Ciąża wysokiego ryzyka, czyli zagrożona wadami i poronieniem. Przyczyny i postępowanie

2020-10-29 14:27 Katarzyna Hubicz
Ciąża wysokiego ryzyka
Autor: thinkstockphotos.com

Ciąża wysokiego ryzyka to taka ciąża, w której – na skutek wielu różnych czynników – może dojść do chorób płodu, wad wrodzonych, wewnątrzmacicznego zahamowania wzrastania, poronienia, czy przedwczesnego porodu. Jak postępować z ciążą wysokiego ryzyka?

Ciąża wysokiego ryzyka stanowi ok. 5-7 proc. wszystkich ciąż (niemal 20% wszystkich ciąż jest obarczonych różnym stopniem ryzyka). Ciąża wysokiego ryzyka często jest mylona z ciążą zagrożoną poronieniem. Tymczasem nie zawsze kończy się ona poronieniem czy porodem przedwczesnym.

Nie zawsze też pojawiają się w niej komplikacje zagrażające zdrowiu lub życiu płodu czy zdrowiu przyszłej mamy.

Jednak ze względu na współistnienie różnych czynników, które mogłyby zakłócić jej przebieg, wymaga większej ostrożności ze strony przyszłej mamy i większego niż w ciąży prawidłowej nadzoru ze strony lekarzy – nie tylko ginekologa prowadzącego, ale też innych specjalistów. 

Spis treści:

Przyczyny ciąży wysokiego ryzyka

Komplikacje ciąży a ciąża wysokiego ryzyka

Rozpoznanie ciąży wysokiego ryzyka

Postępowanie w przypadku ciąży wysokiego ryzyka

Przyczyny ciąży wysokiego ryzyka

Istnieje szereg powodów, dla których ciąża może być traktowana jako ciąża wysokiego ryzyka. Największe znaczenie mają tzw. czynniki matczyne, związane z wiekiem i zdrowiem przyszłej mamy:

 • Wiek poniżej 17 lat i powyżej 35 lat. W pierwszym przypadku istnieje ryzyko, że układ hormonalny i narządy rodne nie są wystarczająco gotowe na ciążę i poród, w drugim natomiast zwiększa się ryzyko chorób matki, wad u dziecka, a także wahań tętna płodu, wewnątrzmacicznego zahamowania wzrastania płodu, śmierci wewnątrzmacicznej.
 • Nadwaga, otyłość lub niedowaga przyszłej mamy.
 • Choroby, zarówno te, do których doszło w trakcie ciąży, jak i przewlekłe, występujące przed zajściem w ciążę: nadciśnienie, cukrzyca, nowotwory, padaczka, choroby serca i nerek, astma, anemia sierpowata, toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby tarczycy (wole endemiczne choroba Gravesa i Basedowa), 
 • Czynniki genetyczne, zwłaszcza bliskie pokrewieństwo rodziców, za sprawą którego może dojść do nieprawidłowości chromosomowych płodu czy chorób metabolicznych. 
 • Przebieg poprzednich ciąż: poronienie, przedwczesny poród, rzucawka lub stan przedrzucawkowy również zwiększają ryzyko powikłań w obecnej ciąży. 
 • Ciąża bliźniacza lub wielopłodowa.

Czytaj:

Jak przetrwać na patologii ciąży? Rady młodej mamy

CIĄŻOWE WSPARCIE NA STARCIE
Ciążowe wsparcie na starcie - banner

Autor: Ciążowe wsparcie na starcie

AKCJA PARTNERSKA

Każdą przyszłą mamę czeka wiele fizycznych i emocjonalnych zmian. Jeśli Twoja radość miesza się z niepewnością dotyczącą przebiegu ciąży, skorzystaj z przewodnika "Ciążowe wsparcie na starcie". Znajdziesz w nim m.in.:

 • Kalendarium badań w ciąży
 • Pytania i odpowiedzi na start
 • Progesteron w ciąży
 • Czynniki ryzyka poronień
 • Suplementację i odżywianie
Dobrze wiedzieć

Już trzy miesiące przed planowaniem ciąży należy zacząć przyjmować kwas foliowy w dawce 400 mikrogramów dziennie. Eliminuje on ryzyko wystąpienia u dziecka wady cewy nerwowej

Warto rozważyć wspólnie z lekarzem prowadzącym przyjmowanie suplementów diety zawierających określone składniki o udowodnionym korzystnym wpływie na płód. Wśród składników, których pozytywny wpływ jednoznacznie udowodniono znajduje się kwas foliowy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, żelazo, jod i witamina D3.

Komplikacje ciąży a ciąża wysokiego ryzyka

Warto pamiętać, że ciążą wysokiego ryzyka stać się może każda ciąża, jeśli w jej trakcie dojdzie do niespodziewanych komplikacji lub pojawią się okoliczności, które zakłócą jej przebieg. Należą do nich m.in:

Zespół policystycznych jajników a ciąża - WIDEO

Rozpoznanie ciąży wysokiego ryzyka

Już w trakcie pierwszego ciążowego badania ginekolog przeprowadza wywiad, w którym określa ewentualne ryzyko ciąży. Jeśli kobieta w ciąży choruje na choroby przewlekłe, mogące mieć wpływ na przebieg ciąży, otrzymuje zazwyczaj zalecenie, by się nie przemęczać i zażywać przepisane leki (niekiedy, ze względu na ciążę, konieczna jest ich korekta).

Postępowanie w przypadku ciąży wysokiego ryzyka

Rzadko zdarza się natomiast, by musiała przebywać w szpitalu pod stałą opieką lekarską – najczęściej zalecany jest brak wysiłku i stresu, zdrowy tryb życia, a także częste kontrole lekarskie, co czasem oznacza konieczność przerwania pracy i przebywania na zwolnieniu lekarskim do czasu porodu.

Jeśli przyszła mama nie ma nie ma żadnych przewlekłych chorób, o których by wiedziała lub na które wskazywałyby wyniki jej badań, musi stosować się do zaleceń lekarza i regularnie wykonywać badania, dzięki którym ewentualne nieprawidłowości można będzie wykryć na tyle wcześnie, by wdrożyć odpowiednie leczenie.

Te badania to:

Czytaj:

Ciąża na leżąco: pomysły na zagospodarowanie czasu

Ciąża zagrożona a seks

Jak uniknąć ciąży wysokiego ryzyka

Ciąży wysokiego ryzyka można próbować uniknąć, prowadząc zdrowy tryb życia: rezygnując z papierosów, alkoholu, unikając stresu, dbając o dietę i regularnie wykonując zalecane przez lekarza badania, a także stosując się do innych jego zaleceń, np. przyjmowania witamin i minerałów, zwłaszcza kwasu foliowego (udowodniono, że zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej płodu) oraz żelaza, które zapobiega anemii.

Jednak w niektórych przypadkach, niezależnie od starań przyszłej mamy, ciąża może stać się ciążą wysokiego ryzyka – wpływ na to mają m.in. współistniejące choroby przewlekłe, które w ciąży nie tylko nie znikną, ale wręcz mogą się nasilić.

W takim przypadku muszą być nadal prawidłowo leczone, a istnieje duża szansa, że uda się donosić ciążę i urodzić zdrowe dziecko. Lekarz może jednak zalecić dodatkowe, specjalistyczne badania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE