miłość brata do siostry to wielki skarb
Autor: Facebook @FrankRoman Taka miłość brata do siostry to wielki skarb

Narodziny drugiego dziecka to nie lada wydarzenie. Od tego dnia nasz jedynak przestaje nim być. Ma rodzeństwo, z którym będzie mógł się bawić. Taką przynajmniej nadzieję mają rodzice, gdy decydują się na drugie dziecko.

Rzeczywistość może oczywiście okazać się zupełnie inna. Zamiast radości, będzie zazdrość. Zamiast zabawy – rywalizacja.

Dlatego tak ważne jest, aby od samego początku starsze dziecko czuło, że jest wciąż potrzebne i kochane.  Wówczas narodziny drugiego dziecka i dla niego będą dużym przeżyciem.

Być może tak samo, jak dla pewnego chłopczyka, któremu urodziła się siostra. Musicie zobaczyć jego reakcję. Aż łzy radości same cisną się do oczu, gdy się na to patrzy.

Zobacz także: Jak stworzyć więź między przyrodnim rodzeństwem i czy warto to robić?

Psychologia dziecka - Nowe rodzeństwo

Narodziny drugiego dziecka zmieniają wszystko

Do tej pory nasz najukochańszy jedynak z nikim nie musiał się dzielić. Jego były wszystkie zabawki, które kupowali rodzice. Jego był pokój, w którym to on decydował, gdzie co będzie stało.

Na nim również była skupiona cała uwaga i zainteresowanie rodziców. Tylko jego kochali, a teraz tą miłością będzie musiał się podzielić.

Wraz z narodzinami drugiego dziecka, wszystko się zmienia. To od nas – rodziców zależy, czy będzie to zmiana na lepsze, czy też na gorsze.

Starszak może być zazdrosny

Najbardziej możemy obawiać się zazdrości. W chwili, gdy w domu pojawi się drugie dziecko, cała uwaga zostanie skierowana na niego. Mama większość czasu będzie spędzała przy niemowlaku. Będzie go karmiła, przewijała i ubierała.

Bez względu na wiek starsze rodzeństwo może czuć się zazdrosne, że tak wiele czasu rodzice poświęcają temu młodszemu.

Dlatego należy zawsze znaleźć czas dla naszego pierworodnego i sprawić, aby czuł się potrzebny.

Doceńcie, że starsze dziecko chce pomóc

Jeżeli starsze dziecko chce pomagać przy młodszym, wspieraj go w tym. Pomyśl, że to również dobry pomysł, aby wspólnie spędzać czas.

Starszak może pomóc przy kąpieli, przynieść paczkę chusteczek z drugiego pokoju, a nawet pobujać młodsze w kołysce. Jako rodzice musicie jednak na to pozwolić i docenić jego starania.

Najgorsze, co można zrobić, to sprawić, że starsze dziecko nie będzie czuło się potrzebne, a wręcz poczuje, że przeszkadza.

Pamiętajcie o codziennych rytuałach

Warto również zadbać o codzienne rytuały względem starszego dziecka. Jeżeli do tej pory czytaliście mu bajkę na dobranoc, nie zmieniajcie tego ze względu na niemowlaka w domu. Zorganizujcie się tak, aby starszy wciąż czuł, że macie dla niego czas.

Od czasu do czasu jeden z rodziców może również wybrać się sam na sam ze starszym dzieckiem. Zabrać go do kina, na lody lub na krótką wycieczkę.

Rozmawiajcie o trudnych emocjach

Wbrew wszystkim dobrym chęcią niekiedy starsze dziecko wciąż czuje niechęć do młodszego. Złości się i próbuje wymuszać uwagę rodziców. Nie potrafi zrozumieć, że młodsze jest teraz karmione i nie możecie wyjść na plac zabaw. Zaczyna krzyczeć i okazywać swoją niechęć, że wcześniej było lepiej.

W takich sytuacjach trzeba rozmawiać o tych trudnych emocjach. Pozwolić, aby powiedziało wszystko to, co w tej chwili czuje. Nawet jeżeli niektóre słowa będą bolały, warto spojrzeć na nową sytuację z perspektywy dziecka, które je przeżywa.

Następnie znaleźć rozwiązanie, aby nigdy więcej tak się nie czuło. Przytulić, utwierdzić, że wciąż jest kochana i ważne. Wyjaśnić, że nasza miłość do niego ani przez chwilę się nie zmieniła.

Być może to sprawi, że nasz starszak poczuje wyjątkową więź ze swoim młodszym bratem lub siostrą.

Czytaj także: Kłótnie dzieci to norma w waszym domu? Te 3 kroki pozwolą wychować rodzeństwo bez awantur

Reakcja chłopca na narodziny siostry

Każdemu rodzicowi życzymy, aby jego starsze dzieci reagowały tak ogromną radością na widok swojego nowego rodzeństwa, jak ten chłopczyk z filmu poniżej.

Film został udostępniony na Facebooku przez @Frank Roman. Nie sposób przejść obojętnie obok tego filmu.

Łzy radości same cisną się do oczu. Kiedy rodzice chłopca mówią mu, że może powiedzieć coś do swojej siostrzyczki, ten po prostu ją przytula.