Gdy dziecko urodzi się we wrześniu...

2021-08-30 14:41

Wrzesień to najpiękniejszy jesienny miesiąc: jest jeszcze ciepło, ale już nie upalnie. Zazwyczaj świeci piękne słońce, a chłodne deszcze jeszcze nie nadeszły, dlatego czekając na narodziny dziecka, możesz dużo czasu spędzać na świeżym powietrzu. Zobacz, jakie są inne zalety jesiennego porodu i o czym powinnaś pamiętać, gdy twój termin przypada na dziewiąty miesiąc w roku.

Gdy dziecko urodzi się we wrześniu
Autor: Getty images O czym pamiętać, gdy dziecko urodzi się we wrześniu?

Twoje dziecko urodzi się we wrześniu? Sprawdź, o czym powinnaś pamiętać, przygotowując się do jesiennego porodu.

Spis treści

  1. Pakowanie walizki na jesienny poród
  2. Przedszkolne początki
  3. Pierwsze spacery z noworodkiem
  4. Łap słońce!
  5. Korzystaj z darów natury

Pakowanie walizki na jesienny poród

Ostatnie dni przed porodem wykorzystaj na uzupełnienie lub przepakowanie torby do szpitala. Prognozy pogody układane z tygodniowym wyprzedzeniem powinny być dość wiarygodne, dlatego sprawdź, czy w okolicach terminu porodu będzie ciepło, czy zimno i deszczowo.

Od tego powinnaś uzależnić dobór ubranek dla malca: może zamiast kurteczki powinnaś włożyć do walizki body z krótkimi rękawkami, a może odwrotnie? Pomyśl też o sobie: jeśli pogoda okaże się typowo jesienna, zamień cienką koszulę na tę z długimi rękawami (na guziki, by móc karmić piersią).

Zapakuj do torby grube skarpety – przydadzą się, gdy będziesz rodzić, a także potem na sali, gdy będziesz się krzątać koło noworodka.

Czytaj również: Rodzisz po raz pierwszy? Zobacz, jak wygląda poród naturalny

Torba do szpitala – jaką kupić? Szukamy tych praktycznych, ładnych i zgodnych z wymogami

Kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem?

Przedszkolne początki

Wrzesień to czas przedszkolnych debiutów. Jeżeli twój poród przypadł na moment, kiedy starsze dziecko zaczyna swoją edukację, przygotuj się do tych wydarzeń już wcześniej. Szykując wyprawkę dla noworodka, nie zapomnij o wyprawce dla przedszkolaka (pościel, kapcie itd.).

Pamiętaj też, że twoje starsze dziecko będzie przeżywało podwójny stres związany z rozstaniem z tobą i pojawieniem się nowego członka rodziny. Musisz więc poświęcić mu teraz dużo uwagi: czytajcie razem książeczki, dużo się przytulajcie, chodźcie na spacery po jego powrocie z przedszkola.

Nie rezygnuj też z rytuałów, które mieliście (np. z usypiania przy bajce), by kilkulatek nie poczuł się odrzucony i zapomniany.

Pierwsze spacery z noworodkiem

Maluszki nie lubią upału, ale nie lubią też zimna, bo ich ciało ma jeszcze słabo rozwiniętą termoregulację. Jesień to idealny moment na pierwsze wyjścia z domu, ale trzeba pamiętać, że poranki i wieczory są o tej porze roku już chłodne.

Na pierwsze spacery z noworodkiem (oczywiście po obowiązkowym tygodniowym werandowaniu) wybieraj się z dzieckiem ok. godziny 12 lub po południu – wtedy jest najcieplej. Mimo ładnej pogody okrywaj dziecko kocykiem, bo w czasie snu spada temperatura ciała. Jeśli zaś nie będziesz mieć szczęścia i wrzesień w twojej okolicy będzie deszczowy – zawsze zabieraj ze sobą folię na wózek.

Łap słońce!

Ostatnie dni ciąży zapewne spędzisz w domu, odpoczywając i szykując się do porodu. Jak najwięcej korzystaj jednak – jeśli możesz – ze świeżego powietrza. To doskonała okazja (ostatnia w tym roku) do złapania kilku promieni słonecznych.

Ale mimo przebywania na słońcu pamiętaj o codziennym przyjmowaniu witaminy D w tabletkach – kobiety w ciąży powinny ją suplementować bez względu na porę roku. Zalecana dawka to 2000 IU, czyli 50 μg dziennie.

Witamina D jest potrzebna dziecku do rozwoju, ale przyda się również tobie – zmniejsza ryzyko depresji poporodowej i wpływa pozytywnie na odporność.

Korzystaj z darów natury

Jesień to w Polsce czas zbiorów. Wszystkie sezonowe owoce i warzywa mogą się znaleźć zarówno na talerzu przyszłej mamy, jak i mamy karmiącej. Są zdrowe, smaczne, pełne witamin i minerałów, także żelaza. Ten ostatni składnik jest bardzo potrzebny w diecie karmiącej mamy, która po ciąży startuje zazwyczaj z niskim poziomem tego pierwiastka w organizmie.

Warto to zmienić, dbając o „żelazną” dietę, czyli jedząc jesienne specjały: fasolę, soczewicę (i inne warzywa strączkowe), pestki dyni i słonecznika, natkę pietruszki itd.

Czytaj również: Jednorazowe koszule do porodu i bielizna do połogu - czy są lepsze od zwykłych? Przegląd

Płacz noworodka zgodny z naturą - dlaczego nowo narodzone dziecko płacze?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza