Ćwiczenia w ciąży pomogą uchronić dziecko przed tą chorobą. Wystarczy 20 minut dziennie

2022-07-05 13:07

Zaledwie 20 minut ćwiczeń dziennie może zmniejszyć ryzyko otyłości u dzieci i cukrzycy. I co ciekawe, nie chodzi o zapędzanie do gimnastyki samych dzieci, lecz kobiet w ciąży. Badacze odkryli powiązanie między aktywnością przyszłych mam, a cukrzycą u ich dzieci.

ćwiczenia w ciąży
Autor: Getty Images

Okazuje się, że wystarczy 150 minut aktywności tygodniowo, czyli 21 minut dziennie, aby przyszła mama mogła zapobiec otyłości i cukrzycy u swojego dziecka w przyszłości. Badania wykazały, że dbanie o wagę i spalanie cukru w czasie ciąży ma dalekosiężny wpływ na zdrowie nienarodzonego jeszcze malca. 

To wbrew pozorom bardzo ważna informacja, ponieważ otyłość i cukrzyca to najczęstsze i najgroźniejsze obecnie choroby cywilizacyjne, skutkujące innymi dolegliwościami, np. z funkcjonowaniem serca.

Czytaj również: Aktywność fizyczna w ciąży: spędź aktywne 9 miesięcy

Ćwiczenia zakazane w ciąży. Znane trenerki radzą, z których ćwiczeń trzeba zrezygnować

Otyłość w ciąży zwiększa ryzyko cukrzycy u dzieci

Otyłość w ciąży od dawna jest piętnowana przez lekarzy. Niejedne badania dowiodły, że wpływa ona na ryzyko chorób cywilizacyjnych, które są teraz światową plagą - cukrzyca, nadciśnienie, choroby układu sercowo-naczyniowego to nasi główni zabójcy.

Wiadomo również, że czynniki genetyczne i środowiskowe powodują cukrzycę typu 1, na która ma wpływ matczyne BMI i przyrost masy ciała w ciąży. Podobne wyniki dotyczą cukrzycy typu 2. Wykazano związek między wysokim BMI matki przed ciążą a dużym przyrostem masy ciała podczas ciąży i późniejszym ryzykiem insulinooporności, otyłości i cukrzycy typu 2 u ich potomstwa. 

Dzieci z cukrzycą typu 2 są bardziej narażone na poważne problemy zdrowotne wraz z dorastaniem. W późniejszych latach mogą ich dotknąć  choroby serca, problemy ze wzrokiem, nerkami, uszkodzenie nerwów oraz wysokie ciśnienie krwi.

M jak Mama - Przybieranie na wadze w ciąży – ile możesz przytyć?

Wystarczy 20 minut dziennie

150 minut ćwiczeń dziennie dla ciężarnych to zalecenie Światowej Organizacji Zdrowia. Brazylijskie badanie stwierdzające ich skuteczność wykazało, że taka aktywność wiąże się ze zmniejszeniem masy urodzeniowej dziecka, co jest korzystne w zapobieganiu otyłości u dzieci i cukrzycy w przyszłości.

150 minut ćwiczeń tygodniowo w trzecim trymestrze ciąży skutkowało średnią redukcją masy urodzeniowej o 137,9 g. Co warte podkreślenia, prawidłowa aktywność w takiej dawce nie stwarza zagrożenia hipotrofii, czyli urodzenia dziecka o za niskiej masie. „Może to oznaczać, że aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko nadwagi urodzeniowej, nie prowadząc do przeciwnej skrajności” – przypuszczają badacze.

Badanie oparto na ocenie 500 kobiet będących w pierwszym i drugim trymestrze ciąży. Okazało się, że tylko - odpowiednio - 7 i 9 procent z nich ćwiczyło przez 20 minut dziennie (przed ciążą odsetek ten wynosił 42 proc.). Prawdopodobnie przyczyną były zalecenia lekarzy, aby kobiety na początku ciąży odpoczywały i nie wykonywały nadmiernego wysiłku, co jest sprzeczne z dowodami naukowymi: istnieją mocne i solidne dowody na korzyści płynące z aktywności fizycznej w czasie wolnym podczas ciąży zarówno dla matki, jak i dziecka”.

Czytaj również: Czy cukrzycy w ciąży należy się bać? Zobacz, jak żyć z tą chorobą

Kalkulator BMI

kobieta
mężczyzna
dziecko
BMI dziecka
Normy BMI stosujemy dla dorosłych.
Do sprawdzenia prawidłowej wagi (a także wzrostu i obwodu głowy) dzieci do lat 18 używane są siatki centylowe, określające czy dziecko rośnie proporcjonalnie do wieku.