Z tymi problemami zmaga się wiele kobiet. To one powodują niską masę urodzeniową dziecka

2023-02-22 14:22

Każdego roku 20 milionów dzieci rodzi się z masą poniżej 2500 gramów. Nowe badanie sugerują, co sprzyja hipotrofii u dzieci i które mamy powinny być pod czujną obserwacją lekarzy w okresie oczekiwania na dziecko.

mały noworodek badany przez lekarza
Autor: Getty images Te problemy cię dotyczą? To może być powodem niskiej masy urodzeniowej dziecka

Naukowcy z walijskiego Uniwersytet Swansea twierdzą, że odkryli czynniki sprzyjające niskiej masie urodzeniowej dzieci. Ich zdaniem ciąże mnogie, krótka przerwa między ciążami oraz gorsza kondycja fizyczna i psychiczna matki zwiększa ryzyko urodzenia dziecka o wadze poniżej 2500 g.  

Te problemy sprzyjają niskiej masie urodzeniowej

Według naukowców z Uniwersytetu Swansea, którzy przebadali 693 377 dzieci urodzonych w Walii między 1 stycznia 1998 r. a 31 grudnia 2018 r. udało się ustalić czynniki, które powtarzały się w wywiadzie dzieci z niska masą. Badanie wykazało, że najbardziej narażone na wydanie na świat dziecka z niską masą urodzeniową są kobiety, które:

  • zaszły w kolejną ciążę mniej niż po roku od poprzedniego porodu
  • spodziewających się więcej niż jednego dziecka (bliźniaki, trojaczki itp.)
  • miały problemy z chorobami fizycznymi i psychicznymi matki (cukrzycą, anemią, depresją, ciężką chorobą psychiczną, lękiem i stosowaniem leków przeciwdepresyjnych podczas ciąży)
  • paliły papierosy
  • były przyjęte do szpitala z powodu nadużywania alkoholu
  • nadużywały substancji psychoaktywnych
  • były ofiarami przemocy domowej
  • miały więcej niż 35 lat i niski status materialny.

Warto dodać, że dotąd za główne czynniki ryzyka uważano porody przedwczesne, wewnątrzmaciczne ograniczenie wzrostu lub choroby matki związane z ciążą, takie jak stan przedrzucawkowy, infekcja matki lub dziecka przed porodem, w tym z powodu cytomegalii, toksoplazmozy, ospy wietrznej i różyczki.

Wśród czynników ryzyka wymieniano też palenie czy inne używki oraz porodu mnogie, jednak krótka przerwa między porodami czy depresja nie były dotąd wymieniane w kontekście niskiej masy urodzeniowej. 

Czytaj również: Spadek wagi noworodka - dlaczego noworodek traci na wadze w pierwszych dniach życia?

IUGR czyli wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu

Kobiety z grupy ryzyka pod kontrola lekarzy

Lekarze podkreślają, że znajomość wszystkich tych czynników może pomóc w wyselekcjonowaniu przyszłych mam znajdujących się w grupie ryzyka i objęciu ich specjalną opieką medyczną w czasie ciąży.  

 „Najważniejsze czynniki ryzyka obejmują czynniki matczyne, takie jak palenie, waga matki, historia nadużywania substancji, wiek matki, odstęp między ciążami i kolejność urodzenia dziecka - powiedziała główna autorka badania, Amrita Bandyopadhyay, cytowana przez serwis newswise.com. - Działania mające na celu zmniejszenie częstości występowania porodów dzieci z niska masą urodzeniową powinny koncentrować się na poprawie zdrowia matek, zmniejszeniu liczby porodów przedwczesnych, zwiększeniu świadomości na temat wystarczającego odstępu między ciążami oraz zapewnieniu odpowiedniego wsparcia dla zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia matek”.

Pielęgnacja wcześniaka w domu

Co oznacza niska masa urodzeniowa dziecka?

O niskiej masie urodzeniowej mówimy wówczas, gdy dziecko rodzi się z wagą niższą niż 2500 gramów. Dzieci z niska wagą urodzeniową są bardziej narażone na komplikacje zdrowotne. Konieczne jest zachowanie czujności w opiece nad noworodkiem

Większość dzieci z niską masą urodzeniową radzi sobie dobrze, ale są i takie, u których występują  problemy z funkcjonowaniem narządów wewnętrznych (mózgu, serca, płuc, jelit), z regulacją poziomu cukru we krwi, z utrzymaniem ciepła ciała (mają wystarczającej ilości tkanki tłuszczowej) czy problemy ze ssaniem (brak siły).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza