Problemy żołądkowe i trawienne w ciąży: biegunka, zaparcia, wymioty, wzdęcia

2021-01-12 15:21

Biegunka, wzdęcia czy zaparcia to dolegliwości żołądkowe dość często pojawiające się w ciąży. Są spowodowane hormonami ciążowymi, uciskiem rosnącej macicy... Przez 9 miesięcy twój układ trawienny będzie przeżywał prawdziwy koszmar. Sprawdź, jak sobie radzić z problemami żołądkowymi i trawiennymi na początku ciąży i w jej trakcie.

Problemy żołądkowe i trawienne w ciąży: biegunka, zaparcia, wymioty, wzdęcia
Autor: Getty images Biegunka, zaparcia, wymioty, wzdęcia - jak sobie z nimi radzić w ciąży?

Dolegliwości żołądkowe w ciąży są częste, ponieważ układ trawienny przyszłej mamy jest zaskakująco czuły na zmiany. Już na początku ciąży sygnalizuje, że zostaniesz mamą, fundując ci, czasem nie tylko poranne nudności oraz zachcianki na najbardziej nietypowe – wydawałoby się, że wręcz niejadalne – zestawy potraw.

W ciąży układ trawienny pod wpływem hormonów staje się bardziej kapryśny, pracuje wolniej i nie zawsze radzi sobie z codziennymi zadaniami, to jeszcze jego poszczególne narządy są coraz bardziej uciskane przez rosnącego malucha.

A to wystarczy, by powodować rozmaite dolegliwości, które uprzykrzają ci życie: niestrawność, uczucie ciężaru, bolesne kolki, zaparcia czy biegunki. I chociaż wcześniej z takimi przypadłościami – jeśli już się pojawiły – bez trudu sobie radziłaś, teraz musisz zachować większą czujność.

Spis treści

  1. Problemy żołądkowe w ciąży: biegunka
  2. Problemy żołądkowe w ciąży: zaparcia
  3. Problemy żołądkowe w ciąży: mdłości i wymioty w ciąży
  4. Problemy żołądkowe w ciąży: wzdęcia i niestrawność

Zobacz:

Problemy żołądkowe w ciąży: SKUTECZNE SPOSOBY

8 ziołowych herbat na najczęstsze dolegliwości ciążowe

Ból w klatce piersiowej w ciąży - przyczyny. Kiedy do lekarza?

Problemy żołądkowe w ciąży: biegunka

Biegunka w ciąży ma takie same przyczyny jak biegunka poza ciążą. Z reguły winne jest nieświeże jedzenie albo alergia pokarmowa. Dość częstą przyczyną biegunki są również drobnoustroje, a ponieważ w ciąży masz nieco osłabiony układ odpornościowy, łatwiej ci złapać infekcję wirusową lub bakteryjną przewodu pokarmowego, objawiającą się głównie biegunką.

W ten sposób twój organizm może także zareagować na silny, nagły stres, a także na typowe dla ciąży zmiany hormonalne.

Szukając przyczyn, przypomnij sobie najpierw, czy w ostatnim czasie nie przesadziłaś z produktami bogatymi w błonnik albo suszonymi śliwkami, próbując w ten sposób poradzić sobie z zaparciami. Niezależnie od przyczyny, biegunki w ciąży nie powinnaś bagatelizować.

Szczególnie niepokojące są biegunki trwające kilka dni, ponieważ oznaczają utratę większej ilości płynów, a więc grożą odwodnieniem organizmu. Biegunka powoduje też utratę elektrolitów, niezbędnych do prawidłowego rozwoju płodu, a niekiedy może być przyczyną zaburzeń w pracy nerek, a także prowadzić do kwasicy i zatrucia organizmu.

Uwaga: jeżeli zbliża się termin porodu, pojawiająca się biegunka może być zwiastunem zbliżającego się rozwiązania.

  • Jak sobie pomóc? Zawsze podczas biegunki należy przyjmować duże ilości płynów, małymi porcjami (po kilka łyków), ale nawet co kwadrans. Dobra jest letnia woda z miodem lub herbata, napar z mięty. Biegunkę złagodzą suszone czarne jagody lub banany. Po ustąpieniu ostrych objawów możesz sięgać po przecier z gotowanej marchwi, kleik ryżowy z jabłkiem lub same jabłka gotowane w niewielkiej ilości wody, a także sucharki. Bez zgody lekarza nie wolno ci przyjmować żadnych leków przeciwbiegunkowych (oprócz węgla).
  • Kiedy do lekarza? Nie zwlekaj z wizytą, jeśli do biegunki dołączy gorączka, silne bóle brzucha, wymioty, jeżeli czujesz, że jesteś osłabiona. Może to bowiem oznaczać nie błahą infekcję, ale groźną dla przebiegu ciąży chorobę (np. bakteryjną) i wymaga leczenia. Jeżeli biegunki są lekkie, trwają tylko dzień czy dwa, ale często powracają – także powiedz o tym lekarzowi.

Problemy żołądkowe w ciąży: zaparcia

Dokuczają zazwyczaj na początku ciąży, gdy pod wpływem hormonów zwalnia praca jelit, a potem w ostatnim trymestrze, kiedy mniej się ruszasz, a dziecko coraz bardziej uciska na dolny odcinek przewodu pokarmowego. Ryzyko zaparć rośnie, gdy lekarz zaleci przyjmowanie preparatów z żelazem.

  • Jak sobie pomóc? Nie lekceważ zaparć, ponieważ poza dyskomfortem mogą być przyczyną hemoroidów. Jadaj produkty bogate w błonnik: pełnoziarniste pieczywo, grube kasze, warzywa i owoce (zwłaszcza drobnopestkowe). Pij 8–10 szklanek płynów na dobę. Od szklanki ciepłej ziołowej herbatki, np. z rumianku, warto zacząć dzień. Unikaj mocnej czarnej herbaty, białego pieczywa i słodyczy. Miej pod ręką: rodzynki, suszone śliwki i morele. Od czasu do czasu zaparz siemię lniane, wypij kubek maślanki. Jadaj o stałych porach, by zapewnić układowi trawiennemu stały rytm. Nie stosuj żadnych środków przeczyszczających, gdyż mogą spowodować nawet przedwczesny poród.

Czytaj również: Dieta na mdłości w ciąży: co jeść, by zwalczyć nudności

Co jeść na zaparcia? Z jakich produktów zrezygnować, a które wprowadzić na stałe do menu?

Problemy żołądkowe w ciąży: mdłości i wymioty w ciąży

Pojawiają się zwykle około 6. tygodnia ciąży. Mogą występować w różnych porach dnia i nocy, ale najczęściej rano, przy wstawaniu z łóżka. Zwykle, chociaż nie zawsze, ustępują w drugim trymestrze. Główna przyczyna nudności jest ta sama, co w przypadku innych trawiennych dolegliwości – wysokie stężenie hormonów ciążowych we krwi. Mdłości może także powodować spadek poziomu cukru we krwi, a także niektóre zapachy.

    Sprawdź, jakie są skuteczne sposoby na wzdęcia
    • Jak sobie pomóc? Przed wstaniem z łóżka wypij szklankę mleka z miodem lub herbaty z imbirem, zjedz herbatnika lub sucharka. Wstawaj bez pośpiechu. Pilnuj, by przerwy między posiłkami nie były dłuższe niż 2,5–3 godziny – unikniesz spadków poziomu cukru we krwi. Unikaj czynników, które wywołują mdłości: zapachów i potraw (nawet, jeśli są super zdrowe i zalecane w ciąży – w takich przypadkach poproś o radę lekarza lub dietetyka, czym je zastąpić).
    • Kiedy do lekarza? Jeśli wymiotujesz codziennie, niewiele potraw tolerujesz, a dieta jest monotonna, masz bóle głowy – koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Częste wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia.

    Problemy żołądkowe w ciąży: wzdęcia i niestrawność

    U wielu kobiet niestrawność pojawia się już na początku ciąży. Z czasem obie dolegliwości mogą się, niestety, stopniowo nasilać. Pokarm przesuwa się wolniej przez układ trawienny i dłużej w nim zalega. Wzdęcia są zwykle konsekwencją jedzenia w pośpiechu lub nadmiaru potraw wzdymających (warzywa strączkowe, kapusta). Ale mogą pojawić się także na skutek silnego stresu. Jeśli masz je sporadycznie i same mijają, to nie musisz się martwić.

    • Jak sobie pomóc? Wystrzegaj się potraw ciężkostrawnych, czyli smażonych, tłustych i ostrych, ogranicz picie kawy i mocnej czarnej herbaty. Jedz 5–6 razy dziennie niewielkie porcje, nigdy w pośpiechu – dokładne żucie powoduje, że każdy kęs jest poddany działaniu enzymów trawiennych już w jamie ustnej i kolejne odcinki przewodu pokarmowego lepiej sobie z nim radzą. Po jedzeniu kładź się na lewym boku. Sięgaj po herbatki z kopru włoskiego i kminku, możesz też dodawać te zioła do surówek i zup. Obserwuj swoją reakcję na poszczególne dania, aby wiedzieć, po czym czujesz wzdęcia, a co możesz jadać bez obaw. Każdy organizm jest inny.
    • Kiedy do lekarza? Jeśli wzdęcia występują często i towarzyszą im: ból, wymioty, stan podgorączkowy.

    miesięcznik "M jak mama"

    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
    Nasi Partnerzy polecają

    Materiał Partnerski

    Materiał sponsorowany

    NOWY NUMER

    POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

    Pobieram
    poradnik ciaza