19-latka urodziła bliźnięta, każde ma innego ojca. Takie przypadki są częstsze, niż myślisz

2022-09-09 9:43

19-letnia mama bliźniąt z Brazylii postanowiła wykonać test na ojcostwo. Nie była pewna, kto jest ojcem jej dzieci. Wynik badania DNA okazał się zgodny tylko z jednym z niemowląt. Wtedy kobieta wykonała kolejny test z innym, domniemanym ojcem. Ku jej zaskoczeniu, to on okazał się tatą drugiego bliźniaka. Teraz młoda mama deklaruje - "nie wiedziałam, że tak można".

bliźnięta z dwóch różnych ojców
Autor: Getty Images/ Daily Mail Facebook screenshot Jak to możliwe, że bliźnieta mają dwóch tatusiów?

Dziewiętnastolatka z Minerios w Brazylii ​​wykonała test na ojcostwo, ponieważ chciała potwierdzić, kim jest ojciec jej dzieci. 19-latka pobrała DNA od domniemanego ojca, ale w dwóch różnych testach wyniki były pozytywne tylko dla jednego z bliźniaków.

Wtedy postanowiła wykonać kolejny test, tym razem z DNA innego mężczyzny, z którym uprawiała seks tego samego dnia. Okazało się, że to on jest ojcem drugiego bliźniaka. Zjawisko to jest naukowo nazywane superpłodnością heterorodzicielską.

Kobieta postanowiła pozostać anonimowa, jednak o sprawie w mediach, wypowiada się jej lekarz prowadzący - dr Tulio Jorge Franco.

Dowiedz się: Zaszła w ciążę, będąc już w ciąży i urodziła trojaczki - jak to możliwe?

Ciąża mnoga cz. 1

Sam lekarz prowadzący - zadziwiony

Jak zaznacza dr Franco, nie sądził, że zobaczy w swoim życiu taki przypadek.

„Może się zdarzyć, że dwa jaja tej samej matki zostaną zapłodnione przez różnych mężczyzn. Dzieci dzielą materiał genetyczny matki, ale rosną w różnych łożyskach" - tłumaczy lekarz w rozmowie z portalem globo.com.

Dowiedz się: Po wielu poronieniach zaszła w ciążę z jednym dzieckiem, a urodziła bliźnięta. Na czym polegał ten "cud"?

Ciąże bliźniacze od różnych ojców

Nauka jeszcze nie zbadała dokładnie tego fenomenu. Dotychczasowe badania nad bliźniętami dowodziły już jednak, że statystycznie nawet około 5 proc. ciąż bliźniaczych pochodzi od dwóch różnych ojców. 

Ciekawą kwestią jest też fakt, że do tej pory nauka odnotowała około 20 przypadków ciąż bliźniaczych, z których dzieci miały... różny kolor skóry, bo pochodziły od ojców z różnych ras.

Nadpłodnienie

Całą sprawę dobrze obrazuje fakt medyczny, który mówi, że wbrew powszechnej opinii można zajść w ciążę będąc już w ciąży. Zjawisko to nazwane jest superfekundacją, czyli innymi słowy nadpłodnieniem. Polega na zapłodnieniu dwóch komórek jajowych pochodzących z tej samej owulacji, ale w wyniku dwóch różnych aktów płciowych.

Do ponownego zapłodnienia - nadpłodnienia może dojść w przeciągu nawet 12 dni od pierwszego. Taką ciążę w medycynie nazywa się nie bliźniaczą, a dwojaczą. 

Sprawdź: Bliźnięta urodzone w różnych latach? Jak to możliwe?