Badania krwi: dlaczego trzeba je wykonywać w ciąży i u niemowląt? [WYWIAD]

2021-12-30 14:40

Badania krwi to badania łatwe, ale niezwykle ważne. Dają odpowiedzi na wiele pytań i pozwalają na wprowadzenie odpowiedniego leczenia. W przypadku kobiet w ciąży i noworodków badania krwi są szczególnie istotne. Dlaczego tak jest? Pytamy lek. med. Beatą Szymczyk-Hałas, pediatrę Medicover.

Badania krwi
Autor: thinkstockphotos.com Badania krwi pozwalają wykryć wszystkie stany zapalne i choroby w organizmie.

Wiele młodych mam zadaje sobie pytanie, jak często powinno wykonywać u swoich dzieci badania krwi?

Beata Szymczyk-Hałas: Takiego badania nie wykonuje się u niemowląt rutynowo. By uzyskać poprawny wynik, trzeba jednorazowo pobrać 5-7 ml – dla maluszka to dużo. Dodajmy do tego ból, strach, ogromny stres. Jeśli w wywiadzie nie stwierdza się żadnych nieprawidłowości, nie trzeba dziecka na to narażać. Niestety, są sytuacje, w których badania krwi u niemowlaka trzeba jednak wykonać.

Na przykład?

Rodzaj badania i czas jego wykonania zależy od określonego problemu zdrowotnego. Wskazaniem do wykonania badania krwi u małego dziecka mogą być choroby matki w ciąży, wcześniactwo, niska masa urodzeniowa, zaburzenia wzrastania, nieprawidłowe karmienie dziecka.

Dowiedz się: Morfologia krwi - najważniejsze badanie w ciąży

Jakie badania są obowiązkowe w ciąży?

A czy są jakiekolwiek parametry w wynikach badań krwi dziecka, których odchylenie od normy raczej nie stanowi powodu do niepokoju?

Mówimy o fizjologicznej limfocytozie, czyli zwiększonej ilości limfocytów w rozmazie krwi (nawet do 70 proc.). Utrzymuje się ona od 3. miesiąca życia nawet do ukończenia 4-6 lat. W pediatrii funkcjonuje też termin ''fizjologiczna niedokrwistość pierwszego kwartału'', która występuje w 3. miesiącu życia i charakteryzuje się spadkiem wartości hemoglobiny do 9-9,5 g/dl. Hematolodzy w takiej sytuacji zalecają przeprowadzenie przesiewowego badania morfologii około 12. miesiąca życia, chyba że istnieje podejrzenie anemii (wówczas badanie kontrolne zleca się wcześniej).

Czy o podobnych odchyleniach można mówić w przypadku kobiet w ciąży?

Jedyną różnicą w przypadku kobiet spodziewających się dziecka jest nieco obniżona wartość hemoglobiny (do 11-14 g/dl). Na inne parametry ciąża nie ma wpływu.

Zobacz: Kalendarz badań w ciąży do DRUKU

Wydaje się, że liczba badań krwi, które trzeba wykonać w ciąży, jest duża. Z czego to wynika?

Wszystkie badania zleca się w jakimś celu, nie ma tu mowy o przypadku. W czasie pierwszego badania ginekologicznego (wykonanego do 10 tygodnia ciąży, a najlepiej między 7 a 8 tygodniem ciąży), Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca badania obowiązkowe.

Wśród nich znajdziemy: oznaczenie grupy krwi i Rh, wykonanie morfologii krwi, badanie ogólne moczu, badanie stężenia glukozy we krwi na czczo, a także VDRL (badanie przesiewowe w kierunku kiły) oraz inne badania umożliwiające wykrycie chorób wirusowych.

Jak często powinno się wykonywać badanie krwi, będąc w ciąży?

Morfologię krwi i analizę moczu wykonujemy co miesiąc, natomiast badania w kierunku chorób zakaźnych tylko raz, chyba że wynik nie jest jednoznaczny lub pozytywny - wówczas badanie należy powtórzyć.

Przeczytaj: Bezpłatne badania w ciąży - badania na NFZ

Dlaczego to takie istotne?

Posłużę się przykładem toksoplazmozy, bo w Polsce nadal dochodzi do zakażeń wrodzonych tą chorobą. Jeśli kobieta w ciąży nie ma przeciwciał przeciw toksoplazmozie, zaleca się powtarzanie badań w kolejnych trymestrach. W przypadku zarażenia potrzebna jest bowiem szybka interwencja antybiotykowa, gdyż to jedyny sposób na ochronę noworodka przed bardzo niebezpiecznymi powikłaniami. Podobnie jest z wirusem HIV. Wiele pań nie chce wykonać tego badania, gdyż uważa je za zbędne.

Nadal pokutuje w naszym społeczeństwie stereotypowy obraz człowieka z wirusem HIV jako osoby uzależnionej od narkotyków czy prowadzącej bogate życie seksualne.

Właśnie, a to nieprawda. Wirus HIV nie przekreśla możliwości bycia mamą, odpowiednie leczenie i profilaktyka daje 99 procent szansy na urodzenie zdrowego dziecka. Lekarze dlatego właśnie zalecają badanie na oznaczenie wirusa HIV na początku ciąży i pod jej koniec, gdyż znane są sytuacje zakażeń tym wirusem podczas ciąży.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza