Teleporada nie dla małych dzieci - od marca lekarz musi osobiście zbadać chore dziecko

Teleporada nie dla małych dzieci -
Autor: Getty images Od marca lekarz musi osobiście zbadać chore dziecko

Od 1 marca 2021 r teleporady udzielane przez ośrodki podstawowej opieki zdrowotnej mają być dostępne wyłącznie dla osób między 7. a 64. rokiem życia. Oznacza to, że chorego niemowlaka albo malucha w wieku przedszkolnym lekarz musi zbadać osobiście.

Teleporada, czyli zdalna konsultacja z lekarzem stała się popularna w okresie pandemii. Dzięki niej zmnijeszono liczę osób w poczekalniach, a także ograniczono rozprzestrzenianie się koronawirusa. Niestety, taka sytuacja pokazała, że nadużywanie teleporady może mieć negatywne konsekwencje dla osób starszych i dzieci.

Dlatego wielu lekarzy apelowało o przywrócenie normalnych wizyt ze względu na bezpieczeństwo pacjentów. Niektóre dolegliwości i choroby były źle diagnozowane ze względu na brak możliwość badania. Dotyczy to szczególnie małych dzieci, które nie potrafią precyzyjnie opisać swoich objawów i dolegliwości.

Ministerstwo zdrowia prowadziło więc nowelizację rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie udzielania teleporad przez POZ.  Od 1 marca teleporada ma być dostępna wyłącznie dla osób między 7. a 64. rokiem życia. Oznacza to, że chore niemowlę lub dziecko musi zostać przyjęte do lekarza na normalną wizytę w przychodni.  

"Powyższe rozwiązanie ma na celu wyeliminowanie możliwości realizacji teleporady w odniesieniu do najbardziej wrażliwych grup pacjentów, prezentujących zintensyfikowane oraz zróżnicowane potrzeby zdrowotne" - czytamy w nowelizacji.

Jednocześnie zaznaczono, że utrzymano możliwość odbycia teleporady bez względu na wiek pacjenta, gdy potrzebuje on zlecenia na wyroby medyczne lub recepty w ramach kontynuacji leczenia, jak również zaświadczenia niewymagającego bezpośredniej wizyty pacjenta w przychodni – czytamy w informacji PAP.

Czytaj również: Czy w czasie epidemii można przedłużyć zwolnienie lekarskie telefonicznie?

Wizyty patronażowe w pandemii, czyli opieka w ciąży i połogu w czasie COVID-19

Czy szczepić dziecko w czasie pandemii koronawirusa?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE