„To my rodzimy dzieci, nie położne i lekarze”. Metoda BRAIN pomoże ci świadomie przeżyć poród

2022-10-20 10:07

Porodu nie da się przewidzieć, wie o tym każda kobieta, która choć raz rodziła dziecko. Plan porodu pozostaje często tylko listą pobożnych życzeń, a w trackie akcji porodowej przyszła mama nierzadko musi podjąć wiele ważnych decyzji dotyczących jej przebiegu. Znana na Instagramie położna zdradza pomocną metodę, która ułatwia rodzącej to zadanie.

„To my kobiety rodzimy nasze dzieci, nie położne i lekarze”. Metoda BRAIN pomoże ci świadomie przeżyć poród
Autor: Getty images „To my kobiety rodzimy nasze dzieci, nie położne i lekarze”. Metoda BRAIN pomoże ci świadomie przeżyć poród

W jednej z ostatnich swoich rolek położna, znana na Instagramie jako @polozna_mamazu podzieliła się ważnym spostrzeżeniem na temat roli rodzącej w trakcie porodu. „Chciałabym, aby każda rodząca miała świadomość, że to my - kobiety rodzimy nasze dzieci, nie położne, lekarze czy szpitale. W dużej mierze to rodząca kobieta jest odpowiedzialna za swój poród i przy odpowiednim przygotowaniu ma duży wpływ na jego przebieg” – napisała.

Zwróciła też uwagę na to, że przed każdą interwencją medyczną, położna lub lekarz musi zapytać rodzącą o zgodę. Czasem te decyzje są trudne dla mamy, zwłaszcza gdy w głowie miała inną wizję porodu niż ta, która wynikała w trakcie. Żeby ułatwić przyszłym mamom świadome podejmowanie decyzji podczas porodu, poleca metodę BRAIN.

Przeczytaj także: Położna pokazuje, jak wykorzystać piłkę w pierwszej fazie porodu. Zobacz nagranie

M jak mama - formalności po porodzie

Metoda BRAIN pomoże świadomie przeżyć poród

„W świadomym podejmowaniu decyzji w porodzie może okazać się pomocna metoda BRAIN, pochodząca od pięciu angielskich słów:

  • benefits (korzyści) - jakie korzyści wynikną z zaproponowanego przez personel rozwiązania? Co pozytywnego wniesie to do mojego porodu, dla mnie i mojego dziecka.
  • risks (ryzyko) - czy istnieje ryzyko komplikacji? Jaki wpływ na moje dziecko ma to rozwiązanie, co w moim porodzie może zmienić się na gorsze?
  • alternatives (opcje) - czy mam do wyboru jakieś inne opcje?
  • intuition (intuicja) - co mi podpowiada moja intuicja, moje serce? My, mamy, czasem po prostu wiemy, czujemy co jest dobre dla nas i naszych dzieci.
  • nothing (nic) - a co będzie jeżeli po prostu nic nie zrobimy i nie podejmiemy żadnego działania, interwencji” – pisze w swoim poście.

Położna podkreśla także, że jeśli sytuacja nie jest nagła, przyszła mama powinna dać sobie czas na podjęcie decyzji. Wtedy jest szansa, że podejmie ja w zgodzie ze sobą. By lepiej przygotować się do porodu w okresie ciąży powinna także poczytać na temat zysków i strat poszczególnych interwencji medycznych jak np. użycie kleszczy i próżnociągu.

Przeczytaj: Poród od A do Z: te pojęcia związane z porodem powinnaś znać