Hanna w chwili narodzin ważyła 325 gramów. "Pięciu lekarzy mówiło nam, że nie przeżyje"

2023-02-17 13:57

17-letnia Ellie Paton była w 25. tygodniu ciąży, gdy okazało się, że niezbędne jest cesarskie cięcie. Na świat przyszła jej córeczka Hanna, która okazała się najmniejszym wcześniakiem w Wielkiej Brytanii. Dziewczynka miała zaledwie 20 procent szans na przeżycie.

Wcześniak
Autor: Getti Images Urodziła najmniejszego wcześniaka w Wielkiej Brytanii od 20 lat. Miała 20% szansy na przeżycie

Ellie Paton mieszkała w Ayrshire w Wielkiej Brytanii i jako nastolatka zaszła w ciążę. Z początku nic nie wskazywało na to, że cokolwiek niedobrego dzieje się z jej dzieckiem. Niestety w 20. tygodniu ciąży dowiedziała się, że łożysko nie dostarcza jej córeczce odpowiedniej ilości pożywienia.  W 22. tygodniu ciąży okazało się, że Hanna jest wielkości 16.-tygodniowego płodu.

Kiedy dziewczynka przyszła na świat, była najmniejszym wcześniakiem w Wielkiej Brytanii od blisko dwóch dekad. O historii młodej mamy i jej córeczki opowiedział portal dailymail.co.uk.

Zobacz także: Urodziła się, ważąc zaledwie 212 g, nie dawano jej szans na życie. Dziś jest wesołym i zdrowym maluchem

Dzień wcześniaka na Oddziale Neonatologicznym w Zespole Szpitali Miejskich w Katowicach

Zaledwie 20% szansy na przeżycie

Ellie była monitorowana przez lekarzy, gdy tylko wykryto nieprawidłowości w połowie ciąży. Nie ustalono wtedy jeszcze daty planowanego cesarskiego cięcia. Kobieta otrzymała informację, że decyzja ta może zapaść w każdej chwili.

29 grudnia kobieta obudziła się z bardzo silnym bólem brzucha i dolegliwościami w klatce piersiowej. Szybko trafiła do szpitala Crosshouse w Kimarnock, gdzie zdiagnozowano stan przedrzucawkowy. Podwyższone ciśnienie krwi zagrażało życiu zarówno matki, jak i dziecka.

Lekarze zdecydowali o przeniesieniu pacjentki do szpitala Queen Elizabeth Hospital (QEH) w Glasgow w celu przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Dziewczynka przyszła na świat 30 grudnia w 25. tygodniu ciąży. Medycy ocenili jej szanse na przeżycie na jedyne 20%.

325 gramów szczęścia

W dniu narodzin Hannah ważyła zaledwie 325 gramów. Lekarze jeszcze przed wykonaniem cesarskiego cięcia ostrzegli rodziców, że tak małe dzieci nie przeżywają. Dziecko mogło urodzić się martwe lub wymagać reanimacji.

W pokoju było pięciu lekarzy i wszyscy mówili nam, że Hannah najprawdopodobniej umrze ze względu na wiek

- powiedziała Ellie w rozmowie z portalem.

Można powiedzieć, że zdarzył się mały cud, bo Hanna, której planowany termin narodzin wypadał 13 kwietnia, urodziła się, oddychając samodzielnie.

Mała wojowniczka

Badania obrazowe mózgu i serca wykazały, że wszystko jest w porządku. Hannah okazała się małą wojowniczką, która dzięki karmieniu przez rurkę zaczęła przybierać na wadze. Lekarze i rodzice czekali, aż osiągnie 500 gramów, aby mogła zostać przetransportowana do innego szpitala, a stamtąd do swojego domu.

Źródło: dailymail.co.uk

Czytaj także: Wcześniak w domu: wszystko, co musisz wiedzieć o pielęgnacji wcześniaka

Od którego momentu ratuje się wcześniaka?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza