Twoje dziecko wybucha i wścieka się bez powodu? Za rzadko mu… śpiewasz

2022-08-18 14:12

Naukowcy odkryli, że śpiewanie nie tylko uspokaja dziecko przed spaniem, ale również w niezwykły sposób oddziałuje na jego mózg. Badania pokazują, że kołysanki i piosenki wpływają pozytywnie na kontrolę emocji, co - jak wiadomo - w wieku kilku lat jest często poważnym problemem.

małe dziecko w dużych słuchawkach
Autor: Getty Images

Noworodek nie wie jeszcze, jak regulować swoje uczucia lub emocje. Dlatego płacze, bo to jego jedyny „język”. 2-3-letnie maluchy radzą sobie tylko trochę lepiej: nadal nie potrafią kontrolować swoich emocji ani wyrażać swoich uczuć w dojrzały sposób. Zna to każdy rodzic: wybuchy gniewu, bo kolega zabrał łopatkę, rzucanie się na ziemię, bo odmówiłaś kupna autka, bicie, bo ośmieliłaś się przerwać maluchowi zabawę, aby go przewinąć…

Z czasem organizm dziecka stworzy połączenia w mózgu, które pomogą mu zrozumieć emocje i bardziej niezależnie regulować emocje, ale musisz mu w tym pomóc. Na przykład śpiewając mu piosenki.

Spis treści

  1. Śpiew uczy kontroli emocji
  2. Śpiew matki pierwszy w rankingu
  3. Nie tylko samokontrola - dlaczego jeszcze warto śpiewać dziecku?
M jak mama - Dlaczego warto śpiewać dziecku kołysanki?

Śpiew uczy kontroli emocji

Napisano już wiele artykułów na temat nauki kontrolowania emocji, ale najnowsze badania naukowców z University of Miami mogą je uzupełnić.

Okazuje się, że dobrym sposobem, który wpływa pozytywnie na proces kontrolowania emocji i radzenia sobie z nimi, jest śpiew. Chodzi o piosenki czy kołysanki śpiewane dziecku przez rodziców, zwłaszcza matkę, której głos jest wyjątkowym bodźcem dla mózgu dziecka.

Zdaniem badaczy śpiew, który wyraża emocje, przyciąga uwagę dziecka lub w jakiś inny sposób na niego oddziałuje, może aktywować obszary mózgu, które odpowiadają za samoregulację emocji.

Śpiew jest użytecznym narzędziem, które pomaga w rozpoznaniu uczuć i emocji: uspokaja, zmniejsza lęk, bawi, zachęca do aktywności...

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Montrealu wykazało, że niemowlęta były dwa razy bardziej spokojne podczas słuchania piosenki – której nawet nie znały – w porównaniu z tym, gdy słuchały czyjejś mowy.

Specjaliści podkreślają, że nauka radzenia i kontrolowania emocji jest ważna nie tylko po to, by wyeliminować wybuchy złości dziecka, ale również dlatego, że tak naprawdę, to umiejętność wpływająca na przyszłość dziecka. Samoregulacja uczuć pomaga radzić sobie z przeciwnościami losu i zwiększa ich odporność na problemy w późniejszym życiu.

Czytaj również: Piosenka, którą dzieci kochają, a rodzice się wstydzą. Też słyszysz przekleństwa?

Muzyka dla wcześniaków stymulująca ich rozwój

Śpiew matki pierwszy w rankingu

Chociaż badania prowadzono z wykorzystaniem różnych piosenek, wykonywanych przez różnych wykonawców i śpiewanych w różnych językach, to jednak naukowcy odkryli, że śpiewanie przez mamę ma wyjątkowe znaczenia dla jego mózgu.

Głos matki aktywuje wiele struktur mózgu, w tym ciało migdałowate, które reguluje emocje, przyśrodkową korę przedczołową, które są odpowiedziane za system nagradzania, czyli mechanizm pozwalający odczuwać przyjemność oraz wrzecionowaty obszar twarzy, który pozwala odczytywać mimikę innych. Badania pokazały również, że aktywowanie tych obszarów wpływa na lepsze umiejętności komunikacji dziecka.

Nie tylko samokontrola - dlaczego jeszcze warto śpiewać dziecku?

  • Śpiew pomaga nawiązać więź – kiedy śpiewasz dziecku, ono słyszy twój głos i uczy się go, jako coś, co daje mu bezpieczeństwo, przyjemność, miłość. Niemowlęta nie dbają o to, czy masz świetny głos. Obchodzi je tylko to, że śpiewasz do nich!
  • Daje poczucie bezpieczeństwa – dzieci czują się bezpiecznie, gdy ich życie jest przewidywalne. Piosenka na dobranoc, przy przewijaniu pomaga im zrozumieć, co się dzieje teraz i co wydarzy się za chwilę. 
  • Uczy słów - kiedy śpiewasz i mówisz do dziecka, ono poznaje nowe słowa. Kiedy śpiewasz o częściach ciała i całujesz stopy dziecka lub łaskoczesz go w brzuszek, ono zaczyna łączyć wyrazy z ich znaczeniem. 
  • Uczy rytmu i rymu – muzyka zawiera rytm i rym, które są częścią języka. Rymowanki uczą melodyki języka ojczystego i poczucia rytmu.
  • Jest świetną zabawą – śpiewanie jest jedną z wielu metod zabawy i interakcji z dziećmi. To też świetny sposób na zaangażowanie starszego rodzeństwa i zawiązanie relacji z najmłodszym członkiem rodziny.  Śpiewanie i zabawa z dzieckiem buduje więź między rodzeństwem.
  • Uczy słuchania – podobnie jak czytanie, śpiewanie jest czynnością wymagającą słuchania. To cos, czego trzeba się nauczyć.

Czytaj równieżWpływ muzyki na rozwój mowy - czy warto śpiewać dziecku i włączać mu piosenki?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza