Teleporada nie dla małych dzieci - od marca lekarz musi osobiście zbadać chore dziecko

2021-02-15 13:27

Od 1 marca 2021 r teleporady udzielane przez ośrodki podstawowej opieki zdrowotnej mają być dostępne wyłącznie dla osób między 7. a 64. rokiem życia. Oznacza to, że chorego niemowlaka albo malucha w wieku przedszkolnym lekarz musi zbadać osobiście.

Teleporada nie dla małych dzieci -
Autor: Getty images Od marca lekarz musi osobiście zbadać chore dziecko

Teleporada, czyli zdalna konsultacja z lekarzem stała się popularna w okresie pandemii. Dzięki niej zmnijeszono liczę osób w poczekalniach, a także ograniczono rozprzestrzenianie się koronawirusa. Niestety, taka sytuacja pokazała, że nadużywanie teleporady może mieć negatywne konsekwencje dla osób starszych i dzieci.

Dlatego wielu lekarzy apelowało o przywrócenie normalnych wizyt ze względu na bezpieczeństwo pacjentów. Niektóre dolegliwości i choroby były źle diagnozowane ze względu na brak możliwość badania. Dotyczy to szczególnie małych dzieci, które nie potrafią precyzyjnie opisać swoich objawów i dolegliwości.

Ministerstwo zdrowia prowadziło więc nowelizację rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie udzielania teleporad przez POZ.  Od 1 marca teleporada ma być dostępna wyłącznie dla osób między 7. a 64. rokiem życia. Oznacza to, że chore niemowlę lub dziecko musi zostać przyjęte do lekarza na normalną wizytę w przychodni.  

"Powyższe rozwiązanie ma na celu wyeliminowanie możliwości realizacji teleporady w odniesieniu do najbardziej wrażliwych grup pacjentów, prezentujących zintensyfikowane oraz zróżnicowane potrzeby zdrowotne" - czytamy w nowelizacji.

Jednocześnie zaznaczono, że utrzymano możliwość odbycia teleporady bez względu na wiek pacjenta, gdy potrzebuje on zlecenia na wyroby medyczne lub recepty w ramach kontynuacji leczenia, jak również zaświadczenia niewymagającego bezpośredniej wizyty pacjenta w przychodni – czytamy w informacji PAP.

Czytaj również: Czy w czasie epidemii można przedłużyć zwolnienie lekarskie telefonicznie?

Wizyty patronażowe w pandemii, czyli opieka w ciąży i połogu w czasie COVID-19

Czy szczepić dziecko w czasie pandemii koronawirusa?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza