Jak dbać o ZĘBY będąc w CIĄŻY?

2013-10-24 16:18 Paulina Mintzberg-Wachowicz

Nie wiesz jak zdbać o zęby będąc w ciąży? Bakterie próchnicotwórcze, które zasiedlają jamę ustną ciężarnej, mają wpływ nie tylko na zdrowie mamy, lecz też na zdrowie dziecka. Dlatego najlepiej  wyleczyć wszystkie zęby jeszcze przed zajściem w ciążę. Jeśli nie udało się tego zrobić – w ciąży także można leczyć zęby, najlepiej w II trymestrze.

Jak dbać o zęby będąc w ciąży, kiedy w organiźmie kobiety zachodzi wiele zmian hormonalnych, m.in. następuje wzrost progesteronu, który powoduje zaostrzenie reakcji zapalenia dziąseł. Stan ten jest charakterystyczny dla ciężarnych, choć oczywiście nie występuje on u wszystkich kobiet w ciąży. Zapalenie dziąseł zaczyna się najczęściej w drugim trymestrze i ustępuje do trzech tygodni po porodzie. W początkowej fazie stan zapalenia dziąseł obejmuje brodawkę dziąsłową, czyli część dziąsła znajdującą się pomiędzy zębami. Zmienia ono barwę z różowej na purpurową, krwawi nawet przy delikatnym dotknięciu. Następnie dochodzi do przerostu brodawek jak i dziąsła wolnego (otaczającego ząb dookoła) w obrębie kilku zębów. Na tym etapie dziąsła są już bolesne. Leczenie zapalenia dziąseł nie jest skomplikowane. Polega ono na przestrzeganiu prawidłowej higieny jamy ustnej oraz stosowaniu preparatów antyseptycznych poleconych w gabinecie stomatologicznym. Jest to niezwykle istotne, gdyż wśród przyczyn przedwczesnego porodu wymienia się, oprócz palenia papierosów czy picia alkoholu, również przewlekłe stany zapalne, w tym nieleczone stany zapalne dziąseł.

Większe ryzyko próchnicy w ciąży

W ciąży zwiększa się ilość bakterii próchnicotwórczych w jamie ustnej kobiety. Jest to związane ze zmianą diety, częstym podjadaniem między posiłkami (szczególnie słodyczy), piciem słodkich soków, jedzeniem w nocy, co skutkuje rozwojem próchnicy. Szkliwo zębów narażone jest też na niszczenie przez kontakt z kwasem żołądkowym podczas pojawiających się wymiotów. A warto pamiętać, że pogorszenie się stanu zębów u kobiety ciężarnej może również spowodować nieprawidłowości w strukturze zębów jej dziecka.

>> Zęby niemowlaka: jak dbać o pierwsze zęby dziecka?

Higiena jamy ustnej w ciąży

W związku ze zmianą nawyków żywieniowych warto w ciąży szczotkować zęby po każdym posiłku, najlepiej szczotką miękką. Miękkie włosie szczotki redukuje ból, który pojawia się podczas istniejących stanów zapalnych dziąseł. Szczotka powinna być wymieniana co 2–3 miesiące. W przypadku wystąpienia wymiotów za każdym razem należy przepłukać jamę ustną wodą i wstrzymać się od szczotkowania zębów przynajmniej 30 minut, a szczotka powinna być wymieniana jeszcze częściej – co 1–2 miesiące. Wskazane jest stosowanie przez ciężarne past i płynów do płukania z dodatkiem fluoru, który zabezpiecza przed próchnicą.

Dieta dla zębów

W diecie kobiet ciężarnych szczególną uwagę warto zwrócić na produkty bogate w białko, wapń (którego niedobory organizm uzupełnia, czerpiąc przede wszystkim z zębów), fosfor, a także witaminy, szczególnie witaminę D. Gwarantuje to prawidłowy rozwój nie tylko kości, lecz również uzębienia dziecka. Na szczególną uwagę zasługują takie produkty, jak: jajka, orzechy, rośliny strączkowe, mleko i jego przetwory. W trakcie ciąży warto ograniczyć spożywanie słodyczy, jeść świeże warzywa i owoce, pić dużo wody.

Kontrola u stomatologa w ciąży

Koniec pierwszego trymestru to dobra pora, by odwiedzić stomatologa. Oprócz przeglądu uzębienia dentysta lub higienistka stomatologiczna powinni przeprowadzić także indywidualny instruktaż higieny jamy ustnej. Warto oczyścić zęby z osadu i zalegającej płytki, która sprzyjają rozwojowi zapalenia dziąseł.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE