W ciąży zachowaj spokój. Twój stres wpływa na poziom ważnego składnika u dziecka

2022-07-08 10:42

Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie Medicine w Seattle pokazują, jak wielkie znaczenie ma przewlekły stres na zdolność wchłaniania żelaza przez płód. Może to się wiązać z późniejszym rozwojem chorób neurologicznych u dziecka. Jak niedobór żelaza może wpłynąć na dziecko?

W ciąży zachowaj spokój. Ma to ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka
Autor: Getty Images W ciąży zachowaj spokój. Ma to ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka

Naukowcy odkryli, że zapotrzebowanie na żelazo w drugim i trzecim trymetrze ciąży, zwiększa się nawet ośmiokrotnie. W tym samym czasie u kobiet, które doświadczyły przewlekłego stresu, zdolność płodu do wchłaniania żelaza zmniejszyła się nawet o 15%.

Jakie jest zapotrzebowanie kobiet w ciąży na żelazo? Czy niedobór żelaza u kobiet w ciąży jest groźny dla dziecka?

Spis treści

  1. Zapotrzebowanie na żelazo w ciąży
  2. Kto był objęty badaniem?
  3. Niedobór żelaza bardziej widoczny u chłopców
  4. Wpływ niedoboru żelaza na rozwój płodu
  5. Zestaw witamin i minerałów w ciąży to za mało
Trening autogenny Schultza (mp3)

Zapotrzebowanie na żelazo w ciąży

Chcąc sprostać nowym wymaganiom dodatkowej objętości krwi w swoim organizmie, kobieta ciężarna potrzebuje najczęściej około 30 mg żelaza dziennie. Jest to spowodowane potrzebami związanymi z rozwijającym się łożyskiem i płodem.  

Zestawy witamin dla kobiet w ciąży zawierają dawkę żelaza, która dwukrotnie przekracza zapotrzebowanie kobiety, która nie jest w ciąży. Według najnowszych danych, jeżeli kobieta odczuwa przewlekły stres, dawka ta może być niewystarczająca.

Kto był objęty badaniem?

Naukowcy z Uniwersytetu Medicine objęli swoim badaniem 164 kobiet w ciąży w Niemczech. Wśród nich była grupa kobiet zestresowanych i niezestresowanych. Poziom żelaza porównano z grupą kontrolną.

Po narodzinach zmierzono poziom żelaza we krwi pępowinowej u 107 pacjentów.

Niedobór żelaza bardziej widoczny u chłopców

Opublikowane wyniki pokazują, że zapotrzebowanie kobiet ciąży na żelazo jest ogromne w II i III trymestrze, bo wzrasta nawet ośmiokrotnie w porównaniu do kobiet, które nie są w ciąży. Jednocześnie pokazano, że wchłanianie żelaza przez płód, zmniejsza się u kobiet, które są w silnym stresie nawet o 15%. 

Naukowcy zaobserwowali, że skutki niedoboru żelaza są bardziej widoczne u nowo narodzonych chłopców, których mamy były w przewlekłym stresie. Podkreślają jednocześnie, że płód zazwyczaj jest odporny na niewielkie zmiany poziomu żelaza w organizmie matki.  

Jednak, jeżeli weźmiemy pod uwagę rozwój płodu w warunkach przewlekłego stresu matki, płody płci męskiej wykazywały mniejszą odporność w regulowaniu własnego poziomu żelaza w porównaniu do płodu płci żeńskiej. Niestety może to mieć wpływ na ich zdrowie po urodzeniu.

Wpływ niedoboru żelaza na rozwój płodu

Wcześniejsze badania udowodniły, że w krajach rozwiniętych nawet połowa kobiet ciężarnych ma niedobory żelaza.  Niedobór żelaza u matki może przyczynić się do niskiej masy urodzeniowej dziecka, a także wpłynąć na rozwój neurologiczny płodu. 

Badacze podkreślają, że od dawna wiadomo, że stres ma negatywny wpływ na rozwój płodu. Co więcej, może on mieć późniejszy związek z rozwojem u dziecka ADHD i autyzmu, a nawet choroby Alzheimera i Parkinsona.

Zestaw witamin i minerałów w ciąży to za mało

Zestawy witamin i minerałów, które są dostępne dla kobiet ciężarnych, mogą być niewystarczające dla ciężarnych będących w silnym stresie.  

Badacze z Uniwersytetu w Seattle podkreślają, że dobrym rozwiązaniem byłoby monitorowanie stresu kobiet za pomocą specjalnego urządzenia, albo regularne kontrole i dodatkowa suplementacja żelaza.

Dzięki temu można byłoby zapobiec opóźnieniom rozwojowym dziecka. Kobiety w ciąży, które są zestresowane, powinny starać się go zmniejszyć. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie do tego jogi lub medytacji.  

W skrajnych przypadkach, gdy nie radzimy sobie ze stresem, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.   

Czytaj więcej: Relaks w ciąży: sposoby na zdenerwowanie i stres w ciąży