Pusta komórka jajowa. Czym jest ciąża zaśniadowa i jak ją rozpoznać?

2022-03-24 14:23

Ciąża zaśniadowa powstaje w wyniku nieprawidłowego zapłodnienia. Do takiej sytuacji dochodzi wtedy, gdy komórka jajowa zagnieżdża się w macicy, ale jest pusta i brakuje w niej informacji genetycznej. Jakie są objawy ciąży zaśniadowej i jak ją leczyć?

Czym jest ciąża zaśniadowa i jak ją rozpoznać?
Autor: Getty images Czym jest ciąża zaśniadowa i jak ją rozpoznać?

O ciąży zaśniadowej mówimy wówczas, gdy komórka jajowa zagnieżdżona się w macicy okazuje się pusta i nie ma w niej zarodka.

Ciążę zaśniadową dzieli się na dwa rodzaje: zaśniad całkowity, kiedy nie ma płodu i całe łożysko jest nieprawidłowe oraz zaśniad niekompletny, kiedy cześć łożyska jest normalna i może pojawić się płód, ale jest on genetycznie źle ukształtowany.

Spis treści

  1. Jaka jest przyczyna ciąży zaśniadowej?
  2. Objawy ciąży zaśniadowej
  3. Leczenie ciąży zaśniadowej
Poronienie

Jaka jest przyczyna ciąży zaśniadowej?

Do powstania ciąży zaśniadowej przyczynia się wiele czynników. Ryzyko zwiększają nieprawidłowości w owulacjach i poronienia, ale również nieprawidłowa dieta, m.in. niedobór karotenu, białka zwierzęcego oraz witaminy A. Ważny jest także wiek kobiety - im późniejsza ciąża, tym większe ryzyko powikłań.

Objawy ciąży zaśniadowej

W ciąży zaśniadowej kobieta cierpi na mdłości i wymioty, tak jak w przypadku zdrowej ciąży. Objawom tym towarzyszą jednak dodatkowe dolegliwości: krwawienia z pochwy, gwałtowne powiększenie macicy.

Badania pokazują wtedy podwyższony poziom hCG oraz nadczynność tarczycy. Ciężarna może również nie czuć ruchów dziecka.

Leczenie ciąży zaśniadowej

Zwykle ciąża zaśniadowa kończy się samoistnie poronieniem. Jeśli jednak tak się nie stanie, a dolegliwości nie będą ustępowały, należy udać się do lekarza, który wykona USG. W przypadku rozpoznania ciąży zaśniadowej, lekarz usunie ją poprzez łyżeczkowanie macicy. Jeśli kobieta nie chce mieć więcej dzieci, może nawet usunąć macicę.

Czytaj równieżCiąża pozamaciczna - przyczyny, objawy, leczenie ciąży pozamacicznej

Jak wygląda implantacja zarodka i czy daje jakieś objawy?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza