Lekarze radzą: w tym wieku już nie podawaj mleka modyfikowanego. Może sprzyjać nadwadze

2022-09-22 14:19

Mleko modyfikowane to najważniejszy składnik diety niemowlęcia, ale do czasu. Specjaliści zalecają, aby podawać je do końca pierwszego roku życia, maksymalnie do drugiego. Wbrew pozorom mieszanka wypijana przez kilkulatka nie jest zdrowa i może sprzyjać nadwadze.

mały chłopiec pijący mleko z kubeczka
Autor: Getty images Twoje dziecko skończyło 2 lata? Lekarze radzą: nie podawaj mu mleka modyfikowanego

Mleko modyfikowane jest produktem chętnie kupowanym przez rodziców nie tylko niemowlaków. Coraz częściej kupują je również mamy 3-4-latków, czemu sprzyja rynek - producenci mleka modyfikowanego mają w ofercie mleka typu junior, przeznaczone dla coraz starszych dzieci. W USA sprzedaż mleka wzrosła ponad dwukrotnie, ponieważ firmy przekonały rodziców, że ich maluchy potrzebują takich napojów. Do kiedy dzieci powinny pić mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane - tylko do 2 lat

Tymczasem lekarze ostrzegają, że podawanie mleka modyfikowanego kilkulatkowi nie jest dobrym pomysłem.  Jak twierdzą, produkty przeznaczone dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat, nie zaspokajają żadnych potrzeb żywieniowych poza tymi, które malec otrzymuje jedząc normalne, stałe posiłki nadające się do jego wieku.

Mieszanki owszem, zawierają dodatkowe składniki odżywcze, które między innymi wspomagają rozwój mózgu, układu odpornościowego czy wzroku, ale można je znaleźć również w produktach, które dziecko w wieku 2-3 lat dostaje w czasie codziennych posiłków.

Niestety badania pokazują, że ​​aż 60% rodziców wierzy, że preparaty dla niemowląt zawierają substancje, których maluchy nie mogą uzyskać dzięki spożywaniu innych pokarmów, np. mięsa, ryb, owoców czy warzyw.

Mleko modyfikowane sprzyja tyciu starszaków

Podawanie starszakowi mleka modyfikowanego może przyczynić się do tycia, ponieważ mieszanki są kaloryczne - zawierają często tłuszcze, cukier, białko i inne substancje, które stanowią nadwyżkę dla dziecka jedzącego stałe posiłki. 

W przypadku mleka dla starszaków (w przeciwieństwie do mieszanek dla najmłodszych dzieci) nie istnieją normy dotyczące składu i ilości substancji odżywczych: eksperci twierdzą, że standaryzacja ta jest niemożliwa, ponieważ nie ma dwojga takich samych dzieci. Z tego powodu mleka dla starszych dzieci nie spełniają definicji mleka modyfikowanego i nie muszą przechodzić badań klinicznych i testów.

Dlatego dr Anthony Porto, cytowany przez news-medical.net, obawia się, że te mleko modyfikowane dostarcza kilkulatkom więcej składników odżywczych i kalorii, niż potrzebują. 

Czytaj również: Mleko dla rocznego dziecka - jakie mleko wybrać, w czym podawać mleko roczniakowi?

Są zdrowe, ale częściej mają niedowagę. Naukowcy ocenili rozwój dzieci na diecie wegetariańskiej

Co zamiast mleka modyfikowanego?

Pediatrzy potwierdzają, że mleko jest cennym składnikiem w diecie dziecka, ale po skończeniu przez malca 12 miesięcy, a najdalej po 24. miesiącu życia powinno ono przerzucić się na mleko krowie i produkty mleczne.

Większość dzieci, które skończyło rok może je pić - jeśli ma alergie na białko mleka krowiego, może zastąpić je mlekiem roślinnym. Wszelkie wątpliwości dotyczące żywienia dziecka rodzice powinni omawiać z pediatrą lub lekarzem rodzinnym.