Rodzeństwo przyrodnie: jak stworzyć więź między przyrodnim rodzeństwem? Czy to w ogóle ma sens?

2015-10-01 12:39 Wioletta Rupińska

Niestety, w związkach nie zawsze układa się tak, jakbyśmy tego chcieli. Gdy się rozstajemy, każda ze stron ma prawo do własnego szczęścia i założenia nowej rodziny. Jak jednak poukładać relacje dzieci z poprzedniego i obecnego związku, aby ich stosunki przypominały klasyczne więzy łączące rodzeństwo? Rodzeństwo przyrodnie: jak stworzyć więź między przyrodnim rodzeństwem i czy to w ogóle ma sens?

Rozstanie rodziców to dla dzieci zawsze stres i przykre przeżycie. Dzieci, zwłaszcza te w wieku przedszkolnym i starsze, boją się że rodzic odchodzący przestanie je kochać, zapomni o nich i założy nową rodzinę. To właśnie od rodziców zależy jak ich pociechy przejdą przez ten trudny dla nich okres i czy uda im się wytłumaczyć, a przede wszystkim pokazać, że nie są niczemu winne i pomimo nowej sytuacji zawsze pozostaną dla mamy i taty najważniejsze. Jak więc pomóc dziecku zaakceptować nowego partnera rodzica, a także ich „nowe” dzieci, gdy już sam rozwód nastręcza tyle emocjonalnych problemów?

Czytaj także: >> Rodzina patchworkowa: najczęstsze problemy >>

Czy stworzenie więzi pomiędzy rodzeństwem przyrodnim jest potrzebne?

Jeżeli dzieci zostaną z mamą, która zamieszka z nowym partnerem i urodzi kolejne dziecko, mamy szansę stworzyć pomiędzy nimi normalną więź, jaka powinna łączyć rodzeństwo. Jest to wręcz niezbędne dla dobra całej rodziny, zważywszy na fakt, iż dzieci spędzą ze sobą pod jednym dachem wiele kolejnych lat. Dzieci wychowywane razem nie będą miały problemu z nawiązaniem prawidłowych relacji, o ile będziemy im w tym rozsądnie pomagać. Dbajmy więc o prawidłowe relacje pomiędzy dziećmi, a także pomiędzy pociechami z poprzedniego związku i obecnym partnerem. Jednocześnie nie tłumaczmy rywalizacji w rodzeństwie jedynie naszą sytuacją rodzinną. Problem ten w równym stopniu dosięga również rodzin tradycyjnych.

Czytaj także: >> Rywalizacja między rodzeństwem: skąd się bierze i jak ją wyeliminować? >>

Sytuacja się komplikuje, gdy to rodzic odchodzący zakłada nową rodzinę. Nie mieszkając ze sobą na co dzień, trudniej jest nawiązać dzieciom braterską więź i nie zawsze udaje się to osiągnąć. Czy warto w ogóle podejmować starania? Tę kwestię trzeba rozpatrywać bardzo indywidualnie -  nastolatek raczej nie będzie zainteresowany, przynajmniej na razie, kontaktami z rocznym szkrabem i nie należy go do tego zmuszać. Jeżeli jednak dzieci są w zbliżonym wieku, warto podjąć próby nawiązania bliskich stosunków, zwłaszcza gdy zależy nam, by dzieci aktywnie uczestniczyły w życiu naszego byłego partnera i były jego integralną częścią. Dobre stosunki dzieci z nową rodziną partnera dają im również poczucie, że nadal są dla niego ważne i kochane, na równi z kolejnymi potomkami.

Czytaj także: >> Sprawdź, co o relacjach przyrodniego rodzeństwa piszą mamy na forum Mjakmama24.pl >>

Rodzeństwo przyrodnie: jak stworzyć więź między przyrodnim rodzeństwem?

Gdy dzieci mieszkają wspólnie, tworzenie braterskiej relacji przebiega podobnie jak w przypadku dzieci tych samych rodziców. Ważne, aby okazywać dzieciom tyle samo czułości i zainteresowania co dotychczas oraz angażować je, na miarę wieku i możliwości, w pomoc przy nowym członku rodziny. Jako rodzice musimy dołożyć wszelkich starań, aby żadne z dzieci nie czuło się pokrzywdzone i odsunięte na dalszy plan. Taka sytuacja stanowi poważne wyzwanie dla naszego nowego partnera, który także powinien dzielić swoją uwagę i uczucia pomiędzy dzieci w sposób sprawiedliwy, nie faworyzując swojego biologicznego dziecka.

Jeżeli dzieci nie mieszkają ze sobą, należy najpierw umożliwić im częste kontakty. Maluchy, roczne czy dwuletnie, łatwo nawiązują relacje z rówieśnikami. Musimy jednak liczyć się z tym, że mogą sobie nie przypaść do gustu. Wtedy dobrze by było powtarzać spotkania, nie zmuszając ich jednak na siłę do wspólnych zabaw.

Starsze dzieci mogą obwiniać rodzeństwo za to, że „odebrało” im rodzica lub np. czuć niechęć do nowej partnerki ojca. Nie oznacza to jeszcze, że stosunki między nimi już zawsze będą oziębłe. Starajmy się nastawiać dziecko pozytywnie. Nie zabraniajmy również byłemu partnerowi zabierania dzieci wraz z jego nową rodziną na weekendy czy wyjazdy wakacyjne. Atrakcyjnie spędzony wspólny czas pomaga nawiązywać więzi i budować uczucia, które pomogą dziecku odnaleźć się w nowej sytuacji, a w przyszłości mogą zaprocentować pod postacią ciepłych relacji rodzinnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE