Więcej poronień w czasie pandemii - winny strach przed lekarzem

2021-04-08 14:48

Specjaliści z całego świata zaobserwowali w ostatnim roku istnienia pandemii wzrost poronień i powikłań ciążowych. Co ciekawe, przyczyną problemów nie jest sama infekcja koronawirusowa, ale gorsza opieka medyczna nad przyszłymi mamami, zwłaszcza tymi średnio sytuowanymi.

Więcej problemów ciążowych w czasie pandemii - winny strach przed lekarzem
Autor: Getty images Więcej problemów ciążowych w czasie pandemii - winny strach przed lekarzem

Naukowy magazyn The Lancet opublikował niedawno wyniki badań, które przeprowadzono w 17 różnych krajach między styczniem 2020 a styczniem 2021 roku. Badania dotyczyły stanu zdrowia kobiet w ciąży w czasie pandemii COVID-19.

Złe wyniki z czasu pandemii

Okazuje się, że liczba poronień oraz zgonów kobiet w ciąży wzrosła w ostatnim roku o 30 procent. Zwiększyła się też liczba ciąż pozamacicznych – aż sześciokrotnie. Nie uległa natomiast zmianie średnia liczba porodów przedwczesnych, cesarskich cięć ani liczba zachorowań na cukrzycę ciężarnych czy nadciśnienie.

Wyniki badań skłoniły naukowców do przyjrzenia się przyczynom takiej sytuacji. Ich zdaniem wzrost poronień nie jest spowodowany samą infekcją. Wcześniejsze badania, opublikowane również w czasopiśmie The Lancet w lipcu 2020 wykazały, że zakażenie COVID-19 nie jest gorsze u kobiet w ciąży niż u kobiet w tym samym wieku, które nie oczkują dziecka.

Podejrzewa się, że wirus może przenosić się z matki na dziecko znajdujące się w jej macicy, jednak szkody, jakie może wywołać są minimalne.

Kobiety nie chcą się zarazić

Co w takim razie jest powodem wzrostu liczby poronień i zgonów matek? Naukowcy ustalili, że winna jest gorsza opieka medyczna nad ciężarną. Składa się na to zarówno trudniejszy dostęp do lekarzy, spowodowany obostrzeniami czy tłokiem w szpitalach, ale również lęk samych kobiet przed wizytami u ginekologa.

Badania sugerują, że część ciężarnych rezygnuje z konsultacji medycznych w obawie przed zarażeniem się koronawirusem w poczekalni lub gabinecie.

Autorzy opracowania podkreślają również, że negatywny wpływ na przebieg ciąży ma kondycja psychiczna przyszłych mam. Wyniki opublikowane przez The Lancet wykazały, że wzrosła też liczba przypadków depresji i stanów lękowych u kobiet w ciąży.

To tylko potwierdzenie wielu wypowiedzi psychologów, którzy twierdzą, że pandemia i lockdown pozostawią po sobie wiele fatalnych skutków, zarówno na naszym zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym.

Czytaj również: Wizyty patronażowe w pandemii, czyli opieka w ciąży i połogu w czasie COVID-19

Przeciwciała ze szczepionki na COVID przeszły przez łożysko! Dziecko urodziło się "zaszczepione"

Czy trzeba czekać z ciążą po szczepieniu przeciw COVID-19 lub po przejściu tej infekcji?

COVID-19 - poród w czasie pandemii, prawa rodziców, kwarantanna