KALENDARZ CIĄŻY - badania w ciąży. I trymestr

2013-04-23 13:37

Kalendarz ciąży: 1.-14. tydzień ciąży. Zgodnie z kalendarzem ciąży w pierwszym trymestrze czeka cię szereg badań, które potwierdzą, że jesteś w odmiennym stanie, a ponadto umożliwią sprawdzenie, czy ciąża nie jest obarczona ryzykiem. Zobacz, jakim badaniom będziesz musiała się poddać w pierwszych miesiącach ciąży.

kalendarz ciazy badania w ciazy i trymestr
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Kalendarz badań w ciąży – badania do 10. tygodnia ciąży
  2. Kalendarz ciąży: 1, 2 tydzień
  3. Kalendarz ciąży: 9, 10 tydzień
  4. Kalendarz ciąży: 5 tydzień
  5. Kalendarz badań w ciąży – 11.-14. tydzień ciąży

Kalendarz badań w ciąży – badania do 10. tygodnia ciąży

Badania wykonywane w tym okresie:

1. Grupa krwi i Rh.2. Przeciwciała odpornościowe.3. Morfologia krwi.4. Badanie ogólne moczu.5. Badanie cytologiczne.6. Badanie czystości pochwy.7. Badanie stężenia glukozy we krwi na czczo.8. VDRL (badanie w kierunku kiły).9. Badanie stomatologiczne.10. Badanie HIV i HCV.11. Badanie w kierunku toksoplazmozy (IgG, IgM) i rożyczki.

Ważne: Nie zwlekaj z wizytą u lekarza ginekologa – zgłoś się do niego, gdy tylko test ciążowy wykaże ciążę. Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadzi badanie ginekologiczne, zmierzy ci ciśnienie krwi, wzrost i masę ciała. Aby potwierdzić ciążę, może też zrobić USG przezpochwowe. Wczesny kontakt z lekarzem jest wymagany przy wypłacie becikowego (lekarz wystawi ci odpowiednie zaświadczenie), ale przede wszystkim umożliwi ocenę, czy ciąża jest obarczona ryzykiem. W uzasadnionych przypadkach możesz zrobić badania w kierunku wad uwarunkowanych genetycznie. Nowością jest możliwość prowadzenia ciąży przez położną, ale i wówczas trzeba odbyć kilka wizyt u ginekologa. Pamiętaj, by próbki moczu i krwi do badań były pobrane na czczo.

Kalendarz ciąży: 1, 2 tydzień

Bardzo trudno jest, z dokładnością do jednego dnia, określić początek ciąży. Zwłaszcza, że nie liczy się jej od momentu kiedy plemnik połączy się z komórką jajową. Zapytaliśmy eksperta w jaki sposób oblicza się pierwszy tydzień ciąży, dlaczego reguła Naegelego zakłada, że pierwszy miesiąc ciąży trwa sześć tygodni oraz w jaki sposób kobieta może poczuć, że ma owulację. Kalendarz ciąży (ciąża tydzień po tygodniu) pomoże Ci zrozumieć wszystkie procesy zachodzące w Twoim organizmie i doradzi co w danym momencie będzie dla Ciebie najlepsze i o czym należy pamiętać.

Kalendarz ciąży: 9, 10 tydzień

W 9 i 10 tygodniu ciąży wreszcie poprawia się samopoczucie przyszłej mamy. Powoli zanikają nudności, zwiększa się tolerancja na zapachy i wraca energia. Dziecko ma już wyraźnie zaznaczone paluszki, wykształcone są już wszystkie niezbędne do życia narządu, które będą rozwijać się w dalszych etapach ciąży. Zapytaliśmy eksperta o czym warto pamiętać w 9 i 10 tygodniu ciąży. Zobacz także inne filmy z serii Kalendarz ciąży i dowiedz się co dzieje się w twoim ciele i co jest ważne na danym etapie - tydzień po tygodniu.

Kalendarz ciąży: 5 tydzień

W 5 tygodniu ciąży wielkość płodu to 2 milimetry. Dlatego też bardzo trudno jest potwierdzić ciążę badaniem USG. Natomiast kobieta już odczuwa, że coś dzieje się w jej organizmie. Mogą wystąpić objawy takie jak: nudności, częstsze parcie na mocz, nabrzmiałe piersi. Zapytaliśmy eksperta co warto wiedzieć i co jest ważne w 5 tygodniu ciąży. Zobacz także inne filmy z serii Kalendarz ciąży i dowiedz się co dzieje się w twoim ciele i co jest ważne na danym etapie - tydzień po tygodniu.

Kalendarz badań w ciąży – 11.-14. tydzień ciąży

Badania wykonywane w tym okresie:

1. Badanie ultrasonograficzne.2. Badanie ogólne moczu.3. Badanie cytologiczne, jeśli nie było wcześniej wykonane w okresie ciąży.

Ważne: Wykonywane teraz tzw. genetyczne USG pozwala określić ryzyko wystąpienia aberracji chromosomalnych. Postaraj się sprawdzić, czy lekarz wykonujący USG ma odpowiednie kwalifikacje i sprzęt.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza