Ciąża zaśniadowa: zaśniad całkowity lub częściowy czyli ciążowa choroba trofoblastyczna

2012-03-06 13:20 Agnieszka Paculanka
Zaśniad groniasty: całkowity lub częściowy
Autor: _photos.com|photos.com Zaśniad groniasty: całkowity lub częściowy czyli ciążowa choroba trofoblastyczna

Zaśniad groniasty (Mola hydatidosa), niezłośliwa postać ciążowej choroby trofoblastycznej, może pojawić się do piątego miesiąca ciąży. Powstaje w wyniku nieprawidłowego zapłodnienia komórki, które prowadzi do nieprawidłowego rozrostu kosmków łożyskowych. Zaśniad groniasty może być całkowity lub częściowy. Jedynie zaśniad groniasty częściowy daje szansę na jednoczesne urodzenie zdrowego dziecka i wyleczenie z choroby.

Zaśniad groniasty (mola hydatidosa) dotyczy około 1 na 1000 ciąż w Europie. Ciąża zaśniadowa występuje w dwóch postaciach - jako zaśniad groniasty całkowity i zaśniad groniasty częściowy. Gdy się pojawi, nie należy go lekceważyć, gdyż może przerodzić się w kosmówczaka, który jest nowotworem złośliwym. Ze względu na możliwość zezłośliwienia zaśniadu groniastego do postaci kosmówczaka konieczna jest ścisła kontrola po jego leczeniu i regularne oznaczanie poziomu beta-hCG, co pomaga wcześniej wykryć ewentualny nowotwór i zwiększa szanse terapii. Po zaśniadzie groniastym nie wolno zachodzić w ciążę przez rok, jednak nie można jednoznacznie określić, czy i jak historia choroby będzie wpływać na następną ciążę.

Zaśniad groniasty: objawy i diagnoza

Zaśniad groniasty daje o sobie znać najpóźniej przed końcem piątego miesiąca, kiedy to dochodzi do krwotoku i wydalania groniastych mas. Lekarz w trakcie badania ginekologicznego stwierdza, że macica jest większa niż na to wskazuje wiek ciąży, nie stwierdza natomiast żadnych oznak życia płodu. W badaniu usg widać natomiast torbielowate masy. Badanie krwi wykazuje bardzo wysoki poziom beta hCG - powyżej 500 tysięcy.

Zaśniad groniasty: leczenie

Zaśniad groniasty usuwa się chirurgicznie przez dokładne łyżeczkowanie jamy i kanału szyjki macicy. Wprzypadku zaśniadu groniastego całkowitego szansa na wyleczenie sięga 80 procent, a w przypadku zaśniadu groniastego częściowego szanse wyleczenia rosną do 95 procent. Jeśli kobieta nie planuje kolejnych ciąż, lekarze moga zaproponować histeroktomię czyli chirurgiczne usunięcie macicy.

Zaśniad groniasty częściowy

Zaśniad groniasty częściowy jest wynikiem zapłodnienia komórki jajowej przez dwa plemniki. W przypadku zaśniadu groniastego częściowego materiał genetyczny pochodzi zarówno od ojca, jak i matki, powszechne są przy tym wady rozwojowe. Macica zawiera fragmenty rozrostu trofoblastycznego, wśród których może być obecny żywy płód. W odróżnieniu od zaśniadu całkowitego, zaśniad groniasty częściowy daje szansę na donoszenie ciąży i urodzenie dziecka.
Zaśniad groniasty częściowy objawia się jak poronienie niedokonane. W badaniu usg widać część prawidłowego łożyska oraz pola przypominające "burzę śnieżną", charakterystyczne również dla zaśniadu groniastego całkowitego. Zaśniad częściowy rzadko przechodzi w przetrwałą chorobę trofoblastyczną.

Zaśniad groniasty całkowity

Zaśniad groniasty całkowity powstaje w wyniku zapłodnienia komórki jajowej przez jeden lub dwa plemniki, ale cały materiał genetyczny od matki zostaje usunięty i pozostaje tylko ten od ojca. Powoduje to nieprawidłowy rozwój łożyska, nigdy też nie stwierdza się płodu. U kobiety występują objawy poronienia zagrażającego lub niezupełnego, zaczynające się krwawieniem z dróg rodnych około piątego miesiąca ciąży. Macica jest większa niż przewiduje wiek ciąży. Pojawiają się nasilone wymioty. Zaśniad groniasty całkowity może być przyczyną wczesnej gestozy (zatrucia ciążowego, które wiąże się z nudnościami i w późniejszym okresie ze stanem przedrzucawkowym). Charakterystycznymi podczas badań są obraz burzy śnieżnej w badaniu USG oraz bardzo wysoki poziom beta hCG.

Zaśniad groniasty inwazyjny

Zaśniad groniasty inwazyjny powstaje na bazie zaśniadu groniastego (zwykle całkowitego) lub jest od początku procesem inwazyjnym. Zaśniad groniasty inwazyjny cechuje się zwykle miejscowym naciekaniem mięśnia macicy z uszkodzeniem naczyń, przy czym występują ogniska krwotoczne. Rozpoznawany jest w przypadku stwierdzenia inwazji trofoblastu w mięsień macicy. Zaśniad groniasty inwazyjny może przebiegać w sposób bardzo dynamiczny z krwotokami z dróg rodnych lub do jamy otrzewnej. Jest leczony operacyjne i farmakologiczne.

Dobrze wiedzieć

Kiedy zaśniad groniasty zmienia się w kosmówczaka?

Od 2,5 do 4 procent przypadków zaśniadu groniastego ulega zezłośliwieniu do postaci kosmówczaka. Kosmówczak (rak kosmówki) to złośliwa postać choroby trofoblastycznej, mająca tendencje do tworzenia przerzutów, przede wszystkim do płuc, wątroby i nerek.Kosmówczak najczęściej rozwija się na bazie pozostałości po zaśniadzie groniastym, choć może też pojawić się po poronieniu, a nawet po prawidłowej ciąży.

Objawy kosmówczaka:

  • utrzymujące się krwawienie z dróg rodnych,
  • powiększona macica,
  • w wypadku przerzutów – objawy z zajętych narządów

Leczenie kosmówczaka:

  • chemioterapia
  • leczenie chirurgiczne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE