IUGR czyli wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu

Wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu
Autor: _photos.com|photos.com Wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu

Wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu, IUGR, z ang. Intrauterine Growth Restriction, dotyczy kilku procent ciąż. Diagnoza wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu pada, gdy masa lub długość płodu jest niedostateczna w stosunku do wieku ciąży. Wykrywa się je dzięki powszechnemu zastosowaniu ultrasonografii. Dzieci z IUGR często rodzą się małe i bardzo szczupłe. Wyglądają jakby były niedożywione.

W przypadku, gdy zostanie zdiagnozowane wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu, najważniejszym zadaniem lekarzy jest znalezienie przyczyny spowolnienia wzrostu płodu i jej usunięcie, aby umożliwić dalszy prawidłowy rozwój dziecka.

Przeczytaj także o sprawności manualnej dziecka

Wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu: przyczyny

Bardzo ważne, aby od chwili wykrycia IUGR poszukiwać przyczyny problemu. Ustalenie przyczyny wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu daje szansę na złagodzenie jej wpływu na rozwój dziecka, a tym samym jego dalszy prawidłowy rozwój. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, a pomimo licznych badań, nie zawsze udaje się wykryć powód hipotrofii (czyli niedostatecznego wzrostu dziecka). Jednocześnie może dochodzić do zmniejszenia objętości wód płodowych i spowolnienia wzrostu macicy. Przyczyny wpływające na zahamowanie wewnątrzmaciczne wzrostu płodu można podzielić na trzy grupy.

  • czynniki matczyne to przede wszystkim przewlekłe choroby: nieprawidłowo kontrolowane nadciśnienie tętnicze, ciężka niedokrwistość, gestoza, cukrzyca, kolagenozy lub zakażenia, np. cytomegalowirusem. Duże znaczenie odgrywa także tryb życia ciężarnej: dieta (niedożywienie lub odchudzanie w czasie ciąży i niska waga), palenie papierosów, picie alkoholu, niski status społeczny lub niewłaściwe zażywanie leków.
  • czynnik łożyskowy, czyli wszystko co zaburza rozwój łożyska lub jego funkcjonowanie.
  • czynniki płodowe to przede wszystkim wady genetyczne, np. zespół Turnera.

Zobacz kalendarz ciąży - czyli ciąża tydzień po tygodniu

Wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu: postać symetryczna

W zależności od tego, w którym okresie ciąży zadziałał czynnik zaburzający rozwój płodu, wyróżnia się dwa rodzaje IUGR. W postaci symetrycznej niedobór masy ciała dotyczy równomiernie całego ciała dziecka: brzuszka, rąk i główki. Do takich zaburzeń dochodzi, gdy problem pojawia się w pierwszym trymestrze ciąży, w okresie kształtowania narządów. Przyczyną może być infekcja wewnątrzmaciczna, alkoholizm lub po porostu ciąża mnoga.

Przeczytaj również: Ciąża zagrożona - coraz więcej szans dla mamy i dziecka

Wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu: postać asymetryczna

W typie asymetrycznym negatywnie oddziałujący czynnik pojawia się później, w II lub III trymestrze ciąży, gdy narządy dziecka w większości są już wykształcone i jedynie dojrzewają. Pojawia się nierównomierny wzrost dziecka, niezależnie od niedoboru masy ciała. Zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej (dlatego malec rodzi się szczuplutki), rozwija się niedotlenienie, a także niedorozwój narządów. Przyczyną może być cukrzyca ciężarnych, zwłaszcza nieleczona lub źle leczona, nadciśnienie tętnicze lub niedożywienie ciężarnej.

Sprawdź też: Zabawy z rocznym dzieckiem: 5 zabaw stymulujących rozwój roczniaka

Wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu: leczenie na miarę

Oczywiście w każdym przypadku stwierdzenia IUGR lekarze poszukają przyczyny. Nie ma jednak uniwersalnego schematu postępowania w takich przypadkach. To naturalne, ponieważ przyczyny IUGR mogą być różnorodne. Lekarze oprócz badania ciężarnej, skrupulatnie monitorują dalszy rozwój dziecka wykonując USG, KTG, a także inne badania, np. badanie płynu owodniowego. Zadaniem ciężarnej jest liczyć ruchy dziecka, dbać o zdrowy tryb życia, prawidłowe odżywianie, odpoczynek (poprawia to ukrwienie macicy) i przyjmowanie zleconych leków. Przyszła mama musi zrezygnować z wszelkich używek. W zależności od tego jak będzie następował przebieg ciąży, specjaliści, po rozważeniu wszelkich za i przeciw, podejmują decyzję o terminie porodu. Muszą rozważyć, co jest bardziej korzystne dla dziecka: utrzymanie ciąży do wyliczonego terminu porodu pomimo spowolnienia wzrostu dziecka czy wcześniejsze rozwiązanie ciąży.

Polecamy: Najczęściej występujące wady wrodzone u dzieci

Wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu: poród i dalsze postępowanie

Dziecko z rozpoznanym IUGR powinno urodzić się w specjalistycznym ośrodku, aby od razu być pod doskonałą opieką. To ważne, ponieważ dzieci z IUGR są w większym stopniu zagrożone niedotlenieniem okołoporodowym i innymi problemami zdrowotnymi. Dalszy rozwój dziecka uzależniony jest tak naprawdę od przyczyny, która zadziałała w ciąży. Jeśli jest nią wada genetyczna, zmiany zwykle opornie ustępują. Ale w zdecydowanej większości przypadków dziecko dogania wzrostem rówieśników w ciągu kilku miesięcy, najpóźniej kilku lat.

Zobacz również: Jak przyspieszyć naukę mówienia?

Zobacz wideo: Jak wygląda badanie USG w ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE