Ciąża i taniec – czy w ciąży można tańczyć?

2021-11-22 16:01

Zawsze lubiłaś tańczyć i zastanawiasz się, czy z powodu ciąży powinnaś przestać? Taniec jest jedną z bezpiecznych form ruchu dla ciężarnych. Trzeba tylko pamiętać o kilku rzeczach.

Taniec w ciąży
Autor: Getty Images

Ruch w ciąży jest nie tylko dozwolony, ale i wskazany! Ruch pozwala nie tylko lepiej znosić ciążę, ale też przygotowuje do porodu i pozwala na szybszy powrót do formy po porodzie. Niezalecane są te sporty, które mogą spowodować upadek lub uraz.

Jedną z zalecanych form aktywności fizycznej w ciąży, obok pływania czy jogi, jest właśnie taniec. Zobacz jaki powinien być taniec w ciąży by był bezpieczny.

Spis treści

  1. Taniec w ciąży – dlaczego w ciąży warto tańczyć?
  2. Taniec w ciąży – kiedy nie można tańczyć w ciąży?
Czy ból podbrzusza w ciąży jest powodem do zmartwień?

Taniec w ciąży – dlaczego w ciąży warto tańczyć?

Taniec poprawia krążenie i pracę układu oddechowego, co pozwala łagodniej przejść przez ciążę i poród. Zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej, stanu przedrzucawkowego i przedwczesnego porodu.

Wzmacnia mięśnie istotne podczas porodu. Nie pozwala też na nadprogramowe przybranie na wadze i ułatwia zrzucanie zbędnych kilogramów po urodzeniu dziecka. Kobieta lepiej znosi poród – nie boi się go, poród trwa krócej, skurcze są mniej bolesne, a rozwieranie szyjki macicy szybciej postępuje.

Jeszcze jedną korzyścią z tańca w ciąży jest to, że pozwala kobiecie, która często czuje się nieatrakcyjna i ociężała, poczuć się seksowną i zgrabną. Dzięki zajęciom tanecznym ciężarna może cieszyć się swoją kobiecością. Tej zalety nie mają inne formy ruchu.

Przeczytaj: Taniec na porodówce - forma relaksu czy sposób na szybszy poród?

Dodatkową korzyścią jest możliwość przebywania z innymi kobietami, a także tańca z partnerem, co wzmacnia więzi.

Taniec w ciąży – kiedy nie można tańczyć w ciąży?

Taniec w ciąży jest dozwolony tylko wtedy, gdy ciąża rozwija się prawidłowo i nie jest zagrożona. Na każdej wizycie warto upewnić się, czy lekarz nie widzi nic przeciwko tej formie aktywności fizycznej.

Dowiedz się: Pocałunki w fazie parcia pozwalają uniknąć nacięcia krocza

Taniec nie powinien być forsowny. Przerwij go, gdy wystąpi zadyszka, mdłości, ból, złe samopoczucie, krwawienie z pochwy. Nie wykonuj podskoków i gwałtownych ruchów, zwłaszcza w trzecim trymestrze. Pamiętaj o częstym piciu wody, gdy tańczysz.

www.dlarodzinki.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza