Ciąża zaśniadowa - jakie daje objawy i jak ją leczyć? [PORADNIK]

2014-06-30 15:51 Katarzyna Stańczyk
Czym jest ciąża jajowodowa? Jak ją rozpoznać i z nią postępować?
Autor: _photos.com|photos.com Czym jest ciąża jajowodowa? Jak ją rozpoznać i z nią postępować?

Ciąża zaśniadowa powstaje w wyniku nieprawidłowego zapłodnienia. Do takiej sytuacji dochodzi wtedy gdy komórka jajowa zagnieżdża się w macicy, ale jest pusta i brakuje w niej informacji genetycznej. Jakie są objawy ciąży zaśniadowej i jak ją leczyć?

Jesteś w ciąży? Posłuchaj, jakie są normy hormonu beta - hCG. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Ciążę zaśniadową dzieli się na dwa rodzaje: zaśniad całkowity, kiedy nie ma płodu i całe łożysko jest nieprawidłowe oraz zaśniad niekompletny, kiedy cześć łożyska jest normalna i może pojawić się płód, ale jest on genetycznie źle ukształtowany.

Ciąża zaśniadowa - przyczyny

Do powstania ciąży zaśniadowej przyczynia się wiele czynników. Ryzyko zwiększają nieprawidłowości w owulacjach i poronienia, ale również nieprawidłowa dieta, m.in. niedobór karotenu, białka zwierzęcego oraz witaminy A. Ważny jest także wiek kobiety - im późniejsza ciąża, tym większe ryzyko powikłań.

Ciąża zaśniadowa: objawy

W ciąży zaśniadowej kobieta cierpi na mdłości i wymioty, tak jak w przypadku zdrowej ciąży. Objawom tym towarzyszą jednak dodatkowe dolegliwości: krwawienia z pochwy, gwałtowne powiększenie macicy. Badania pokazują wtedy podwyższony poziom hCG oraz nadczynność tarczycy. Ciężarna może również nie czuć ruchów dziecka.

Ciąża zaśniadowa: leczenie

Zwykle ciąża zaśniadowa kończy się samoistnie poronieniem. Jeśli jednak tak się nie stanie, a dolegliwości nie będą ustępowały, należy udać się do lekarza, który wykona USG. W przypadku rozpoznania ciąży zaśniadowej, lekarz usunie ją poprzez łyżeczkowanie macicy. Jeśli kobieta nie chce mieć więcej dzieci, może nawet usunąć macicę.

Polecamy wideo: Poronienie - jakie sa przyczyny i objawy poronienia i jak zapobiegać utracie ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE