Bezpłatne leki dla ciężarnych - program Ciąża Plus. Które leki w ciąży są za darmo?

Bezpłatne leki dla ciężarnych - program Ciąża Plus. Które leki w ciąży są za darmo?
Autor: Getty images Bezpłatne leki dla ciężarnych - program Ciąża Plus. Które leki w ciąży są za darmo?

Program Ciąża Plus wzbudził zainteresowanie wielu przyszłych mam. Nie bez powodu – w końcu dzięki niemu, jak obiecywano, wiele leków miało stać się bezpłatnymi dla ciężarnych. O programie wspomina się od miesięcy, dopiero jednak niedawno pojawiły się dokładniejsze informacje na jego temat – za jakie więc konkretnie leki ciężarne płacić nie muszą?

Bezpłatne leki dla ciężarnych kobiet to coś na co czekało wiele przyszłych mam. Kobiety w ciąży są jedną z uprzywilejowanych grup pacjentów – m.in. niezależnie od tego, czy są one ubezpieczone, czy też jednak nie, mają one prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w ramach powszechnej opieki zdrowotnej.

Polski rząd w ostatnich miesiącach podjął jednak decyzję o tym, aby zapewnić przyszłym mamom jeszcze dodatkowe przywileje – takie miały obowiązywać w ramach programu Ciąża Plus. W pierwszym roku obowiązywania programu Ministerstwo Zdrowia planowało wydać na niego ponad 10 milionów złotych, w ciągu zaś 10 lat przeznaczonych na projekt miało być nawet więcej niż 300 milionów złotych. Na co polski rząd zamierza spożytkować te środki?

Spis treści

 1. Założenia programu Ciąża Plus
 2. Jakie leki będą darmowe w ramach Ciąża Plus?
 3. Kto może skorzystać z programu Ciąża Plus?
 4. Kto wypisze receptę na leki z programy Ciąża Plus?

Założenia programu Ciąża Plus

W ramach programu Ciąża Plus ciężarne pacjentki mają mieć możliwość pozyskania pewnych leków bezpłatnie. Jeszcze do niedawna konkrety dotyczące projektu były dość niejasne – przez długi czas nie było wiadomo, jakie dokładnie leki będą rzeczywiście bezpłatne dla przyszłych mam. Sytuacja zmieniła się wraz z nadejściem listopada – wtedy to dostępne stały się listy farmaceutyków dostępnych dla ciężarnych w ramach programu Ciąża Plus.

Jakie leki będą darmowe w ramach Ciąża Plus?

W przypadku leków założeniem programu Ciąża Plus jest to, aby pacjentki ciężarne miały w pełni refundowane te preparaty, których zażywanie jest niezbędne do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych związanych z byciem w stanie błogosławionym. Na liście bezpłatnych preparatów znalazły się leki z kilku różnych grup, przede wszystkim:

 • leki przeciwzakrzepowe (np. enoksaparyna),
 • lewotyroksyna (stosowana w niedoczynności tarczycy),
 • służące leczeniu cukrzycy insuliny,
 • zaliczany do hormonów płciowych progesteron,
 • leki przeciwpadaczkowe (takie jak np. karbamazepina czy okskarbazepina),
 • metoprolol (wykorzystywany m.in. w leczeniu zaburzeń rytmu serca czy nadciśnienia tętniczego),
 • leki stosowane w leczeniu obturacyjnych chorób dróg oddechowych, np. astmy (takie jak sterydy wziewne).

Ogólnie więc można powiedzieć, że lista bezpłatnych leków dla ciężarnych obejmuje preparaty stosowane w leczeniu przede wszystkim cukrzycy, padaczki, nadciśnienia tętniczego oraz chorób dróg oddechowych. Wbrew oczekiwaniom wielu pacjentek nie znalazły się na niej często wykorzystywane przez przyszłe mamy suplementy, takie jak np. preparaty zawierające kwas foliowy czy kwas DHA.

Kto może skorzystać z programu Ciąża Plus?

Program przewidziany jest dla każdej pacjentki, u której stwierdzone zostanie, że jest ona w ciąży. Aby jednak przyszła mama rzeczywiście mogła skorzystać z bezpłatnych leków dla ciężarnych, ciąża musi zostać potwierdzona przez ginekologa lub przez położną pracującą w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) albo w poradni położniczo-ginekologicznej.

Pacjentka może otrzymać leki bezpłatnie wtedy, gdy na recepcie umieszczony zostanie specjalny kod literowy w odpowiednim miejscu (jest nim litera C).

Kto wypisze receptę na leki z programy Ciąża Plus?

Ogólnie recepty na bezpłatne leki dla ciężarnych wystawiać mogą ginekolodzy oraz położne, którzy stwierdzili ciążę u pacjentki. Nie są to jednak jedyni specjaliści, którzy mogą sporządzić dla pacjentki taką receptę – taką możliwość mają również i inni niż ginekolodzy lekarze.

Warunkiem jest jednak to, aby pacjentka posiadała odpowiednie zaświadczanie potwierdzające to, że jest ona w ciąży – dokument taki jest ważny przez cały czas trwania ciąży oraz do 15 dni od planowanego terminu porodu (taka data powinna zostać umieszczona przez lekarza na zaświadczeniu).

Czytaj również: Dozwolone i zabronione leki w ciąży

Ciąża zagrożona - jakie są przyczyny ciąży zagrożonej i jak wtedy postępować?

1 trymestr ciąży. Czego nie wolno ci robić w 1 trymestrze? 10 absolutnie zakazanych rzeczy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE