Już 700 tys. ukraińskich uczniów. MEiN potwierdza: będą większe klasy i grupy przedszkolne

2022-08-19 10:06

Od marca 2022 roku w polskich szkołach zaczęły pojawiać się dzieci z Ukrainy, uciekające przed wojną toczącą się w ich kraju. Rozwiązanie miało być czasowe, jednak ze względu na przedłużające się działania wojenne zostaje utrzymane. MEiN potwierdziło, że klasy i grupy będą liczniejsze ze względu na małych imigrantów.

W Polsce jest już 700 tys. ukraińskich uczniów. MEiN potwierdza: będą większe klasy i grupy przedszkolne
Autor: Getty images W Polsce jest już 700 tys. ukraińskich uczniów. MEiN potwierdza: będą większe klasy i grupy przedszkolne

"W związku z przedłużającymi się działaniami wojennymi na terytorium Ukrainy oraz koniecznością zapewnienia opieki i edukacji uczniom będącym obywatelami Ukrainy, którzy po 24 lutego 2022 r. przybyli do Polski, znowelizowane zostało rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy" – czytamy na stronie MEiN.

Co oznacza rozporządzenie dla polskich dzieci?

Większość ustaleń pozostaje nie zmieniona, tzn. są takie sama, jak te, które sejm przyjął w marcu 2022 roku, kiedy to do Polski spłynęła pierwsza fala uchodźców. Nowelizacja dotyczy klasyfikacji, promocji i przeprowadzania egzaminów dla dzieci naszych sąsiadów. 

Pozostają niezmienione wytyczne dotyczące przyjmowania małych Ukraińców do szkół i przedszkoli. To, co zainteresować może polskich rodziców to fakt, że nadal trzeba liczyć się ze zwiększeniem liczebności klas i grup ze względu na przyjmowanie do placówek obywateli Ukrainy. MEiN utrzymał:

  • możliwości zwiększenia liczebności oddziału przedszkolnego oraz oddziału klas I–III szkoły podstawowej o dzieci lub uczniów będących obywatelami Ukrainy;
  • możliwości funkcjonowania oddziału integracyjnego lub specjalnego w przedszkolu lub w szkole, w tym także na zajęciach świetlicowych oraz w grupie w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym oraz specjalnym ośrodku wychowawczym oraz oddziałach łączonych w szkołach specjalnych ze zwiększoną liczbą dzieci lub uczniów niepełnosprawnych będących obywatelami Ukrainy;

Przypomnijmy, że dotychczas istniały limity określające liczbę dzieci w klasie lub grupie przedszkolnej: to maksymalnie 25 uczniów. Obecnie limity zostały zwiększone do 29 dzieci.

Czytaj równieżPrzedszkolaki witają małego chłopca z Ukrainy. Ten film wzruszy najtwardszego

Znamy koszty wyprawki szkolnej - ile wydamy na zeszyty i przybory szkolne w czasach inflacji?

Liczba dzieci z Ukrainy stale rośnie

W Polsce przebywa obecnie ok. 700 tys. uczniów z Ukrainy. Większość z nich uczy się zdalnie pobierając naukę w swoich szkołami w ojczyźnie, ale ok. 200 tysięcy zapisało się do polskich szkół. Od września będą kontynuowali lub zaczynali naukę w polskich placówkach edukacyjnych. 

Ukraińskie dzieci spędzą wakacje w Koszalinie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza