"Zielona kupa" w ciąży. Przyczyn takiego zabarwienia stolca może być wiele, niektóre z nich cię zadziwią

2023-09-18 11:02

Zielony stolec przyszłej mamy może być związany z problemami zdrowotnymi, ale niekoniecznie. W okresie oczekiwania na dziecko z naszym organizmem dzieje się wiele dziwnych rzeczy. Zielona kupa może mieć jakąś banalną przyczynę, ale i być powodem do niepokoju.

kobieta wyciaga rękę po papier toaletowy
Autor: Getty images "Zielona kupa" w ciąży. Przyczyn takiego zabarwienia stolca może być wiele, niektóre z nich cię zadziwią

Ciąża wpływa na każdy aspekt naszego ciała i na każdą część naszego organizmu – nawet na trawienie i wydalanie! Możesz więc zauważyć, że twój stolec zmienia kolor i staje się np. zielony. Zielona kupa może zaniepokoić, ale wielu specjalistów uważa, że mieści się w normie. 

Mimo to warto znać przyczyny zmiany koloru stolca na zielony, ponieważ przyczyny takiej sytuacji czasem wskazują na określone dolegliwości. 

Zobacz także: 10 sposobów na zaparcia w ciąży, które przyniosą ci ulgę

Spis treści

 1. Hormony i ciążowe rewolucje
 2. Zielona kupa od zielonej diety
 3. Suplementy bogate w żelazo
 4. Dolegliwości związane z kamieniami żółciowymi
 5. Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
I trymestr ciąży - czego nie wolno robić?

Hormony i ciążowe rewolucje

Od momentu zajścia w ciążę, zmienia się poziom wielu hormonów. Znacznie podnosi się ilość tych, które mają bezpośredni wpływ na utrzymanie zarodka w macicy, a potem na rozwój dziecka, czyli hormonów ciążowych. Wysoki jest np. poziom progesteronu, który jednocześnie oddziałuje na trawienie i pracę jelit. Zmiany hormonalne mogą wiec wywoływać szybsze trawienie i zmianę kolory stolca na zielony. Żółć, biorąca udział w trawieniu, ma barwę żółto-zieloną. Szybkie tempo trawienia wywołane wahaniami hormonalnymi sprawia, że bakterie nie mają dość czasu "zmienić" jej koloru na brązowy.

Zielona kupa od zielonej diety

Niektóre pokarmy mogą nadać stolcowi zielony kolor i jest to całkowicie normalne. Nie należy tego faktu w ogóle łączyć z ciążą. W tym przypadku zmiana może zdarzyć się każdemu.

Produkty, które mogą zmienić kolor kupy na zielony to pokarmy roślinne bogate w błonnik. Należą do nich:

 • szpinak,
 • brokuły,
 • jarmuż,
 • pietruszka,
 • kapusta pekińska,
 • wodorosty,
 • zioła.

Suplementy bogate w żelazo

Każda ciężarna bierze suplementy prenatalne, które dostarczają niezbędnych witamin i składników mineralnych. Jednym z nich jest żelazo, które również zmienia odcień stolca na bardziej zielony lub czarny.

Żelazo w diecie ciężarnej jest niezbędne, aby organizm mógł wytworzyć niezbędną ilość czerwonych krwinek, które są potrzebne kobiecie i rozwijającemu się w jej ciele dziecku.

Dolegliwości związane z kamieniami żółciowymi

W ciąży wzrasta ryzyko pojawienia się kamieni żółciowych. Ma to związek w z hormonami, które podnoszą poziom cholesterolu.

Najczęściej kamienie żółciowe nie powodują żadnych objawów i po prostu się rozpuszczają. Niekiedy jednak może dojść do sytuacji, w której zablokują się w drogach żółciowych. Żółć ma wpływ na kolor kupy i sprawia, że ma ona ciemniejszy odcień. Jeżeli żółci jest mniej, kolor stolca może mieć jaśniejszy, a niekiedy również zielony kolor.

Zielony kolor stolca może mieć również związek z infekcją, obrzękiem wątroby, pęcherza żółciowego, a także trzustki. Warto wiedzieć, że kamienie żółciowe mogą być przyczyną infekcji, a nawet stanu zapalnego.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Najczęściej zielona kupa w ciąży ustępuje samoistnie. Nie należy się nią martwić, jeżeli zdarza się sporadycznie i za każdym razem zgłaszać się na konsultacje do lekarza.

Do lekarza należy się zgłosić, jeżeli zmianie koloru stolca towarzyszą również inne objawy, takie jak:

 • gorączka,
 • biegunka trwająca dłużej niż 3 dni,
 • skurcze,
 • ból brzucha,
 • ból pleców,
 • ból w prawej górnej części brzucha,
 • ból w okolicy ramion.

Czytaj także: Niepokojące objawy i zagrożenia w 1 trymestrze ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza