"Zielona kupa" w ciąży może być ważnym sygnałem od twojego ciała. Co oznacza?

2022-11-30 10:56

Zielona kupa w ciąży może zaniepokoić. Nie jest to bowiem jej naturalny kolor. Kiedy zmienia się barwa kału, a także jego konsystencja, możemy pomyśleć, że coś złego dzieje się z naszym ciałem, albo z dzieckiem. Przede wszystkim nie powinnyśmy wpadać w panikę i dowiedzieć się, jakie mogą być przyczyny zielonego koloru stolca w ciąży.

toaleta
Autor: Getty Images

Ciąża ma bardzo duży wpływ na ciało kobiety. Niekiedy możemy nie zdawać sobie sprawy, jak bardzo wszystko się zmienia. Jako pierwsze mogą nas zaskoczyć poranne mdłości, zmęczenie, senność.

Warto jednak wiedzieć, że ciąża ma również wpływ na nasze trawienie, a co za tym idzie na kolor i konsystencję stolca. Kiedy jego odcień zmienia barwę na zieloną, możemy być zaniepokojone, ale zanim wpadniemy w panikę, warto poznać najczęstsze przyczyny zmiany koloru kału na zielony.

Zobacz także: 10 sposobów na zaparcia w ciąży, które przyniosą ci ulgę

Spis treści

 1. Zielona kupa może zależeć od diety
 2. Suplementy bogate w żelazo
 3. Zmiany w ciąży
 4. Dolegliwości związane z kamieniami żółciowymi
 5. Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
I trymestr ciąży - czego nie wolno robić?

Zielona kupa może zależeć od diety

Niektóre pokarmy mogą nadać stolcowi zielony kolor i jest to całkowicie normalne. Nie należy tego faktu w ogóle łączyć z ciążą. W tym przypadku zmiana może zdarzyć się każdemu.

Produkty, które mogą zmienić kolor kupy na zielony to pokarmy roślinne bogate w błonnik. Należą do nich:

 • szpinak,
 • brokuły,
 • jarmuż,
 • pietruszka,
 • kapusta pekińska,
 • wodorosty,
 • zioła.

Suplementy bogate w żelazo

Każda ciężarna bierze suplementy prenatalne, które dostarczają niezbędnych witamin i składników mineralnych. Jednym z nich jest żelazo, które również zmienia odcień stolca na bardziej zielony lub czarny.

Żelazo w diecie ciężarnej jest niezbędne, aby organizm mógł wytworzyć niezbędną ilość czerwonych krwinek, które są potrzebne kobiecie i rozwijającemu się w jej ciele dziecku.

Zmiany w ciąży

Pamiętajmy, że wraz z rozwojem dziecka w łonie matki, jelita i inne narządy zostają przygniecione. Prowadzi to do częstszych zaparć, wzdęć i gazów.

Ponadto hormony ciążowe mogą przyczynić się do szybszego trawienia, a to z kolei powoduje biegunki. Niektóre z nich mogą mieć zielonkawy odcień.

Dolegliwości związane z kamieniami żółciowymi

W ciąży wzrasta ryzyko pojawienia się kamieni żółciowych. Ma to związek w z hormonami, które podnoszą poziom cholesterolu.

Najczęściej kamienie żółciowe nie powodują żadnych objawów i po prostu się rozpuszczają. Niekiedy jednak może dojść do sytuacji, w której zablokują się w drogach żółciowych. Żółć ma wpływ na kolor kupy i sprawia, że ma ona ciemniejszy odcień. Jeżeli żółci jest mniej, kolor stolca może mieć jaśniejszy, a niekiedy również zielony kolor.

Zielony kolor stolca może mieć również związek z infekcją, obrzękiem wątroby,  pęcherza żółciowego, a także trzustki. Warto wiedzieć, że kamienie żółciowe mogą być przyczyną infekcji, a nawet stanu zapalnego.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Najczęściej zielona kupa w ciąży ustępuje samoistnie. Nie należy się nią martwić, jeżeli zdarza się sporadycznie i za każdym razem zgłaszać się na konsultacje do lekarza.

Do lekarza należy się zgłosić, jeżeli zmianie koloru stolca towarzyszą również inne objawy, takie jak:

 •     gorączka,
 •     biegunka trwająca dłużej niż 3 dni,
 •     skurcze,
 •     ból brzucha,
 •     ból pleców,
 •     ból w prawej górnej części brzucha,
 •     ból w okolicy ramion.

Czytaj także: Niepokojące objawy i zagrożenia w 1 trymestrze ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza