Test na ojcostwo: na czym polega badanie i jak go zrobić?

2021-10-22 15:33

Po co robić test na ojcostwo? Jak wygląda badanie DNA potwierdzające, kto jest ojcem dziecka? Niekiedy ciąża przychodzi bardzo niespodziewanie. Na tyle, że kobieta nie jest pewna, czyje dziecko nosi w brzuszku, bo w krótkim czasie miała dwóch partnerów seksualnych.

test na ojcostwo
Autor: Getty Images

Czasami nie ma pewności co do tego, kto jest ojcem dziecka. Pomoże w tym test na ojcostwo. O tym, do kogo dziecko powinno mówić „tato”, można się dowiedzieć już wkrótce po porodzie.

W Polsce nie brakuje firm wykonujących takie badania dotyczące ustalenia kto jest ojcem dziecka. Z punktu widzenia biologicznego to porównanie profilu genetycznego ojca, dziecka oraz niekiedy matki i szukanie wspólnych cech.

Spis treści

  1. Test na ojcostwo: czy takie badania są wiarygodne
  2. Test na ojcostwo: jak pobrać samemu wymaz
  3. Test na ojcostwo: jak pobrać materiał z DNA
  4. Test na ojcostwo: tata nie musi być przy badaniu
Kiedy zrobić test ciążowy?

Test na ojcostwo: czy takie badania są wiarygodne

Badania (test na ojcostwo) mogą potwierdzić w 99 procentach, że mężczyzna jest rodzicem dziecka (lub w 100 procentach, że nie jest), co wystarcza do sądowego uznania tego faktu.

Dowiedz się: Test na ojcostwo w ciąży: czy można zrobić badanie DNA w ciąży?

Test na ojcostwo: jak pobrać samemu wymaz

Standardowe badanie ojcostwa zaczyna się od pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka – od domniemanego ojca/ojców i dziecka. Czynność trwa kilka minut i jest bezbolesna.

Jeśli nie zależy nam na usankcjonowaniu wyniku przez sąd, zebrać materiał do analizy można samodzielnie, prosząc wcześniej firmę świadczącą usługę wykonania testu na ojcostwo o przesłanie specjalnego zestawu.

Przeczytaj: Mężczyzna w ciąży - co czuje przyszły ojciec?

Opierając się na wskazówkach z instrukcji obsługi, pobierzemy próbkę i wyślemy do stosownego laboratorium. Zazwyczaj test na ojcostwo można zlecić telefonicznie, faksem lub przez Internet.

Test na ojcostwo: jak pobrać materiał z DNA

Inna metoda przy ustaleniu ojcostwa to wykorzystanie w badaniu mikrośladów – różnego rodzaju materiałów należących do danej osoby, w których obecne jest DNA. Czyli śliny, lecz również na podstawie materiału genetycznego znajdującego się we włosach, szczoteczce do zębów, gumie do żucia, niedopałkach papierosów itp.

Nie ma to większego znaczenia dla wyniku badania, bo DNA niezależnie od miejsca pochodzenia nie ulega zmianie. Okazuje się, że sposoby pokazywane w serialach o agentach czy detektywach znajdują zastosowanie w rzeczywistości.

Niekiedy problem przy analizie mikrośladów stanowi niska jakość materiału genetycznego lub jego zanieczyszczenie. Dlatego opisywana metoda badania DNA przy ustalaniu ojcostwa kosztuje nieco więcej niż standardowy test na ojcostwo i nierzadko wymaga dostarczenia kolejnych próbek.

Przeczytaj: Uznanie ojcostwa w związku partnerskim: kiedy i gdzie złożyć dokumenty? [WYWIAD]

Test na ojcostwo: tata nie musi być przy badaniu

Teoretycznie badanie - test na ojcostwo - można wykonać bez obecności ojca, np. jeśli on nie żyje. Wtedy na przykład wykorzystywane są przedmioty należące niegdyś do zmarłego lub materiał genetyczny najbliższych krewnych tej osoby.

W sytuacji kiedy nie jest badany bezpośrednio potencjalny tata, czułość testu przy potwierdzeniu ojcostwa wynosi ok. 95 procent, a przy wykluczeniu ojcostwa – 99 procent. Niemały problem pojawia się w przypadku bliskiego pokrewieństwa dwóch lub kilku mężczyzn – domniemanych ojców.

Wtedy należy również pobrać próbkę od matki. Natomiast praktycznie nie można rozstrzygnąć, który z bliźniaków jednojajowych jest biologicznym tatą dziecka (bliźnięta jednojajowe mają identyczne kopie materiału genetycznego).

Sprawdź: Ustalenie ojcostwa - co zrobić, gdy ojciec nie przyznaje się do dziecka?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza