Warszawski szpital wykonuje niesamowite pamiątki z porodu. Tak wykorzystuje łożysko

2023-07-31 14:03

Zgodnie z polskim prawem łożysko po porodzie szpitalnym to nic innego jak odpad medyczny. Jednak w pewnym szpitalu w Warszawie przed wyrzuceniem łożyska, wykorzystuje się go w celu zrobienia... pamiątki narodzin.

odcisk łożyska w warszawskim szpitalu
Autor: Getty Images/ Instagram screenshot Odcisk łożyska to nowa możliwość w warszawskim szpitalu.

Pisałyśmy niedawno o pamiątkach zrobionych z pępowiny, które stanowią niemałą modę wśród mam na zachodzie. Jakiś czas temu było też głośno o popularności zjadania łożyska wśród celebrytów, które ma ponoć zapobiegać między innymi depresji poporodowej. Dziś te okołoporodowe trendy trafiają do Polski. Oczywiście w zmodyfikowanej, zgodnej z polskim prawem wersji. 

Pewien sposób na wykorzystanie łożyska w ramach pamiątki zaproponował jeden z warszawskich szpitali. 

Dowiedz się: Rytuał palenia pępowiny zyskuje popularność. Lekarze widzą plusy tej starożytnej tradycji

Jak przygotować plan porodu?

Dowiedz się: Poród od A do Z: te pojęcia związane z porodem powinnaś znać

Niezwykłe wykorzystanie łożyska

W szpitalu Południowym na warszawskim Ursynowie od niedawna rodzące mają możliwość wykonania odcisku łożyska. Na specjalnym płótnie odciśnięte wraz z krwią tworzy ono niekiedy kształt serca. Wiele rodzących jest zachwyconych taką możliwością.

"O Jeżu! Odcisk łożyska! Jak bym chciała, cieszę się, że są takie możliwości. Ja bardzo chciałam zobaczyć moje, ale zaraz po porodzie nie dałam rady wstać. Zobaczyłam tylko jak Pani sprzątająca zgarnia je do worka na śmieci wraz z odpadami" - napisała jedna z mam na Instagramie Szpitala Południowego.

Czym jest łożysko?

Łożysko jest wyjątkowo ważne dla rozwijającego się w ciele matki dziecka. W trakcie życia płodowego jest dla niego tym, czym po porodzie będą płuca, wątroba, nerki i układ pokarmowy. Nic więc dziwnego, że obok pępowiny, to właśnie łożysko jest symbolem więzi matki z dzieckiem. 

Łożysko waży w większości około 1 kg i ma około 20 cm średnicy. Gdy dojdzie do urodzenia dziecka, a w następnej kolejności łożyska, w większości wypadków jest ono utylizowane. Najpierw jednak dochodzi do badania łożyska, którego wygląd świadczy między innymi o stanie zdrowia kobiety. 

Co dzieje się w Polsce z łożyskiem?

Z wyjątkiem porodów domowych, w naszym kraju łożysko traktowane jest jako odpad medyczny. W polskich szpitalach wkładane jest ono w specjalną folię i magazynowane w temperaturze do 10 stopni. Szpitale utylizują łożyska przed upływem 72 godzin od porodu. 

Nasi Partnerzy polecają