IUGR czyli wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu

2021-11-25 8:32

Wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu, IUGR, z ang. Intrauterine Growth Restriction, dotyczy kilku procent ciąż. Diagnoza pada, gdy masa lub długość płodu jest niedostateczna w stosunku do wieku ciąży. Dzieci z IUGR często rodzą się małe i bardzo szczupłe. Wyglądają jakby były niedożywione.

wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu
Autor: Getty Images Co to jest IUGR i co robić, gdy usłyszymy taką diagnozę?

W przypadku, gdy zostanie zdiagnozowane wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu, najważniejszym zadaniem lekarzy jest znalezienie przyczyny spowolnienia wzrostu płodu i jej usunięcie, aby umożliwić dalszy prawidłowy rozwój dziecka. Zobacz, co powinnaś wiedzieć o IUGR?

Spis treści

  1. Wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu: przyczyny
  2. IUGR: postać symetryczna
  3. IUGR: postać asymetryczna
  4. Wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu: leczenie na miarę
  5. Poród i dalsze postępowanie
Wszystko o badaniu USG 3D

Przeczytaj także: Wszystko o sprawności manualnej dziecka

Wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu: przyczyny

Bardzo ważne, aby od chwili wykrycia IUGR poszukiwać przyczyny problemu. Ustalenie przyczyny wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu daje szansę na złagodzenie jej wpływu na rozwój dziecka, a tym samym jego dalszy prawidłowy rozwój.

Niestety, nie zawsze jest to możliwe, a pomimo licznych badań, nie zawsze udaje się wykryć powód hipotrofii (czyli niedostatecznego wzrostu dziecka). Jednocześnie może dochodzić do zmniejszenia objętości wód płodowych i spowolnienia wzrostu macicy.

Przyczyny wpływające na zahamowanie wewnątrzmaciczne wzrostu płodu można podzielić na trzy grupy.

  • czynniki matczyne to przede wszystkim przewlekłe choroby: nieprawidłowo kontrolowane nadciśnienie tętnicze, ciężka niedokrwistość, gestoza, cukrzyca, kolagenozy lub zakażenia, np. cytomegalowirusem. Duże znaczenie odgrywa także tryb życia ciężarnej: dieta (niedożywienie lub odchudzanie w czasie ciąży i niska waga), palenie papierosów, picie alkoholu, niski status społeczny lub niewłaściwe zażywanie leków.
  • czynnik łożyskowy, czyli wszystko co zaburza rozwój łożyska lub jego funkcjonowanie.
  • czynniki płodowe to przede wszystkim wady genetyczne, np. zespół Turnera.

Zobacz: Kalendarz ciąży - czyli ciąża tydzień po tygodniu

IUGR: postać symetryczna

W zależności od tego, w którym okresie ciąży zadziałał czynnik zaburzający rozwój płodu, wyróżnia się dwa rodzaje IUGR. W postaci symetrycznej niedobór masy ciała dotyczy równomiernie całego ciała dziecka: brzuszka, rąk i główki.

Do takich zaburzeń dochodzi, gdy problem pojawia się w pierwszym trymestrze ciąży, w okresie kształtowania narządów. Przyczyną może być infekcja wewnątrzmaciczna, alkoholizm lub po porostu ciąża mnoga.

Dowiedz się: Ciąża zagrożona - coraz więcej szans dla mamy i dziecka

IUGR: postać asymetryczna

W typie asymetrycznym negatywnie oddziałujący czynnik pojawia się później, w II lub III trymestrze ciąży, gdy narządy dziecka w większości są już wykształcone i jedynie dojrzewają. Pojawia się nierównomierny wzrost dziecka, niezależnie od niedoboru masy ciała.

Zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej (dlatego malec rodzi się szczuplutki), rozwija się niedotlenienie, a także niedorozwój narządów. Przyczyną może być cukrzyca ciężarnych, zwłaszcza nieleczona lub źle leczona, nadciśnienie tętnicze lub niedożywienie ciężarnej.

Przeczytaj: Zabawy z rocznym dzieckiem: 5 zabaw stymulujących rozwój roczniaka

Wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu: leczenie na miarę

Oczywiście w każdym przypadku stwierdzenia IUGR lekarze poszukają przyczyny. Nie ma jednak uniwersalnego schematu postępowania w takich przypadkach. To naturalne, ponieważ przyczyny IUGR mogą być różnorodne. Lekarze oprócz badania ciężarnej, skrupulatnie monitorują dalszy rozwój dziecka wykonując USG, KTG, a także inne badania, np. badanie płynu owodniowego.

Zadaniem ciężarnej jest liczyć ruchy dziecka, dbać o zdrowy tryb życia, prawidłowe odżywianie, odpoczynek (poprawia to ukrwienie macicy) i przyjmowanie zleconych leków. Przyszła mama musi zrezygnować z wszelkich używek.

W zależności od tego jak będzie następował przebieg ciąży, specjaliści, po rozważeniu wszelkich za i przeciw, podejmują decyzję o terminie porodu. Muszą rozważyć, co jest bardziej korzystne dla dziecka: utrzymanie ciąży do wyliczonego terminu porodu pomimo spowolnienia wzrostu dziecka czy wcześniejsze rozwiązanie ciąży.

Sprawdź: Najczęściej występujące wady wrodzone u dzieci

Poród i dalsze postępowanie

Dziecko z rozpoznanym IUGR powinno urodzić się w specjalistycznym ośrodku, aby od razu być pod doskonałą opieką. To ważne, ponieważ dzieci z IUGR są w większym stopniu zagrożone niedotlenieniem okołoporodowym i innymi problemami zdrowotnymi.

Dalszy rozwój dziecka uzależniony jest tak naprawdę od przyczyny, która zadziałała w ciąży. Jeśli jest nią wada genetyczna, zmiany zwykle opornie ustępują. Ale w zdecydowanej większości przypadków dziecko dogania wzrostem rówieśników w ciągu kilku miesięcy, najpóźniej kilku lat.

Dowiedz się: Jak przyspieszyć naukę mówienia?