Czy wiesz, że KTG możesz wykonywać samodzielnie w domu?

2017-01-12 8:55

Martwisz się czasem stanem zdrowia swojego dziecka? Czy u niego wszystko w porządku? Dzięki urządzeniu do samodzielnego wykonywania badania KTG w domu już nie musisz. Zobacz na czym polega to badanie i jak wygląda takie urządzenie.

ktg
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Słuchanie bicia serca dziecka
  2. Domowe KTG
  3. Skąd wziąć to urządzenie?

Czas oczekiwania na dziecko to okres ogromnej radości, przeplatanej strachem o zdrowie maleństwa. Młodzi rodzice chętnie sięgają więc po nowinki, które są w stanie nieco osłabić ten lęk, a producenci oferują coraz nowsze rozwiązania.

Czytaj:

Czy warto bankować krew pępowinową?

Słuchanie bicia serca dziecka

Już od dłuższego czasu na rynku dostępne są domowe wersje detektora bicia serca płodu. To kompaktowe i łatwe w obsłudze urządzenie, dlatego cieszy się powodzeniem wśród rodziców - słuchanie bicia serca dziecka sprawia im wszak ogromną radość.

Nie mniej istotna jest tu kwestia bezpieczeństwa - mając takie urządzenie w domu rodzice czują się bezpieczniej, gdyż w każdej chwili mogą sprawdzić, jak funkcjonuje serce ich rozwijającego się dziecka.

Użytkowaniu detektora tętna płodu powinna jednak towarzyszyć duża ostrożność, gdyż tylko doświadczony lekarz lub położna są w stanie właściwie zinterpretować to, co wyświetla się na ekranie urządzenia. 

Choć urządzenie ma za zadanie wzmożenie rodzicielskiej czujności, może mieć odwrotny efekt, sprawiając, że rodzice będą odwlekać konsultację ginekologiczną. 

Z drugiej strony, przyszli rodzice, niedoświadczeni w obserwowaniu bicia serca płodu, mogą zacząć się niepokoić bardziej niż powinni i każdy szmer lub dłuższą ciszę interpretować jako znak, że dzieje się coś złego.

Zobacz:

8 pojęć dotyczących KTG w ciąży, które powinnaś znać

Sprawdź, jak rozwija się płód - kalendarz ciąży

Domowe KTG

Badanie KTG umożliwia badanie czynności skurczowej macicy oraz podsłuchanie bicia serca dziecka oraz tym samym upewnienie się, że dziecko jest w pełni bezpieczne.

Zwykle takie badanie wykonuje się w szpitalu, w ostatnim, trzecim trymestrze. Teraz można je wykonać także w zaciszu domowym, bez konieczności jeżdżenia do placówki.

To, że badanie wykonuje się w domu nie oznacza, że rodzice sami mają interpretować jego wyniki. Po zakończonym badaniu jest ono wysyłane do lekarza w celu sprawdzenie, czy wszystko jest w porządku.

Jeśli coś cię zaniepokoi, dyżurująca całą dobę położna odpowie na każde twoje pytanie, a w razie niebezpieczeństwa wezwie karetkę. Oczywiście nie każde badanie musisz przesyłać do weryfikacji – wysyłane są tylko te w pełni zakończone (trwające wymagane pół godziny) badania.

Jeśli chcesz tylko posłuchać serca dziecka - po prostu wykonaj badanie krócej. Badanie KTG jest w pełni bezpieczne dla mamy i dla dziecka! 

Czytaj:

Przezierność karkowa: ważny parametr badania USG w ciąży

Co badanie USG mówi o główce dziecka?

Skąd wziąć to urządzenie?

Urządzenia nie musisz kupować – można je wypożyczyć. Kiedy nie będzie Ci już potrzebne – zwrócisz je.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza