Tego nigdy nie rób z fotelikiem samochodowym! Wypadki zdarzają się też poza autem

2022-09-28 14:37

Wielu rodziców traktuje foteliki samochodowe jak alternatywne miejsce dla niemowlęcia w trakcie pobytu poza domem. Ale nie tylko. Niektóre dzieci, w pewnym okresie swojego życia, są w stanie spokojnie zasnąć tylko w foteliku samochodowym. Choć wydaje się to bezpieczne miejsce, to są pewne aspekty, o których należy koniecznie pamiętać, by nie doszło do wypadku.

fotelik samochodowy
Autor: Getty Images

Na co zwrócić uwagę używając fotelika samochodowego poza autem? Przede wszystkim, należy zdawać sobie sprawę z faktu, że samo przebywanie w foteliku, nie daje dzieciom bezpieczeństwa. Niemowlę w foteliku powinno być zawsze pod opieką rodzica, który zachowuje podstawowe zasady bezpieczeństwa. 

Do wielu wypadków dochodzi bowiem w domach, podczas wykonywania pozornie zwyczajnych i nikomu nie zagrażających czynności. Jak pokazują badania, sama świadomość, że fotelik kojarzy się z bezpieczeństwem, niekiedy usypia czujność rodziców. Wiele wypadków z udziałem fotelików, wcale nie ma miejsca podczas zdarzeń drogowych, a właśnie poza samochodami. 

Przeczytaj: Fotelik samochodowy 0-13 kg. Jaki fotelik dla niemowlaka? Nasz ranking

Jak zapinać dziecko w foteliku?

Sprawdź: Aktualne przepisy dotyczące fotelików samochodowych

Bezpieczeństwo dziecka w foteliku poza autem - badania

Dr Shital N. Parikh, ortopeda z Centrum Medycznego Szpitala Dziecięcego w Cincinnati, przeprowadził badanie analizujące statystyki z bazy danych amerykańskiej Komisji Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich.

Naukowcy szacują, że łącznie w latach 2003-2007 urazy związane z fotelikami samochodowymi spowodowały 43 562  wyjazdy na pogotowie. Urazy, które miały miejsce podczas wypadku drogowego, zostały wyłączone z analizy, a uwzględniono tylko niemowlęta w wieku 1 roku i młodsze.

W jaki sposób najczęściej dochodzi do wypadków?

Naukowcy podczas wspomnianego badania, na podstawie próby prawie 1900 niemowląt, zauważyli, że 85 % urazów było związanych z upadkami fotelika. Spośród nich 65 % poszkodowanych dzieci wypadło z fotelika samochodowego, a 15 % doznało obrażeń spowodowanych upadkiem fotelika samochodowego z wysokości.

Najczęstszym rodzajem urazu były urazy głowy i szyi. Uszkodzeń tych doznało 84 % niemowląt, z czego 62 % wydarzyło się u niemowląt poniżej 4 miesiąca życia. Co gorsza, ponad 8 % niemowląt musiało zostać przyjętych do szpitala z powodu tych urazów. W sumie doszło do trzech zgonów związanych z wypadkami dzieci w fotelikach przebywających poza samochodem.

Przeczytaj: Kupujesz używany fotelik samochodowy? O tej rzeczy większość rodziców nie wie, a trzeba ją sprawdzić

Jak zachować bezpieczeństwo korzystając z fotelika poza samochodem?

  • Zawsze zapinaj dziecku pasy, nigdy nie wiesz, kiedy zapomnisz o tym, że akurat ich nie zapięłaś.
  • Nigdy nie stawiaj dziecka na wysokości, chyba, ze jest to specjalnie dedykowany stelaż od wózka. Nie wkładaj dziecka do wózków sklepowych, nie stawiaj na komodach, czy blatach kuchennych. 
  • Zawsze bądź obok dziecka, gdy stawiasz je na podłodze w foteliku, w miejscu w którym ktoś może je potrącić, lub coś mogłoby na nie spaść. 
  • Nie stawiaj fotelika na nierównym lub miękkim podłożu.

Dowiedz się: Mama ostrzega: noworodek, kot i chwila nierozwagi mogły skończyć się tragedią