5 powodów, dla których powinnaś łykać witaminy w ciąży

2022-02-23 14:13

Pewnie nieraz słyszałaś, że sztuczne witaminy wcale nie są takie dobre i najlepiej po prostu stosować zbilansowaną dietę. Jednak nie dotyczy to kobiet w ciąży. Oto 5 powodów, dla których powinnaś łykać witaminy w ciąży.

5 powodów, dla których powinnaś łykać witaminy w ciąży
Autor: Getty images 5 powodów, dla których powinnaś łykać witaminy w ciąży

Od lat trwa dyskusja o tym, czy stosowanie suplementów witaminowo-mineralnych jest korzystne dla zdrowia. Pojawiają się głosy, że nie warto ich łykać, bo zróżnicowana dieta to najlepsze i zupełnie wystarczające źródło witamin i minerałów.

Ale w ciąży jest inaczej. Przyszłe mamy nie powinny rezygnować z preparatów zawierających witaminy, minerały i inne cenne składniki odżywcze. Przeczytaj, dlaczego warto przyjmować witaminy w ciąży. Oto 5 powodów, dla których powinnaś łykać witaminy w ciąży.

Spis treści

  1. Jedzenie nie zaspokoi obecnego zapotrzebowania
  2. Suplementy są zalecane przez specjalistów
  3. Zapewnisz dziecku optymalne warunki do rozwoju
  4. Preparaty ciążowe są dobrze przebadane i bezpieczne
  5. Wpływa to na lepsze zdrowie dziecka w przyszłości
Suplementy diety w ciąży - żelazo

Jedzenie nie zaspokoi obecnego zapotrzebowania

Zdrowe jedzenie to nie wszystko! Dlatego właśnie powinnaś łykać witaminy w ciąży. W ciągu tych bardzo ważnych dla ciebie 40 tygodni znacznie wzrasta zapotrzebowanie organizmu kobiety na wiele składników odżywczych, bo są one niezbędne do rozwoju płodu.

I nawet jeśli będziesz odżywiała się wzorcowo, to nie jesteś w stanie samą dietą zaspokoić tego zapotrzebowania. A przyszłym mamom często trudno się dobrze odżywiać, bo wiele z nich cierpi na mdłości i wymioty, co mocno ogranicza jadłospis.

Dlatego suplementy to doskonałe rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku takich składników jak kwas foliowy, witamina D3 i DHA ich dostarczanie z jedzeniem jest mocno niezadowalające. Także synteza skórna witaminy D3 pod wpływem słońca jesienią i zimą jest na niskim poziomie.

Czytaj równieżJakie witaminy i minerały są potrzebne w 1 trymestrze ciąży?

Wielka piątka, czyli najważniejsze suplementy na czas ciąży. Które to substancje?

Suplementy są zalecane przez specjalistów

Wśród powodów, dla których powinnaś łykać witaminy w ciąży są również zalecenia specjalistów. W przypadku suplementacji w ciąży nie musisz się zdawać na artykuły w prasie czy książki takich lub innych autorów.

Tu sprawa jest jasna: przyjmowanie określonych składników pokarmowych zalecają lekarze i specjaliści z towarzystw medycznych i naukowych. Trudno podważać ich kompetencje i kwestionować zalecenia – nie biorą się one z powietrza, tylko są wynikiem badań naukowych.

Zapewnisz dziecku optymalne warunki do rozwoju

Zapewne chcesz dać dziecku wszystko, co najlepsze. Dlatego więc powinnaś łykać witaminy w ciąży. Składniki zawarte w ciążowych suplementach mają udowodniony korzystny wpływ na płód. Dostarczając ich dziecku, zapewniasz mu najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju.

Dotyczy to zwłaszcza wybranej grupy kilku konkretnych składników odżywczych – i tylko one są zalecane dla wszystkich ciężarnych. Każdy z nich odgrywa ważną rolę w rozwoju płodowym dziecka, np. kwas foliowy chroni przed wadami układu nerwowego, a DHA jest niezbędny do rozwoju mózgu i wzroku. 

Preparaty ciążowe są dobrze przebadane i bezpieczne

Kupując w aptece suplement dla ciężarnych, możesz być pewna, że jest on dokładnie przebadany i maksymalnie dostosowany do potrzeb przyszłych mam. Chodzi nie tylko o skład – zgodny z zaleceniami lekarzy – ale też bezpieczeństwo: składniki odżywcze dla przyszłych mam powinny pochodzić z najlepszych źródeł, a metody ich pozyskiwania spełniać najwyższe standardy jakości.

A wracając do składu: wybieraj te preparaty, w których najważniejsze składniki występują w dawkach zgodnych z zaleceniami ekspertów.

Czym różnią się od siebie suplementy ciążowe, jakie są zasady ich przyjmowania i jak wybierać

Czy w ciąży trzeba chodzić do lekarza?

Wpływa to na lepsze zdrowie dziecka w przyszłości

Badacze twierdzą, że już w okresie płodowym (i pierwszych dwóch latach życia) przez odpowiednią podaż składników odżywczych można wpłynąć na zaprogramowanie metabolizmu człowieka.

Organizm dziecka, które w życiu płodowym nie dostawało odpowiedniej ilości składników odżywczych, jest zaprogramowany do odkładania tkanki tłuszczowej, co sprzyja rozwojowi otyłości, cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych w wieku dorosłym.

Warto wiedzieć

Podstawą programowania żywieniowego jest dieta matki, ale suplementy też odgrywają ważną rolę. Znając już 5 powodów, dla których powinnaś łykać witaminy w ciąży, na pewno nie będziesz miała wątpliwości, co jest dla was odpowiednie.

To powinna przyjmować każda przyszła mama (dawki dzienne):

  • kwas foliowy 400 mcg
  • jod 150 μg
  • witamina D3 2000 j.m.
  • DHA 600-1000 mg
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza