"Ciągle zmieniałam córce przemoczone pieluszki. To był objaw cichego zabójcy"

2022-11-24 10:02

Mała Leyla, w wieku półtora roku, zaczęła coraz więcej pić i moczyć duże ilości pieluszek. Jej mama, przez jakiś czas myślała, że to wina pogody, która ostatniej wiosny była wyjątkowo upalna. Prawda okazała się dużo gorsza. Dziś, dziewczynka jest już po diagnozie, a jej mama, Ashley Henschen stara się podnosić świadomość innych rodziców w temacie cukrzycy typu 1..

Mama i jej córka chora na cukrzycę.
Autor: Facebook/ @ashleyhenschen1 Mama podnosi świadomość rodziców w temacie cukrzycy typu 1..

Cukrzyca typu 1., często określana jest jako "cichy zabójca". W wielu przypadkach choroby u dzieci, rodzice nie zdają sobie z niej sprawy, gdyż pierwsze objawy mogą pojawić się dość późno. Gdy już wystąpią, na początku są niejasne. Dużo zmoczonych pieluszek, czy silne pragnienie nie są przecież objawami wzbudzającymi duży niepokój.

A jednak - warto o tym mówić i przy nawet najmniejszych wątpliwościach, konsultować się z lekarzami. Nieleczona cukrzyca typu 1. może prowadzić do ryzyka udaru mózgu, chorób serca, ślepoty, czy choroby nerek.

Przeczytaj: Jak rozpoznać cukrzycę u dziecka? Poznaj niepokojące objawy!

Zdrowo Odpytani: Co Polacy wiedzą o cukrzycy? Sprawdza diabetolog Anna Jeznach

Dowiedz się: Stan przedcukrzycowy - jak zapobiegać rozwojowi cukrzycy?

Przeoczone objawy

Oprócz pragnienia i moczenia pieluszek, mała Leyla była też bardzo drażliwa, marudna, płaczliwa. Jej rodzice myśleli jednak, że to wina rozpoczynającego się buntu dwulatka.

To nigdy nie przyszło mi do głowy, byłam tak zdezorientowana. – opowiada Ashley w rozmowie z mediami.

Ich czujność obudziła się dopiero w momencie, gdy dziewczynka zaczynała przemaczać pieluchy. Taka ilość moczu, wydawała się Askley dziwna, więc skontaktowała się ze znajomą pielęgniarką. Wtedy sprawy zaczęły postępować dynamicznie. 

Dziewczynkę skierowano na badanie moczu i krwi, które wykazały wysoki poziom glukozy. U dziewczynki zdiagnozowano cukrzycę typu 1. 

Jej poziom cukru we krwi wynosił około 500, podczas gdy normalny poziom cukru we krwi u dziecka w jej wieku powinien wynosić od 80 do 100 - opowiada Ashley. 

Na jakie objawy u dziecka zwracać uwagę?

Diabetolodzy zaznaczają, że objawy cukrzycy u dzieci pojawiają się szybko i dynamicznie postępują. Zgłoś się do lekarza, jeśli:

  • dziecko ma bardzo duże pragnienie
  • często jest głodne i je bardzo dużo,
  • moczy pieluchy częściej niż zwykle, szczególnie w nocy,
  • szybciej się męczy, jest ospałe,
  • chudnie, nie jedząc mniej i bez zwiększonej aktywności,
  • cierpi na nawracające pleśniawki,
  • pojawiają się problemy z widzeniem,
  • skaleczenia i otarcia trudno się goją,
  • zauważysz owocowo pachnący zapach z ust. 

Życie z dzieckiem chorym na cukrzycę

Lekarze odkryli, że Leyla cierpiała na cukrzycową kwasicę ketonową, która występuje, gdy dana osoba nie ma wystarczającej ilości insuliny w swoim systemie, aby przekształcić cukier w energię. Gdyby taki stan się przedłużył, mogłoby dojść nawet do śpiączki cukrzycowej.

Gdy tylko rozpoczęło się leczenie, rodzice natychmiast zauważyli zmianę nastroju córki. Leyla ma dużo więcej energii i jest bardziej radosna. Powoli też przyzwyczaja się do noszenia założonego na stałe na ramieniu glukometru. Dzięki niemu, stan cukru w organizmie dziewczynki jest badany w czasie rzeczywistym, a dane są przesyłane na bieżąco na telefony komórkowe jej rodziców. Leyla nie musi być więc kłuta w paluszki, choć i tak musiała przyzwyczaić się do częstych zastrzyków. 

Po każdym zastrzyku przybijamy jej piątkę. To naprawdę silna i odważna dwulatka. - opowiada Ashley.

Teraz mama dziewczynki, nagłaśnia ich przypadek wszędzie gdzie może. Radzi innym mamom:

Zaufaj swojej intuicji, jeśli myślisz, że coś jest nie tak. Najwyżej lekarz powie: „ Nic się nie dzieje, wszystko jest w porządku ”.

Przeczytaj też: Produkty dla niemowląt i dzieci zawierają za dużo cukru! Gdzie ukryty jest cukier?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza