Ciąża i taniec – czy w ciąży można tańczyć?

2021-11-22 16:01

Zawsze lubiłaś tańczyć i zastanawiasz się, czy z powodu ciąży powinnaś przestać? Taniec jest jedną z bezpiecznych form ruchu dla ciężarnych. Trzeba tylko pamiętać o kilku rzeczach.

Taniec w ciąży
Autor: Getty Images

Ruch w ciąży jest nie tylko dozwolony, ale i wskazany! Ruch pozwala nie tylko lepiej znosić ciążę, ale też przygotowuje do porodu i pozwala na szybszy powrót do formy po porodzie. Niezalecane są te sporty, które mogą spowodować upadek lub uraz.

Jedną z zalecanych form aktywności fizycznej w ciąży, obok pływania czy jogi, jest właśnie taniec. Zobacz jaki powinien być taniec w ciąży by był bezpieczny.

Spis treści

  1. Taniec w ciąży – dlaczego w ciąży warto tańczyć?
  2. Taniec w ciąży – kiedy nie można tańczyć w ciąży?
Czy ból podbrzusza w ciąży jest powodem do zmartwień?

Taniec w ciąży – dlaczego w ciąży warto tańczyć?

Taniec poprawia krążenie i pracę układu oddechowego, co pozwala łagodniej przejść przez ciążę i poród. Zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej, stanu przedrzucawkowego i przedwczesnego porodu.

Wzmacnia mięśnie istotne podczas porodu. Nie pozwala też na nadprogramowe przybranie na wadze i ułatwia zrzucanie zbędnych kilogramów po urodzeniu dziecka. Kobieta lepiej znosi poród – nie boi się go, poród trwa krócej, skurcze są mniej bolesne, a rozwieranie szyjki macicy szybciej postępuje.

Jeszcze jedną korzyścią z tańca w ciąży jest to, że pozwala kobiecie, która często czuje się nieatrakcyjna i ociężała, poczuć się seksowną i zgrabną. Dzięki zajęciom tanecznym ciężarna może cieszyć się swoją kobiecością. Tej zalety nie mają inne formy ruchu.

Przeczytaj: Taniec na porodówce - forma relaksu czy sposób na szybszy poród?

Dodatkową korzyścią jest możliwość przebywania z innymi kobietami, a także tańca z partnerem, co wzmacnia więzi.

Taniec w ciąży – kiedy nie można tańczyć w ciąży?

Taniec w ciąży jest dozwolony tylko wtedy, gdy ciąża rozwija się prawidłowo i nie jest zagrożona. Na każdej wizycie warto upewnić się, czy lekarz nie widzi nic przeciwko tej formie aktywności fizycznej.

Dowiedz się: Pocałunki w fazie parcia pozwalają uniknąć nacięcia krocza

Taniec nie powinien być forsowny. Przerwij go, gdy wystąpi zadyszka, mdłości, ból, złe samopoczucie, krwawienie z pochwy. Nie wykonuj podskoków i gwałtownych ruchów, zwłaszcza w trzecim trymestrze. Pamiętaj o częstym piciu wody, gdy tańczysz.

www.dlarodzinki.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza